Eylül 12, 2008

Fuarın en kıdemli Türk katılımcılarından BMC 7. kez Hannover'de

Türkiye’nin en büyük entegre ticari araç üreticilerinden BMC, 44. yılını Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen 62. IAA Ticari Araç Fuarı’nda, yeni araçlarını sergileyerek kutlacak.

Fuara ilk kez 1996 yılında Profesyonel kamyonu katılan BMC, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yine yeni ürünlerini sergileyecek, yeni ürünlerinin dünya tanıtımlarını gerçekleştirecek.

İzmirli üreticinin fuarda sergileyeceği araçlar şunlar olacak:

18 tonluk PRO 625 4×2  kamyon yeni kabini, 250 Bg’lik Euro 5  Cummins ISBe5 motorlu ve ZF 9 S109 manuel şanzımanlı olarak fuarda yer alacak.
32 tonluk PRO9 38 8×4 kamyon, yine yeni kabini ve 380 Bg’lik Euro 5 Cummins ISLe5 motor, ZF 16 S1820 manuel şanzımanla donatılmış olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Bu kamyon Avrupa’da bütün şantiye segmentine hitap etmek üzere tasarlanmış.

BMC’nin 35 kişilik şehirler arası lüks otobüsü PROBUS 850 de ise Cummins’in Euro 5 normunda 285 Bg’lik ISBe5 motoru ve ZF’nin 6S 1010 manuel şanzımanı yer alacak. Otobüste; klima, buzdolabı, TV/DVD oynatıcı, hoparlör, mikrofon, amplifikatör, radyo kaset çalar ve ferry sistem standart olarak sunuluyor.

BMC bu yıl, çeşitli ülkelerine önden ve arkadan motorlu, yüksek  ve alçak tabanlı okul otobüsleri sattığı Avrupa okul otobüsü pazarındaki yerini güçlendirmek için fuarda ziyaretçilerin karşısına yeni okul otobüsü ALYOS ile çıkıyor. ALYOS Okul Otobüsü’nde  Cummins’in 300 Bg’lik ISBe4+ moturu ile ZF’nin S6 85 manuel şanzımanı bulunuyor.

HAWK alçak tabanlı şehiriçi otobüs ise 285 Bg’lik Cummins ISBe5 motor ve ZF 6HP504c otomatik şanzımanla donatılmış olarak ziyaretçilerin beğenilerine sunulacak.

Lüks, yüksek tavanlı MEGASTAR Minibüs de 17+1 yolcu kapasitesi, 130 Bg’lik BMC 2,8 motoru ve ZF 6S 321 manuel şanzımanla fuarda yer alacak.

BMC 10 YILDA AVRUPA’DA TANINAN BİR MARKA OLDU

BMC Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sayın Turgut Cankılıç, fuara katılımlarıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; bağımsız bir üretici olmanın, tasarım ve mühendislik faaliyetlerini kendi imkanlarıyla gerçekleştirmenin BMC’nin en büyük avantajı olduğunu, BMC ürünlerinin, uygun fiyatı ve müşteri odaklılığı temsil etttiğini ve Avrupa’da bayi ağını hızlı bir şekilde genişleterek, 10 yılda Avrupa’da tanınan bir markası haline geldiğini söyledi.

Turgut Cankılıç ayrıca, yeni BMC ürünlerini sergilemekten heyecan duyduklarını belirterek, şunları dile getirdi: “PRO 938 8×4 ile BMC kamyon serilerini genişlettik. ALYOS ile Avrupa okul otobüsü pazarında yerimizi güçlendirdik. BMC, Avrupa’da lider bir okul otobüsü üreticisi, bugüne kadar Avrupa’nın çeşitli ülkelerine birçok önden ve arkadan motorlu, yüksek  ve alçak tabanlı okul otobüsü sattı.”

GÜCÜN KAYNAĞI

Bağımsız bir üretici olmanın, tasarım ve mühendislik faaliyetlerini kendi imkanlarıyla gerçekleştirmenin avantajlarıyla müşterileri odaklı olarak uygun fiyatlı ürünler sunan BMC, Avrupa’da ürünlerini her platformda tanıtırken, bayi ağını da hızlı bir şekilde geliştiriyor.

İzmir Pınarbaşı’ndaki 200.000 metrekare  alana sahip, otomotiv sektöründe kullanılan en son teknolojiyle donatılmış entegre tesislerinde üretim yapan BMC, çekici, ağır, orta ve hafif kamyon, kamyonet, minibüs, midibüs, otobüs, panelvan, kombi, kombivan, askeri araç, özel kullanıma yönelik komple araç, yedek parça, motor ve döküm  parçaları üretimi yapıyor. Yılda 22.000 adet araç ve motor üretim kapasitesi, mühendisinden işçisine 3.500 çalışanıyla dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor.

BMC, esnek ve hızlı üretim yapısı, müşterilerinin beklentilerini en üst düzeyde karşılayan,  kaliteli ve düşük işletme maliyetli otobüsleriyle; gerek şehiriçi toplu taşıma alanında gerekse yakın mesafe ve okul – servis otobüsü gibi özel taşıma alanlarında her geçen gün pazar payını arttırıyor. Yurtiçinde Midilux, Probus, Belde ve Procity bunlara ek olarak yurtdışında da Falcon, Condor, Nifty, Club, Karisma markalarıyla piyasaya sunulan yolcu taşıma serisi; solo, körüklü, ve çift katlı yapılarda, 7.5, 9, 12 ve 18 metre şasi uzunlukları, standart ve alçak tabanlı, otomatik ve manuel şanzımanlı, dizel ya da doğalgaz motorlu seçenekler sunuyor.

Toplam üretiminin yüzde 20’sini ihraç eden BMC; İngiltere, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Hırvatistan, Güney Afrika Cumhuriyeti ve İran başta olmak üzere toplam 70’ i aşkın ülkeye otobüs, kamyon, hafif ticari araç ve otobüs şasisi ihracatı gerçekleştiriyor. Yurtdışı satış ve satış sonrası hizmetler; distribütörler kanalıyla yapılıyor. BMC’nin, 8 adedi AB üyesi ülkelerde olmak üzere toplam 19 adet yurtdışı bayisi bulunuyor. BMC, CBU (Complete Built Up) araç ihracatının yanı sıra SKD/CKD (Semi/Complete Knocked Down) satışlar gerçekleştiriyor ve bu araçların montajları BMC lisansı altında yurtdışında yapılıyor. İran, Malezya ve Pakistan’da BMC lisansı altında üretim yapılıyor, otobüs şasisi ile lokal gövde entegrasyonu konusunda Tayland ve Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetleri de devam ediyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir