Ekim 24, 2012

GEFCO, Electric Odyssey'ye dönüşünde eşlik etti

İki genç Fransız mühendisin geçtiğimiz Şubat ayında dünyanın çevresini elektrikle çalışan bir arabayla dönme ve elektrikle çalışan arabaların geleceğin ulaşım yöntemi olarak güvenilirliğini pekiştirmek amacıyla başlattığı Electric Odyssey yolculuğu, hedefine ulaştı.

GEFCO, bu projenin gerçekleşmesini sağlayan dokuz sponsordan biri olarak Lojistik, Gümrük & Vergi Müşavirliği alanlarındaki uzmanlığını sundu.

Görev başarıyla tamamlandı

Antonin Guy ve Xavier Degon, geçtiğimiz Şubat ayında Strasburg’da başladıkları, toplam yedi ay süren destansı yolculuklarını tamamlayarak 24 Eylül’de Strasburg’a döndüler. Ekibin hedefi insanların elektrikle çalışan araçlar hakkında olumlu görüşlere sahip olmasını sağlamak ve bu tür araçların sunduğu düşük kullanım maliyeti ve günlük kullanıma elverişli olması özellikleri ile geleceğin ulaşım yöntemi olacağını göstermekti.

Dünyanın çevresinde seri üretimle üretilmiş elektrikli bir araçla ilk kez yolculuk yapan iki mühendis, yolculukları süresince geçtikleri 17 ülkede her molalarında Citroën C-Zéro’larını sarj etmek için gerekli olan elektriği tedarik etmek için yerel halkın cömertliğine güvendiler. Ekip 25 bin km. yol katettikten sonra, bu zorlu yolculuğu GEFCO’nun da yardımı ile başarıyla tamamladı.

Olağanüstü bir proje için benzersiz teknik uzmanlık ve deneyim

Maceranın bir ortağı olarak GEFCO nakliye ve lojistik alanındaki bilgi birikimi ve teknik uzmanlığının yanısıra Gümrük ve Vergi Müşavirliği alanında da deneyimini ortaya koydu. Güçlü uluslararası ağı sayesinde GEFCO, operasyonu koordine etti ve Odyssey’nin yolculuğu boyunca geçtiği ülkelerdeki iştiraklerine de operasyonda önemli rol verdi.

Grup NYKLine ile işbirliği yaparak Citroën C-Zéro’ya üç kez denizyoluyla taşımacılık hizmeti sağladı. İlk olarak Şubat ayında Atlantik üzerinden Hollanda’dan ABD’ye, ardından Nisan ayında Pasifik üzerinden ABD’den Japonya’ya ve son olarak Mayıs ayında Çin Denizi üzerinden taşımacılık hizmeti verdi.

GEFCO ayrıca birçok kez arabanın gümrüklerden geçişi ile ilgili formalitelerle de ilgilendi. Ekip bu sayede grubun uluslararası alandaki bilinirliği ve uzmanlığına güvenerek yolcuğunu sorunsuz tamamlayabildi.

Antonin ve Xavier, GEFCO’nun desteği ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Projemizin iş ortaklarından biri olan GEFCO, tutarlı, güvenilir ve en üstün kalitede destek sağlayarak projede yer aldı. GEFCO gibi bir uzmanın tecrübe ve bilgi birikiminden faydalanmak ve onlardan destek almak bizim için çok önemliydi. GEFCO‘nun desteği sayesinde, arabamızın nakliyesine yönelik idari prosedürler ve diğer bürokratik zorunluluklarla ilgilenmek zorunda kalmadan yalnızca maceranın kendisine odaklanabildik. Aracımız konteynere yüklendikten sonra, artık dinlenebiliyorduk.”

GEFCO’nun değerleri ile örtüşen teknolojik bir insanlık macerası

GEFCO; Bu insanlık macerasının bir parçası olmaktan ve çevre korumaya yönelik politikasına paralel, gelecekte mobilitenin geliştirilmesini teşvik eden bir girişimi desteklemekten gurur duyuyor. Toplumu çevreyle ilgili konularda bilinçlendirmeyi hedefleyen bu proje GEFCO’nun kurum olarak stratejisiyle de mükemmel örtüşüyor. Sorumlu bir şirket olarak 2020 senesine kadar hedeflerini belirleyen GEFCO gelirlerini artırırken, ekolojik ayak izini de belirli bir seviyede tutmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir