Mayıs 7, 2007

Genç sürücüler Ankara'da yarıştı

AB (Avrupa Birliği) ve IRU (Uluslararası Karayolu Taşımacıları Birliği) tarafından desteklenen, Ağır Ticari Araç kullanıcılarının yol güvenliği konusundaki bilinç düzeyini artırma amaçlı ‘’Genç Avrupalı Tır Sürücüsü’’ yarışmasının Ankara Hipodrom’da yapılan ilk finali oldukça heyecanlı geçti.

Toplam 15 tır sürücüsünün katıldığı yarışmada yarışmacılara sürücülük yeteneklerinin test edildiği sınavdan sonra eğitim verildi. Yarışma Teorik sınav, Manevra yeteneği, Güvenli ve Ekonomik sürüşün değerlendirildiği 3 ayrı etapta gerçekleşti.Yarışmada birinciliği Celal Ayrancı, ikinciliği Bülent Yıldırım üçüncülüğü ise Murat Yıldırım kazandı.

İlk kez 2003 yılında düzenlenmeye başlanan ve 2 yılda bir gerçekleşen
Genç Avrupalı Tır Sürücüsü Yarışması, Scania’nın ana sponsorluğunun yanı sıra, Shell ve Michelin’in de sponsorluğu ile Avrupa Komisyonunun 2010 yılına kadar trafik kazaları sonucu yaşanan ölümleri yarı yarıya azaltmaya yönelik trafik güvenliği hedefini desteklemek amacıyla düzenleniyor. Türk sürücülerin ikinci kez katıldığı yarışmanın Türkiye duyuruları 6 Mart-20 Nisan 2007 tarihleri arasında yapıldı. Yarışmaya ağır ticari araç ehliyetine sahip 1970 yılı ve sonrasında doğan ağır vasıta sürücüleri katıldı. Türkiye genelinde toplam 700 kişinin müracaat ettiği yarışmaya yapılan ön eleme sınavlarından sonra 67 kişi katılmaya hak kazandı.

Ankara, Samsun, Erzurum, Antakya, İzmir ve İstanbul’da gerçekleşecek finallerin 1. ve 2.si 9 Haziran tarihinde İstanbul’da yapılacak Türkiye finaline katılmaya hak kazanacak. Türkiye finalisti ise Eylül ayında İsveç’te düzenlenecek Avrupa finalinde Türk bayrağını temsil edecek. Avrupa finalinde birinci olan sürücüye ise Scania R serisi çekici hediye edilecek.

Genç Avrupalı Tır Sürücüsü Yarışması, Scania’nın yol güvenliğini artırmaya ve profesyonel sürücülerin durumunu iyileştirmeye yönelik olarak uzun zamandan
beri gerçekleştirdiği çalışmaların bir parçası oldu. Bu çalışmalar sürücülerin yetkinliklerini artırmaya yönelik eğitimlerden emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılmasına ve çeşitli teknik gelişmelere kadar pek çok farklı konuyu kapsıyor.

Bu organizasyonun amacı yollarda güvenliğin artırılmasında sürücünün oynadığı önemli rolün altını çizmenin yanı sıra taşımacılık endüstrisine de ekonomik açıdan katkıda bulunmaktır. Yarışma taşımacılık endüstrisinin tek ve en önemli figürü olarak sürücüyü (sürücü koltuğunu) odak noktasına oturtuyor. Yetenekli ve eğitimli bir sürücü trafiğin daha sorunsuz bir şekilde akmasına katkıda bulunurken yakıt tüketimi ve emisyon oranlarının da küresel bağlamda düşmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir