Haziran 28, 2012

Ford Cargo Sanat Atölyesi iki yarışma ile başlıyor

Ford Otosan, ağır vasıta markası Cargo ile yaptığı destek hizmetler toplantılarına bir yenisini daha ekledi. Bu hizmetler içerisindeki satış, satış sonrası, finans , eğitim hizmetlerine Ford Cargo Sanat Atölyesi eklenerek çokgenin bir köşesi daha ortaya çıkmış oldu.

Ford Sanat Atölyesi’nin ortaya çıkması, günlük hayatta yeteri kadar önemsenmeyen kamyon ve kamyon üretiminin daha çok tanıtılması ve kamyoncuların toplum tarafından anlaşılması ile sanat ve kültürün gelişimine katkıda bulunacak. Kurulan atölyenin ilk faaliyetleri arasında, foto muhabiri-belgesel yapımcısı Coşkun Aral danışmanlığında düzenlenen “Kamyoncunun Hayatı/Yollar Sizin Gözünüzle Daha Çekilir Olsun” ve “En Yakışıklı Ford Cargo” konulu iki fotoğraf yarışması bulunuyor.

Konu ile ilgili düzenlenen atölye tanıtım toplantısına  Ford Otosan Kamyon İş Birimi Müdürü Emrah Duman, Ford Cargo Pazarlama Müdür Yardımcısı Tufan Altuğ,  Kurumsal İletişim Müdürü Değer Öztürk, Foto Muhabiri ve Belgesel Yapımcısı Coşkun Aral, Taşıyanlar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Vahit Mahmatlı, Fotoğraf Sanatçısı Nevzat Çakır, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Temsilcisi Serdar Akyay ve Ford Cargo Sanat  Atölyesi Koordinatörü Murat Dirlik katılım gösterdiler.Konular ve yarışma

Ford Cargo Sanat Atölyesi’nin ilk yarışması “Kamyoncunun Hayatı/ Yollar Sizin Gözünüzle Daha Çekilir Olsun” başlığı altında düzenleniyor. Kamyon şoförlerinin hayatını; onlarla yaşayarak, onlarla görerek, onları göstererek anlatacak ve tüm fotoğraf severlere gösterecek, profesyonel ve amatör tüm fotoğraf sanatçılarına açık olan yarışmanın seçici kurul danışmanlığını Usta Foto Muhabiri-Belgesel Yapımcısı Coşkun Aral üstleniyor.

Seçimleri, profesyonel fotoğrafçı ve akademisyenlerden oluşan jürinin yapacağı yarışmada birinci seçilen yarışmacı 10.000 TL ile ödüllendirilecek. İkinci 5.000 TL, üçüncü ise 2.000 TL ödül kazanacak. Mansiyon, Jüri Özel Ödülü ve Ford Cargo Özel Ödülü’ne layık bulunanlar ise 1000’er TL ile ödüllendirilecek.

Yarışmaya başvurular, 31 Ekim 2012 tarihine kadarfordcargosanatatolyesi.com web sitesi üzerinden, katılım formunun doldurulması ve fotoğrafların yüklenmesi ile yapılacak.

Jüri üyelerinin teknik ve yaratıcılık açısından yapacağı incelemelerin ardından, ödül ve mansiyon alan eser sahiplerine ödülleri Kasım ayı içerisinde, Gölcük Vehbi Koç Vakfı Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenecek törenle verilecek. Ayrıca seçilen fotoğraflardan oluşan bir sergi de düzenlenecek.

En Yakışıklı Ford Cargo

İnteraktif -online düzenlenen ve Facebook sitesinden de takip edilebilecek olan  “En Yakışıklı Ford Cargo” fotoğraf yarışmasına ise Ford Cargo sürücüleri ve aileleri katılabilecek. Yarışmacılar; yolda, şantiyede, deniz kıyısında, dağ başında, tünelde, tarlada; akla gelebilecek her mekanda “En Yakışıklı Ford Cargo”yu çekmeye çalışacak. Fotoğraf makinesi ya da cep telefonuyla çekilen fotoğraflar, Ford Cargo Facebook sayfasına yüklenecek.

Foto muhabiri-belgesel yapımcısı Coşkun Aral danışmanlığında toplanan seçici kurul, her ayın birincisini belirleyecek ve kazanan kişi iPhone akıllı telefon ile ödüllendirecek. Yarışma Temmuz–Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenecek. Ayrıca, sosyal sorumluluk projesi kapsamında yarışmaya katılan tüm fotoğrafların arasından seçilen 12 eser sahibinin, ilköğretim çağındaki çocukları ya da diledikleri bir çocuk yakınları, “Çocuklarımızın gözü ile İstanbul eğitim-gezi programı” ile ödüllendirilecek. Üç günlük program sırasında, Ford Cargo Sanat Atölyesi PhotoWorld Fotoğraf Merkezi’nde fotoğraf eğitimi alacak olan talihliler, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezme ve fotoğraflama şansına da sahip olacak.

Projenin tanıtım toplantısına ev sahipliği yapan Ford Otosan Kamyon İş Birim Müdürü Emrah Duman bu proje ile amaçlarının sanata katkı yapmak ve daha geniş kitlelere sevdirmek olduğunu vurgularken kurul danışmanlığını üstlenen Coşkun Aral'a teşekkürlerini iletti. Kamyon Birimi Pazarlama Müdür Yardımcısı Tufan Altuğ ise yarışmanın koşulları hakkında bilgi verdikten sonra, bu proje ile sanata ve sanatçıya destek vermekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu yarışmalarımız sonunda, birbirinden farklı gözlerden çıkan fotoğraflarla harika bir yol ve Ford Cargo arşivi oluşturmuş olacağız” dedi.

Foto Muhabiri Coşkun Aral da, fotoğrafın toplumsal belleğin oluşumundaki en önemli unsur olduğunu dile getirerek, bu yarışma ile toplumun önemli bir kesimini tekrardan topluma tanıtacaklarını vurguladı. Aral, uzun zamandır kamyon sürücülerinin fotoğraflarını çekmek istediğini, bu atölye ile de konuya yakından bakma fırsatını sağlayacağını belirtti. Başarılı fotoğraflar çeken kamyon sürücülerinin çocuklarına verilecek olan eğitim için ise memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi. Jüri üyelerinden Fotoğraf Sanatçısı Nevzat Çakır ise fotoğraflarda Photoshop gibi tüm teknik program ve özelliklerin kullanılabileceğini, fakat her şeyin kararında olması gerektiğini ve doğru, güncel, ulusal ve özgün fotoğrafların seçilebilme ihtimalinin kuvvetli olduğunu belirterek yarışacak olanlara küçük tüyolar verdi.

İlerisi için önemli bir arşiv

Ford Sanat Atölyesi önümüzdeki yıllarda diğer sanat dallarına yönelik faaliyetler de verecek. Bu çalımalarda ürünün kendisi ile birlikte günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan karayolu kamyon ulaşımının önemi vurgulanırken çekilen fotoğraflar uzun vadede tüm bir bilgi arşiv ve sisteminin görsel olarak oluşmasına katkıda bulunması bekleniyor.


 
Seçici Kurul Danışmanı

Coşkun Aral / Foto Muhabiri, Belgesel Yapımcısı

Seçici Kurul

Prof. Özer Kanburoğlu / (AFIAP) Kocaeli Üniv. Fotoğraf Bölüm Başkanı

Nevzat Çakır / Fotoğraf Sanatçısı

Vahit Mahmatlı / Taşıyanlar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Murat Gür / PhotoWorld Yayın Yönetmeni – Fotoğraf Sanatçısı

Tufan Altuğ / FORD OTOSAN Ford Cargo Pazarlama Müdür Yardımcısı

Murat Dirlik / Ford Cargo Sanat Atölyesi Koordinatörü

Görgün Özdemir / OTOKOÇ Otomotiv Ticaret ve Sanayi A.Ş Genel Müdürü

Kullanım Amaçlı Telif Kurulu

Levent Köprülü / Milliyet Gazetesi Otomotiv Editörü

Nihat Sırdar / Alem FM Program Yapımcısı

Ahmet Oğuz / Devir Saati Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Değer Öztürk / Ford Otosan Kurumsal İletişim Müdürü

Emrah Duman / Ford Otosan Kamyon İş Birimi Müdürü

Murat Dirlik / Ford Cargo Sanat Atölyesi Koordinatörü

Haber ve Fotoğraflar: Kaan Kirişçioğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir