Temmuz 9, 2007

General Motors Europe çevresel stratejisi kapsamındaki yeniliklerini açıkladı

General Motors Avrupa, kısa dönemde CO2 emisyonlarının azaltılmasına ve uzun dönemde yeni propülsiyon teknolojileri tanıtılmasına odaklanan çevresel stratejisini açıkladı. Bu kapsamda önemli bulunan gelişmelerin başlıkları ise şöyle;
* Opel, her bir model serisinde daha düşük seviyelerde CO2 çıkartan bir ecoFLEX versiyonu tanıtacak, Eylül’de Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA) ise galası kutlanacak.
* GM, yine IAA’da kendine ait hidrojen yakıt pilli aracın bir sonraki nesli olan HydroGen4’ü sunacak.
* Cadillac, 2007 sonbaharında biyo-etanol (E85) versiyonu olarak BLS lansmanı yapacak.
* Opel ve Chevrolet, 2010 yılı itibariyle E85 araçlarını piyasayla tanıştıracaklar.
* 2012 yılına kadar 16 yeni GME motor ailesi ve 10 şanzıman ailesi geliyor.

General Motors Europe Başkanı Carl-Peter Forster, konuyla ilgili olarak “Bir taşıtın atmosfere verdiği CO2 emisyonları önemli bir parametredir, ancak aracın çevreye uyumu için hiçbir şekilde tek ölçüt bu değildir. İşte sırf bu nedenle tek başına çevre dostu prestij nesneleri üretimi ile kendimizi kısıtlamıyoruz. Tüm GME araçlarının, bütün yaşam devreleri boyunca, geliştirme aşamasından malzemelerin geri dönüşümüne kadar mümkün olduğunca doğal kaynakları korumasını istiyoruz. Haziran ayı başında, Opel’in ecoFLEX çevresel girişiminin başlatılması, bu alanda atılan önemli bir adımdır. Bu kampanya, günümüzün çevre korumacılığı standartlarına uymayan eski araçların hurdaya alınmasını teşvik etmektedir” şeklinde konuştu.

1 milyar dolardan fazla yatırım
Bu yıl sunulan GM’in E-Flex sistemi, olağan bir elektriksel tahrikli şasiye çoklu propülsiyon sistemlerinin monte edilmesini sağlıyor. Uzun dönemde, GM, şu anda dünyada sıfır emisyonlu tek araç opsiyonu olan hidrojen yakıt pilinin başlatılması konusunda çalışıyor. GM, bu teknolojiye bir milyar ABD dolarından fazla yatırım yaptı. Yakıt Pili Aktiviteleri Merkezi’nin araştırma departmanı, şu anda normal üretim geliştirmeye entegre oluyor ve GM içinde merkezî bir rol üstleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir