Eylül 16, 2008

Ford Otosan 2008'de 4 bin Cargo Kamyon ihraç etmeyi planlıyor

Ford Otosan’ın 2004 yılından bu yana ihraç ettiği 5000’inci Cargo kamyon, Yunanistan pazarı için geçtiğimiz günlerde üretim hattından indirildi. Ford Otosan, bu yıl geçtiğimiz 4 yılda gerçekleştirdiği kadar; 4000 adet Cargo, ihraç etmeyi planlıyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Michael Flewitt konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; 2004 yılında başladıkları kamyon ihracatı sürecinde, 2008 yılına kadar geçen 4 yıllık zamanı hazırlık dönemi olarak geçirdiklerini belirterek; “İlk 5000 kamyonun ihracatına 4 senede ulaştık. Ancak, bu zaman zarfında, gelişmekte olan komşu ülkelerdeki kamyon satış ve servis ağımızı güçlendirdik, hazırlıklarımızı tamamladık. Şimdi, 4 yılda ulaştığımız ihracat adedine 1 yıl içerisinde ulaşmayı 2009’da 10000’inci ihracat kamyonumuzu hattan indirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Ufuk Güçlü da; iklimi, emisyon şartları, yakıt kalitesi, yasal zorunlulukları ve müşteri beklentileri birbirinden farklı pazarlara yönelik özel ürünler tasarladıklarını ve bunun da kamyon ihracatını geliştirmede temel etkenlerden biri olduğunu söyledi.

Uluslarararası distribütör ağı gelişiyor

Ford Otosan Kamyon İhracat Müdürü Emrah Duman ise, Ağustos 2008’de; Rusya, Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerindeki 20 ülkeden kamyon distribütörlerinin katılımı ile “Ford Trucks Distribütör Toplantısı” gerçekleştirdiklerini ve toplantı kapsamında  distribütörleri ile iş planlarını paylaştıklarını hatırlatarak; ”Yeni ülkelerin katılımı ile distribütör sayımızı her yıl arttıracağız. Mevcut pazarlarımızda da yapılanmamızı sürekli olarak iyileştireceğiz. Böylece ağır kamyon sektöründe bölgesel güç olma hedefimize ulaşacağız” dedi.

İç pazardan dış pazara geçiş

Cargo kamyonların üretimi, Ford Otosan tarafından, 2004 yılına dek yoğunlukla iç pazara yönelik olarak gerçekleştiriliyordu. Ancak, servis hizmetinin de etkisiyle dış pazarlarda giderek daha fazla tercih edilen Cargo kamyonlar, 2004 ve sonrasında Ford Otosan’ın ihracatında ön plana çıkmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir