Kasım 29, 2013

GEFCO, Opteam ile yüzde 7 tasarruf etti

GEFCO Grup, IT danışmanlık şirketi CEREZA ile birlikte geliştirdiği “Opteam” platformunu hizmete sundu.
GEFCO'nun açıklamasına göre, sistemdeki diğer yazılımlarla çalışabilirlik özelliğine sahip Opteam, karayolu taşımacılığına yönelik nakliyeleri optimize etmeyi ve rekabet avantajlarını artırmayı amaçlıyor. Çözüm yaklaşık yirmi ülkede kullanılacak. 
Opteam, 4 bölümden oluşan ve 3 yıl sürecek sisteme kurulum süreci 2014’ün sonunda tamamlanacak olan TOSCA programının bölümlerinden biri. TOSCA’yı oluşturan bölümler arasında taşıyıcı firmaların yönetimi için kullanılan CMS (Taşıyıcı Yönetim Sistemi), nakliye haritalarının çıkarılması ve optimizasyonu için kullanılan Opteam, veri toplama için farklı yazılımlar (grupaj operasyonları için CADIS ve LOT için çeşitli araçlar), son olarak da sipariş takibi ve yönetimi için diğer programlarla birlikte çalışabilir özellikli müşteri platformu yer alıyor.

Maksimum düzeyde optimizasyon için karayolu taşımacılığı akışlarının haritasının çıkarılması

Opteam platformunun hedefi; güzergah haritalarının çıkarılarak analiz edilmesi ve bu güzergahlardaki optimize edebilecek önlem/değişikliklerin hangi noktalarda uygulanabileceğinin belirlenmesi.
Karayolu taşımacılığı güzergah analizi, belirli bir müşteri ya da taşıyıcı firmanın spot veya düzenli nakliyeleri için coğrafi bölgelere göre gerçekleştiriliyor. Güzergahları ekran üzerinde görüntülemek bir bölge ile diğer bölge arasındaki dengesizliğin nereden kaynaklandığının hızlıca tespit edilmesini mümkün kılıyor. Sorun belirlendikten sonra GEFCO sorunu gidermek ve nakliyeleri optimize etmek için gerekli önlemleri öncelik sırasına göre belirleyip uygulayabiliyor.  Özellikle de gidiş-dönüş nakliyelerde, dönüş nakliyelerinin doluluk oranlarının sistematik olarak artırılmasında fayda sağlıyor.

Başarılı operasyonunun sırrı takım çalışmasında yatıyor

Opteam farklı coğrafi bölgelerde çalışan GEFCO çalışanları arasında bilgi alışverişini de kolaylaştırıyor ve çözümlerin birlikte geliştirilmesini mümkün kılıyor. Çözümün içerdiği çeşitli optimizasyon uygulamalarının kullanılmaya başlanması ile GEFCO’nun uygulamanın organizasyon yapısını yeniden değerlendirmesi gerekti ve “güzergah optimizasyon” görevinin oluşturulmasına neden oldu.
GEFCO Grup’un Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Karayolu Taşımacılığının Optimizasyon Çalışmaları ve Geliştirilmesinden Sorumlu Direktörü Artem Mardian, konuyla ilgili olarak, “2013 senesinin başında tüm Avrupa ağımızın sistemlerine kurulmasından bu yana Opteam portalı; gidişte dolu, dönüşte boş olan nakliye operasyonlarını sistematik olarak azaltmak için nakliyeleri hem gidişte hem de dönüşte dolu olacak şekilde ayarlamamıza yardımcı oluyor. Bu kapsamda 90 operasyonu bu şekilde gerçekeştirdik. Çözüm şimdiden maliyetleri yüzde 7 oranında düşürerek tasarruf sağlamamıza yardımcı oldu” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir