Temmuz 7, 2008

GEFCO Orta ve Doğu Avrupa'da yeni şube açtı

Ortadoğu ve Avrupa’da %58 oranında bir büyüme gösteren Gefco, Slovenya'nın ardından Letonya ve Ukrayna’da da şube açtı.

GEFCO için Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri (PECO) arasında stratejik bir ülke konumunda olan Ukrayna’da, Gefco ilk etapta otomobil sektörüne yönelik hizmet verecek. Merkezi Kiev’de bulunacak olan Ukrayna Gefco’nın Genel Müdürülüğünü Jérôme Chevrolet yürütecek.

Letonya, stratejik coğrafi konumunun yanı sıra yoğun bir karayolu ağına da sahip olan GEFCO 2008 yılının Şubat ayında da  Letonya'da da bir şube açtı. Yeni şubenin merkezi, Baltık bölgesinin başlıca limanlarından biri olan Riga'da yer alıyor. Letonya şubesi özellikle Karadeniz ve Baltık Denizi limanlarından gelip Avrupa Birliği'nin çeşitli ülkelerine giden yeni araçların nakliyesini sağlıyor. Ayrıca Lada marka Rus araçların Riga'dan Fransa'da Melun'a nakliyesi ile General Motors için Anvers araçlarının Hamburg'a taşımasını gerçekleştiriyor. Çok yakında GEFCO Baltık şubesinin, Polonya'dan başlayıp Macaristan'a, İtalya'ya, Fransa'ya, Slovakya'ya ve Çek Cumhuriyeti'ne yılda 40.000 araçlık yeni bir nakliye trafiğini yönetmesi bekleniyor. Yeni şubenin Genel Müdürlüğü görevi ise GEFCO Türkiye’nin de başında bulunmuş olan William Le Clere tarafından yürütülüyor. Şubenin çalışan sayısının kısa zamanda 20’ye ulaşması bekleniyor.

GEFCO Uluslararası Gelişme Direktörü ve Yönetim Kurulu üyesi Christian Zbylut konuyla ilgili olarak  “Orta ve Doğu Avrupa'daki faaliyetlerimizin artması ve güçlenmesi, GEFCO'nun uluslararası düzeyde gelişimi ile paralellik gösteriyor” dedi.

GEFCO, 2007 yılının Nisan ayında Slovenya'da da bir şube açmıştı. Bu şube bugün, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için bir transit platformu olması dolayısıyla başta Doğu Avrupa ve Balkanlar olmak üzere bölgedeki birçok farklı pazara doğrudan erişim olanağı sunan Koper limanının gelişmesine tanık oluyor. GEFCO, Koper limanından yeni araçların Orta ve Doğu Avrupa'ya dağıtımını sağlıyor  ve 2009'tan itibaren de liman ile söz konusu bölge arasında bir demiryolu hattı oluşturmayı planlıyor. Grup ayrıca burada, Trnava fabrikasının (Slovakya) ve Kolin fabrikasının (Çek Cumhuriyeti) Türkiye'ye, Malta'ya ve Kıbrıs'a yönelik araç üretiminin de transit noktasını yönetiyor  ve Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yönelik Türk üretimi araçları çekiyor.

Kısa bir süre sonra GEFCO'nun bu bölgede geliştirdiği büyük etkinliklere araçların gümrükten çekilmesi de eklenecek. Frédérik Nartus tarafından yönetilen bu  şube GEFCO'nun Slovenya'daki ilk sahasını oluşturuyor.

GEFCO Grubu Orta ve Doğu Avrupa'da 11 şubeden oluşan bir ağa sahip. Şubeleri; Polonya (1999), Türkiye (2002), Çek Cumhuriyeti ve Rusya (2003), Avusturya ve Slovakya (2004), Romanya ve Macaristan (2005), son olarak da Slovenya (2007), Ukrayna ve Letonya (2008) oluşturuyor.

GEFCO, 2009 yılından itibaren Litvanya ve Estonya'da da sahalar açmayı planlıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir