Temmuz 5, 2007

GlobeTrucker Konvoyu İpek Yolunda

Moğolistan’ın ekonomik ve sosyal gelişimini hedefleyen İpek Yolu Projesi GlobeTrucker Konvoyu’nun beşincisi, 2 Temmuz’da İsviçre’den yola çıktı. İnsani yardım ve sosyal duyarlılık adına yola çıkan konvoy, 11.000 km’lik İpek Yolu’nu katettikten sonra 16 Temmuz tarihinde Mogolistana ulaşacak. Bu yıl üç kamyonun katılımı ile gerçekleşecek olan yolculuk sonunda ihtiyaç duyulan mobilya, eğitim malzemesi ve bilgisayarlar Khenti şehri Delgerkaan Okulu’na teslim edilecek. Yolda Mogolistan’ın başkenti Ulan-Bator’a uğrayacak konvoy, ayrıca bir hastaneye tıbbi malzeme ve mobilya teslim edecek.

Derneğin geliştirdiği en son projesi Moğolistan okullarını modernize ederek eğitimin modern biçimde verilebilmesini sağlamak. Dernek bu şekilde yerel göçü durdurmayı hedefliyor. Buna ek olarak Globetrucker, gelişmiş bir ülke olmayan Moğolistan’ın el sanatlarının değerlendirilmesine ve insan emeğinin değeri konusunda üreticilerin bilinçlendirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Moğolların refah seviyesini artırmaya yönelik çalışmalar yapıyor.

İRU Globetrucker’ın destekçisi
İpek Yolu’nun canlandırılması ve geliştirilmesi çalışmalarında IRU Globetrucker derneğinin küresel ortağı konumunda. TIR Carnet Sistemi’nin uluslararası garantörü olan IRU, gümrükte mühürlenen nakliye taşıtlarının bilgisini diğer gümrüklere bildirerek taşıtların ve kuruluşların durma ve arama prosedürleri sebebi ile zaman, para kaybetmelerini engelliyor. Tırın Carnet Sistemi’ne kayıt olan uzun yol nakliye taşıtları kurallarına, prosedürlerde belirtildiği biçimde uyması neticesinde, gümrük ve sınırlardan kontrole gerek duyulmadan, varacağı yere kadar geçmesi sağlanıyor. IRU bu konuda Globetrucker’in her zaman yanında yer alarak insani yardım ve sosyal sorumluluk konularındaki hassasiyetini kamuoyu ile paylaşıyor.

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, Globetrucker projesi ile ilgili şu yorumunda bulundu: “Globetrucker Projesi karayolu taşımacılığının ne kadar önemli olduğunun bir ispatıdır. Ekonomik ve sosyal konularda izole konumda olan bölgenin karayolu taşımacılığı ile canlandırılabilir ve yeniden hayat bulabilir olduğunu gösteriyor. Globetrucker’in üstün gayret ve hizmetleri ile yerine ulaşan yardımlar ipek Yolu’nun potansiyelinin ne kadar büyük olduğunu gözler önüne seriyor. İpek Yolu Projesi’nin; İpek Yolu’nun ve güzergah üzerinde var olan birbiri ile ilgili birçok iş kolu ve bölgenin; barışçıl amaçlarla gelişimine ve zenginleşmesine katkıda bulunmasını umuyoruz”

Globtrucker, 2002 yılında İsviçre’de kuruldu. İnsani yardım adına götürmüş olduğu malzemeleri, sosyal sorumluluk kapsamında çalışan organizasyonlardan bağış olarak toplayan ve kar amacı gütmeyen dernek; Beyaz Rusya, Moğolistan, Polonya ve Romanya’da bulunan okul, yetimhane ve hastanelere insani ve tıbbi yardım malzemesi taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir