Temmuz 3, 2012

GAZ Ticari Araçlar'dan Türkiye yatırımı

Daha önce 2004-2006 yılları arasında Türkiye pazarında faaliyet göstermiş olan GAZ Ticari Araçlar, Mersa Otomotiv Distribütörlüğü’ndeki “GAZelle Business”modeliyle yeniden sektöre merhaba diyor. Bu kez Türkiye’ye yatırım yapma kararı alarak dönen GAZ Ticari Araçlar, Sakarya’da kurulan montaj üretim hattı ile iç pazar ve ihracata yönelik araçlar üretmeyi hedefliyor.

 
Rusya hafif ticari araç pazarında %52’lik paya sahip GAZ Ticari Araçlar, 2010 yılından sonra firma bünyesinde gerçekleştirdiği revizyonla GAZelle Business markasını ortaya çıkardı. Firma yetkilileri 2012 sonbaharında Sakarya'daki üretim bandından indirilmesi planlanan araçlar için yetkili satıcı ve servis ağı kurma çalışmalarının başladığını belirtiyorlar.

 
GAZ Ticari Araçlar’ın Mersa Distribütörlüğünde yatırım başta olmak üzere, Türkiye faaliyetlerini sürdürme kararı ve hedeflerinin açıklandığı toplantı İstanbul’da gerçekleştirildi. Gaz Ticari Araçlar’ın Türkiye Distribütörü Mersa Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, Gaz Ticari Araçlar Türkiye Genel Müdürü Mustafa Sivri, Gaz Ticari Araçlar Teknik Genel Müdür Yardımcısı Adem Yılmaz, Gaz Ticari Araçlar Rusya Satış ve Pazarlama Direktörü Oleg Markov ile Gaz Ticari Araçlar Rusya Pazarlama Direktörü Mikhail Bakhtarin’in katılımı ile gerçekleşen toplantıda, markanın ileriye dönük stratejileri açıklandı.
 
GAZelle Business markasının 3.5 ton ağırlığı ve 1.5 ton yük kapasitesi ile bugün; Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Belarus ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde en popüler hafif ticari araç olarak en çok tercih edilen marka olarak ilk sırada yer aldığı yetkililerce belirtildi.

 
Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, otomotiv sektöründe uzun yıllardır yetkili satıcı ve servis olarak hizmet verdiklerini ve bu tecrübe ışığında distribütörlük faaliyetlerine başlama kararı aldıklarını kaydetti. Gören, Türkiye hafif ticari araç pazarının Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olduğunu belirterek;“Mersa Otomotiv olarak daha önce bu pazarda denenmiş, sağlamlığı ve ulaşılabilir fiyatı ile beğenilmiş bir marka ile başlamayı uygun bulduk. Sakarya’da öz sermayemizle yaklaşık 15 milyon Euro’yu bulacak bir yatırım ile montaj üretim hattı kuruldu. Burada montajlanacak araçlar yurtiçi ve yurtdışı pazarlara Türkiye’den ulaştırılacak. Kuzey Afrika ve Avrupa’yı öncelikli pazarımız olarak görüyoruz. Gaz, klasikleşen Rus malı sağlamlığı, zor şartlarda sergilediği üstün performansı ve uygun fiyatı ile özellikle büyümek isteyen küçük işletmelerimizin tercihi olacaktır” şeklinde konuştu.

 
Gaz Ticari Araçlar Türkiye Genel Müdürü Mustafa Sivri, yeni Cummins motoru ile Gaz Ticari Araç markası olan GAZelle Business'ın yakıt ekonomisi ve sağlamlığına çevreci özelliklerinin de eklendiğini belirtti.
 
Sivri, Gaz markasının Türkiye’ye yabancı bir marka olmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti; “Distribütörlük anlaşmaları sırasında yaptırdığımız müşteri anketinde memnuniyet oranlarında yüzde 90’lara ulaştık. Bunun verdiği cesaret ile markamızı, Türkiye pazarına ilk etapta 5 farklı üst yapı seçeneği ile sunacağız.
 
GAZelle Business modelinin panelvan, şasi, uzun şasi, tek ve çift kabin modellerinin montajı Sakarya’da kurulan tesisimizde gerçekleşecek. Bu seneyi 300 adetlik bir üretimle tamamladıktan sonra 2013 yılı için satış hedefimiz iç pazar ve ihracat olarak toplam 2 bin 500 adet.
 
Türkiye pazarında özellikle hafif ticari araç pazarında sert bir rekabet yaşanıyor. Biz bu rekabet ortamına yüksek taşıma kapasitesi, tüm modellerde çift arka tekerlek ve ciddi bir fiyat avantajı ile giriyoruz.”

 
Türkiye ihracat üssü olacak
 
Gaz Ticari Araçlar Rusya Satış ve Pazarlama Direktörü Oleg Markov, Türkiye’nin Afrika ve Avrupa’ya açılmalarını sağlayacak önemli bir üs olarak gördüklerini söyledi.
 
Gaz Ticari Araçları’nın Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya ve diğer BDT ülkelerindeki en popüler hafif ticari araç olma özelliğini taşıdığını kaydeden Markov “Markamız Rusya’nın en çok satan hafif ticari aracı olarak yüzde 52’lik pazar payına sahiptir. Türkiye, bizim ihracatta istediğimiz başarıları elde etme yolunda en fazla önem verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Burada kurulan montaj üretim hattı ile Avrupa pazarlarına açılmayı hedefliyoruz. Türkiye’de üretilecek GAZelle Business, Avrupa normlarını karşılayacak özelliklere sahip olacak. Gaz’ın güvenilirliği, sağlamlığı, düşük yakıt ve işletme giderleri, üstün manevra kabiliyeti, başarıya giden yolda en önemli artılarımız olacaktır” diye konuştu.
 
İlk GAZ araçlarında farklı
 
2010 yılında büyük modernizasyondan geçen GAZelle Business, şasi, uzun şasi, panelvan, çift-tek kabin olarak 5 farklı versiyon ile kullanıcılarına sunulacak. İlk GAZ araçlarına göre 150 ayrı noktada değişiklikler yapıldı. 120 Bg gücünde, 270Nm torka sahip 2,8lt.’lik dizel Cummins ISF motor GAZelle Business’ın donanım özelliklerinin başında geliyor.
 
ZF hidrolik takviyeli direksiyon, ZF Sachs süspansiyon, amortisör ve debriyaj, Bosch elektrik destekli fren sistemi, +50’den -70 dereceye kadar hava sıcaklıklarında sorunsuz çalışmasını sağlayan T-Rad radyatör, GAZelle Business’ın diğer özellikleri arasında yer alıyor.
 
Mersa Otomotiv, 1992 yılından bu yana otomotiv sektöründe faaliyet gösteriyor. İstanbul –Güngören’de Citroen yetkili bayii olarak satış, servis, yedek parça sigorta faaliyetlerini devam ettiren Mersa, 2010 yılında Yenibosna – Çobançeşme mevkiinde kurulan Citroen plazayı da bünyesine katarak hizmet ağını genişletti.

<

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir