Ocak 26, 2012

Ford Otosan 2012'de yeni fabrika açıyor

2011’de, 141 bin 633 adetlik araç satışıyla yeni bir rekora imza atan ve yüzde 15,6 pazar payıyla en çok tercih edilen marka olan Ford, 2012 yılında da 11’inci kez Türkiye’nin en çok satan markası olmayı hedefliyor.


Nuri Otay: “2012’de 11’inci kez liderliği hedefliyoruz”


Ford Otosan Genel Müdürü Otay, konuşmasında başarılarının arkasındaki gücü şöyle özetledi: “2011’de; 17 yeni teknoloji, 8 motor seçeneği ve 7 yeni modelimizi pazara sunarak ticari, binek ve kamyon pazarlarında yeni rekorlar kırdık. İnönü fabrikasında ürettiğimiz yakıt ekonomisi sağlayan Transit Duratorq motorlarımız; Yeni Focus modelimiz ve beraberinde getirdiği yüksek teknolojiler, Kuzey Amerika’ya 90 bin adedi geçen Connect ihracatımızla birlikte ihracatta 1,5 milyon sınırını aşmamız, Global Cargo’daki büyüme stratejimiz, 175 bininci Cargo teslimatı başarılarımızın kilometre taşlarını oluşturdu. 50 ülkeye ihraç ettiğimiz “New York Fatihi” Transit Connect yılın en çok satan modeli olarak bizi gururlandırırken, Ford Transit, yine kendisinden sonra gelen üç markanın toplamından fazla satarak 46 yıllık başarı tarihine bir yenisini daha ekledi. 2011’de yüksek teknolojilerle donatarak yenilediğimiz Focus, Fiesta ve C-MAX’ın yanı sıra, satışları bir önceki yıla göre yüzde 80 artan Cargo’nun yeni ürün gamı da ticari araç sınıfında yükselişimizin sürmesinde önemli rol oynadı. Tüm Türkiye’ye tekrar teşekkürlerimizi sunuyorum.”


Ford’un Avrupa’daki 4’üncü büyük pazarı oldu


Yapılan açıklamaya göre Ford, 2011 yılında sadece Türkiye’nin en çok satan markası olmakla kalmadı, %29.3’lük ticari araç pazar payı ile Avrupa’daki en yüksek pazar payını elde ederek Ford bünyesinde de lider oldu. 141 bin 633 adetlik perakende satış ile Türkiye, toplam satış adedi bazında Fransa ve İspanya’yı geride bırakarak İngiltere, Almanya ve İtalya’nın ardından Ford’un Avrupa’daki 4’üncü büyük pazarı haline geldi.


2012 stratejisi: “Daha İleriye!”


Nuri Otay toplantıda yaptığı konuşmada, 2012’ye yeni bir marka söylemiyle girdiklerini belirterek, şu açıklamaları yaptı:


“Hep ‘Daha İleri’yi hedefleyen ‘Go Further’ , daha mükemmel ürünler geliştirmek, güçlü bir iş modeli oluşturmak, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla her zaman daha ilerisini düşüneceğimizin sözünü veriyor. Yeni sloganımız, Ford ve Ford Otosan çalışanları olarak dahice ürünler üretmemiz gerektiğini, bu ürünleri erişilebilir kılacağımızı, müşterilerimize ve toplumumuza hizmet etmeye ne kadar inandığımızı gösteriyor. Go Further, slogandan öte yaşam tarzımızı ve geçmiş başarılarımızla yetinmeyeceğimizi, daha başarılı olmak için daha ileri adımlar atmaya devam edeceğimizi anlatıyor. 2012’de “Go Further” dediğimiz bir konu da Kocaeli’nde yapacağımız yeni fabrika yatırımı. Yüksek teknolojiyle donatacağımız yeni fabrikamız 110.000 araç üretim kapasitesine sahip olacak. Yeni hafif ticari araç için temelini atacağımız fabrika ile üçüncü üretim tesisimizi kurmuş olacağız.”


Otay, konuşmasına 2012 hedefleri ile devam etti: “Önümüzdeki 10 yılda da büyüyerek liderliğimizi devam ettirmek için daha ileriyi hedefliyoruz. 2012 yılında, Türkiye’de otomotiv sektörünün 850 bin adet satış gerçekleştirmesini bekliyoruz. Bizim hedefimiz 128 bin perakende satış ile yine en çok satan marka olmak. İhracat konusunda ise Avrupa’da daralan pazarlara rağmen ülke ve model çeşitliliği sayesinde ihracatımızı 212 bin olarak planladık. Toplam satış hedefimiz 340 bin adet. Gerek iç satış gerek ihracat başarılarını devam ettirerek 2012’de üretim adedimizi 288 bin olarak gerçekleştirmeyi ve yılın ikinci yarısında istihdamımızı büyütmeyi hedefliyoruz.”


Ford dünyasında 2012'de neler olacak?


· Yeni ek fabrika yatırımı başlatılacak: Ar-Ge teşvik başvurusunun neticelenmesinden hemen sonra Ford Otosan Kocaeli tesisleri içersinde, yüksek teknolojiyle donatılmış 110.000 araç üretim kapasiteli yeni fabrikanın temeli atılarak yatırımı fiilen başlayacak.


· Ar-Ge’de istihdam artışı sürecek: Ford, 2012’de yeni yatırımlarına paralel olarak Ar-Ge departmanındaki mühendis sayısını %30 daha artırıp, 1300’e çıkararak ‘Türkiye Ar-Ge liderliğini geliştirerek sürdürecek, ürünlerine ürün katacak.


· Yeni Transit ve yeni Cargo pazara çıkacak: Ford, 2012’de kendisini liderliğe ulaştıracak yatırımlarını hayata geçirmeye devam edecek. Mevcut Cargo ve yüzde 17 yakıt tasarrufu ile büyük beğeni sağlayan yeni Duratorq Motorlu Transitlerin satış ve üretimi sürerken, önümüzdeki 3 yıllık yatırım döneminin ilk ürünleri olan yeni nesil Transit ve yeni güçlü motorlu Cargo çekici mevcut ürün gamına ek olarak pazara sunulacak.


· B-MAX üçüncü çeyrekte Türkiye’de: Tasarımla fonksiyonelliği bir araya getiren B-MAX, 2012'nin üçüncü çeyreğinde Türkiye'de satışa sunulacak. Ford’un küçük otomobil pazarına yönelik yenilikçi vizyonu doğrultusunda geliştirilen B-MAX, geleneksel B sütununu ortadan kaldıran ve arkada iki sürgülü kapıya sahip yeni gövde tasarımı ile öne çıkacak. Türkiye’de de yoğun ilgi görmesi beklenen bu yenilikçi tasarım hem sınıfında en iyi kabin erişimini sunacak hem de benzersiz bir kolaylık ve esneklik sağlayacak.


· Yeni Ranger yılın yarısında Türkiye’de: Baştan sona yenilenen yeni Ranger; artan yük kapasitesi, performansı ve ekonomikliğinin yanı sıra konfor, teknoloji ve güvenlikte de çıtayı yükseltecek.


2011'de 8 alanda rekor


1. İç pazarda en yüksek perakende satış rakamını elde etti: 141 bin 633 adetlik perakende satışla yeni bir rekora imza attı ve yüzde 15,6 pazar payıyla Türkiye’nin en çok tercih edilen markası oldu. Türkiye’nin 63 ilinde de en çok satan marka oldu.


2. Sektörün ihracat şampiyonu oldu: 2005 yılından bu yana, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer alan ve 2011’de yeni pazarlara açılan Ford, 5 kıtada 70 ülkeye araç ve parça ihracatı yaparak, 3,5 milyar dolar’lık ciroyla sektörünün şampiyonu oldu. 2011’de, Türkiye ticari araç ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiren Ford, Cargo ihracatını ise bir önceki yıla göre yüzde 50 artırdı. Türkiye’nin ABD’ye ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştirdi. 2011’de, ihracat gelirini bir önceki yıla göre yüzde 31 oranında artırırken; son 5 yılda ise toplam 2 milyar 269 milyon dolar net ihracat fazlası verdi.


3. Toplam satışta sektör birincisi: Yenilenen modelleriyle dikkatleri üzerine toplayarak ihracat dahil 354.000 adet toplam satış rakamı elde etti; ticari, binek ve kamyon pazarlarında başarısını yeniden perçinledi.


4. Üretimini büyüttü: Üretimde bir önceki yıla göre yüzde 22 artış kaydederek 295.847 adede çıkardı, kapasite kullanım oranını da yüzde 90’a çıkardı.


5. İstihdamını yükseltti: Çalışan sayısını bir önceki yıla göre yüzde 14 artırarak; 2167’si beyaz yaka, 7414’ü mavi yaka olmak üzere toplam 9581 kişilik istihdama ulaştı.


6. Sektöründe Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan şirket oldu: 2011’de Türkiye’nin özel sektörde en büyük Ar-Ge organizasyonuna sahip olan Ford Otosan, Ford’un üç büyük Ar-Ge merkezinden biri haline geldi. Türkiye otomotiv sektöründe Ar-Ge harcama oranı en yüksek şirket olan Ford Otosan, 2011 yılında Ar-Ge mühendisi sayısını ise 1084’e çıkardı.


7. 1 milyar dolarlık yatırımın ilk adımları atıldı: Yeni Transit ve yeni bir hafif ticari araç için 1 milyar dolarlık yatırım açıkladı. Yatırım planının yaklaşık üçte ikisi 2012 sonuna kadar tamamlanmış olacak.


8. En yüksek temettü ödeyen şirket oldu: 2004–2011 yılları arasında paydaşlarına toplam 2.26 milyar dolar temettü ödeyerek ve son 5 yılda dolar bazında yıllık ortalama %14 temettü getirisi ile İMKB’de 1’inci şirket olurken, en yüksek temettü ödeyen otomotiv firması unvanına da sahip oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir