Ekim 15, 2012

Fren servisleri örgütlenmeyi konuştu

Frenteknik Şirket Müdürü Alpay Lök önderliğinde düzenlenen 1. Ağır Taşıt Fren Servisleri Toplantısı, İstanbul Autodrom tesislerinde gerçekleştirildi. Türkiye çapındaki fren servislerinin iştirak ettiği, sorunların tartışıldığı toplantıda çözüm önerileri ve sektör hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Fren servislerinin toplantısı, oluşturulan divan kurulu ve Alpay Lök’ün yaptığı sunumlar ile gerçekleştirildi. İnteraktif bir ortamda geçen oturumlarda servis yetkilileri söz alarak sektörün geleceği, kaliteli eleman yetiştirme, iş güvenliği konusunda alınması gereken tedbirler konusunda görüş alışverişlerinde bulundular. Fren servisçiliğinin ve ustasının literatürde yeri olmadığı, buna karşılık motor ustası gibi bir isimle genel bir tabirin olduğu, işin çalışanlar kısmında ise pek çok servisin iyi atölyelere sahip olmadığı bazı toplantının bazı önemli konularını oluşturdu. Servislerin kendi eksikliklerinin giderilmesi ve örgütlenmenin gerekliliği hakkında katılımcılar görüşlerini aktardı. 

Alpay Lök, balataların önemi, TIR park freni  üzerine dikkat edilmesi gerken noktalar,Almanya’da SP muayenesi ve Türkiye ile kıyaslanması konularında oturumlar düzenledi. Lök, sektörde birlik ve beraberliğin oluşması halinde hayati önem arzeden fren servislerinin kontrol ve muayenelerde hak ettiği önemi daha rahat elde edebileceğini vurgulayarak özetle şunları söyledi:

“Sektörde önceliklerin saptanması gerekiyor. Kısa, orta ve uzun dönemli planların yapılması lazım. İşin devletle ilgili kısmında daha çok çalışmaların yapılması gerekiyor. Örneğin eğitimle ilgili konularda Milli Eğitim Bakanlığı’nın devreye sokulması gerekli. Bir diğer önemli husus ise muayeneler. Şu anki ağır ticari araç denetimlerinde muayeneler detaylı yapılmıyor. Sökme-takma yapılmadan retarder kademelerinin çalışıp çalışmadığı, valfler gibi pek çok unsur net olarak anlaşılmayabilir. Avrupa ülkelerinden Almanya’ya baktığımız zaman yılda 4 kontrol görürüz. Hafif kusur- ağır kusur gibi bir ayrım yok ve ne olursa olsun trafikten men ediliyor.”

Örgütlenme çalışmaları başlıyor

Toplantı sonunda kritik 6 karar alındı. Buna göre mesleki örgütlenme, mesleki etik kurallarının belirlenmesi,  teknolojilerin sürekli takibi ve bilgi paylaşımı, fren ve iş güvenliği alanlarında eğitim çalışmaları, eğitilmiş sertifikalı eleman yetiştirme kararları netleşti. Alpay Lök, önümüzdeki bir ay içinde toplantıda seçilen bölgesel sektör temsilcileri eşliğinde sektör toplantıları yapılacağını, önceliğin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Sakarya, Konya, Mersin, Kayseri, Trabzon ve Gaziantep illerinden oluştuğunu sözlerine ekledi.

Haber ve fotoğraflar: Kaan Kirişçioğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir