Ocak 25, 2013

GM ve PSA Grubu, küresel stratejik işbirliğinin detaylarını açıkladı

GM ve PSA Grubu, küresel stratejik işbirliğinin detaylarını açıkladı. 
Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, General Motors'un (GM) Başkan Yardımcısı ve Opel'in Denetleme Kurulu Başkanı olan Steve Girsky ile PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin, Brüksel'de Maison de l'Automobile'de düzenlenen basın toplantısında soruları cevapladı. 
29 Şubat 2012'de ilan ettikleri küresel stratejik ittifakları konusunda iki ortak tarafından belirtilmiş kayda değer ilerlemelerin ayrıntılarına girildi. İki grubun 20 Aralık 2012'de belirtmiş olduğu gibi, satın almalar, lojistik ve müşterek araçlar geliştirme konusundaki kati anlaşmalar, ilan edilmiş olan tarihlerde imzalandı. 
Müştereken platformlar ve araçlar geliştirilmesi konusunda, rollerin ve sorumlulukların dengeli bir şekilde dağıtılması, ortakların her birine, bu işbirliğinden azami yararlanma imkanı sağlayacak. 
'Opel/Vauxhall markasının C segmenti Monospace'ı, Peugeot markasının C segmenti CUV'u ve her iki grubun B segmenti monospace'ları, PSA Grubu'nun platformlarında geliştirilecek. GM, her iki grup için B segmenti Monospace'larının geliştirilmesini yürütecek. 
Opel/Vauxhall ve PSA Grubu araçlarının Avrupa ve dünyanın kalan kısımlarındaki yeni nesline yönelik düşük CO2 yayımlı otomobiller için B segmentinin modernleştirilmiş platformu, bir müşterek geliştirme çalışmasının konusu olacak. 

     
Avrupa'da müşterek bir satın alma teşkilatı 
     
Geçen yıl imzalanan anlaşmalarda, başka konuların yanı sıra, Avrupa'da, müşterek bir şirkete dayanacak müşterek bir satın alma teşkilatı kurulması öngörülüyor. Bu yapıya ilgili tüm rekabet mercilerinden onay gelirken, müşterek satın alma teşkilatı (Joint Purchasing Organisation JPO) da yakında çalışmaya başlayacak. 
Geçiş safhasında, GM'den bir yönetici yapının oluşturulmasından sorumlu olacak. Bu yöneticinin yerine, en fazla bir yıllık bir süre içinde, münavebeli olarak her iki gruptan olacak satın almalardan sorumlu bir başkan yardımcısı ve bir başkan yardımcısı vekili geçecek. 
GM ve PSA Grubu, ayrıca, ittifaklarını genişletmek maksadıyla dünya ölçeğinde yeni projeler geliştirmeyi ve yeni fırsatları değerlendirmeyi de düşündüklerini belirttiler. Bu çerçevede, gruplar, aralarında her iki grup için de öncelikli bölgeler teşkil eden Latin Amerika ve Rusya'nın da bulunduğu büyümekte olan pazarlardaki yeni olanakları inceliyorlar. 
Diğer yandan, her iki grup da, birlikte, PSA'nın küçük benzinli motorlar (EB motoru) programından türetilmiş, yeni bir ekonomik ve yüksek performanslı küçük benzin motorları nesli geliştirmeyi düşündüklerini belirtti.
    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir