Mayıs 21, 2008

Ford Otosan çevre ödüllerinin sahibi

Ford Otosan; Avrupa Birliği’ne üye ve üyelik sürecinde olan 28 ülkede çevre konusunda başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkan işletmelere verilen Avrupa Birliği Çevre Ödülleri dahilinde, ürün ve üretim dallarında başarı kazandı. “Hibrid Araç Projesi” ürün kategorisi dalında birincilik ödülünü, Kocaeli Fabrikası ile “Çevre Yönetim Sistemi Projesi” Yönetim Kategorisi dalında ikincilik ödülünü aldı

REC Türkiye’nin düzenlediği ödül töreninde, Ford Otosan Baş Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Güçlü, üniversite –  sanayi işbirliğinin örneklerinden olan Hibrid Araç Projesi Hibrit Transit hakkında; Avrupa Birliği’nin gelecek 20 – 30 yıl için hedeflediği taşıt  teknolojisini içeren, hem yakıt tüketiminde büyük tasarruf sağlayan, hemde zararlı emisyonları çok ciddi oranda düşüren bir araç geliştirmek için TÜBİTAK ve İTÜ ile 2005 yılında başlatılan  projeyi devam ettirdiklerini söyledi. Ödüle layık görülen Hibrid Transit, hem motorin hem de elektrikle çalışması prensibine dayalı olarak tasarlanmış.

Ford Otosan Kocaeli fabrikasında uyguladığı çevre yönetim sistemi ile de boyahane prosesinde su bazlı boya teknolojisi kullanarak uçucu organik bileşik emisyonları Avrupa ve Türkiye’deki limit değerlerin altına çekiyor. Ayrıca  Kocaeli fabrikasında güneş enerjisi kullanılıyor. Kullanılan sıcak sular, fosil yakıtlar yerine, güneş panelleri sayesinde temin ediliyor. Kazan dairesi atık baca ısısından faydalanılarak yakıt tasarrufu sağlanıyor. Kocaeli fabrikası Arıtma sistemi, fiziksel, kimyasal, biyolojik arıtmanın tüm adımlarını içeren bir teknolojiye sahip. Firma yetkililerinin verdiği bilgiye gore tesis, yalnız Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da atık su deşarj parametre limitlerinin çok altında arıtım yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir