Kasım 17, 2006

Fransız otomotiv yan sanayicileri TAYSAD'ı ziyaret etti

Otomotiv sanayinin önemli küresel oyuncularından olan Fransa’nın önde gelen 29 yan sanayi firması Türk otomotiv yan sanayi ile işbirliği için TAYSAD’ı ziyaret etti. TAYSAD üyeleriyle görüşen ve Türk Otomotiv Sanayisi hakkında bilgi alan heyet Türk yan sanayi firmaları ile birebir görüşerek işbirliği için zemin aradı.

Allevard Rejna Autosuspensions, Ametek Solartron, Arvinmeritor, Bollhoff-Otalu, CCIP, Kerbirio, FAVI ve Valeo gibi Fransa’nın önde gelen yan sanayi firmalarının katılımı ile gerçekleşen işbirliği görüşmeleri 8 Kasım tarihinde TAYSAD merkezinde gerçekleştirildi. Türk otomotiv sanayinin önde gelen firmalarının da yoğun ilgi gösterdiği görüşmelerde, Fransız firmalarla işbirliği zemini arandı.

Fransa’nın küresel pazarlarda başarı ile rekabet eden markaları ve otomotiv sektöründeki köklü deneyimi ile çok önemli bir aktör olduğuna dikkat çeken Burhanoğlu, Türkiye-Fransa ilişkilerindeki zorlu döneme rağmen iki ülke arasındaki uzun süredir devam eden işbirliklerinin bu ortamdan etkinlenmediğine dikkat çekti. Burhanoğlu, “Bizler iş adamıyız, biz serbest pazar özgürlüğüne, ekonominin özgürlüğüne ve dünya ticaretinin serbestisinin doğasında olduğu gibi fikir özgürlüğüne inanıyoruz. Türk otomotiv sanayi ile Fransız otomotiv sanayinin uzun yıllara dayanan köklü bir ilişkisi bulunmaktadır. Türkiye’de yatırım yapmış ve Türk Yan Sanayisi ile ortaklıklarını başarıyla sürdüren Fransız firmalar mevcuttur” dedi. Burhanoğlu, “Amacımız bu ilişkiyi her iki ülkenin yan sanayileri arasındaki işbirliğini kazan-kazan stratejisi ile artırarak daha üst noktalara taşımak. Bu doğrultuda inanıyorum ki Fransız firmalarının Türkiye ziyareti yeni işbirlikleri için önümüzde önemli kapılar açacak” dedi.
Türkiye-Fransa arasında son dönemlerde yaşanan gerginliklerden rahatsız olduklarını belirten Fransız yetkililer ise “Türkiye’de çok büyük bir potansiyel olduğunu, ikili görüşme yaptıkları TAYSAD üyelerini dünya ölçeğindeki diğer firmalara rakip olarak gördüklerini ve ilk fırsatta görüşmelerini ilerleterek devam ettireceklerini” belirttiler. Kendilerine bu fırsatı sunan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği’ne teşekkürlerini sunan Fransız heyet, toplantı sonrasında TAYSAD üyesi TEKİŞ Teknik Erozyon Kalıp Sanayi A.Ş.’nin TOSB – TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasını da ziyaret etti.

Fransız yan sanayi firmaları ile ikili görüşmeler yapan TAYSAD üyeleri ise daha önce görüşme talebinde bulundukları Fransız firmalar ile TAYSAD tesislerinde bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek ileriye dönük çalışmalar yapılacağına dair görüş birliğine varıldığını ve Fransız firmaların müşterilerinden gelen talepler doğrultusunda Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldıklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir