Nisan 30, 2012

Gölcük'te üretilecek yeni Ford Tourneo Custom dünya tanıtımını yaptı

Yeni Ford Tourneo Custom ve diğer yeni Ford ticari araçları 24-26 Nisan tarihleri arasında İngiltere'nin Birmingham şehrinde yapılan Ticari Araçlar Fuarı'nda tanıtıldı.Yeni Tourneo Custom Birmingham Ticari Araçlar Fuarı'nda sergilendi ve bu yıl içersinde de Avrupa'da satışa sunulacak. Modern bir tasarıma sahip olan Tourneo Custom sekiz ya da dokuz koltuk seçeneği sunuyor. Araç ayrıca kısa veya uzun dingil mesafelerini de sunabilme kapasitesine sahip. İşlevsel bir araç, dayanıklı bir yapıya sahip olan Tourneo Custom düşük bir kullanım maliyeti ve iyi bir yakıt ekonomisine sahip. Yeni Tourneo Custom otomobil benzeri dinamik özellikleri, sürücüyü ön plana alan kokpiti ve yeni iç tasarımıyla; yeni nesil kişisel kullanım, yaşam tarzı kullanımı ve özel yolcu transferi çalışma alanlarını kendisine hedef seçmiş durumda.

Ford Avrupa Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Stephen Odell,
“Transit Custom, Ford'un ürettiği tamamen yeni bir kompakt orta ticari
araç” dedi. “Müşterilerimizin, evlerinin önünde durmasından gurur
duyacağı şık, modern bir ticari araç olan Transit Custom, ayrıca bir
Transit'ten bekledikleri ‘ağır çalışma koşullarına uygun’ olma
özelliğinden de hiçbir ödün vermiyor.”

“Bu yeni ailenin lansmanı, Ford'un global ticari araç ailesindeki geniş
çaplı dönüşümün başlangıcını simgeliyor. Önümüzdeki aylarda tanıtılacak
yeni modellerle birlikte, 2012 yılı ticari araç faaliyetlerimiz
açısından çok heyecan verici bir yıl olacak.”

Ford Otosan tarafından geliştirilen ve Gölcük’te üretilecek olan Transit
ailesinin en yeni ürününün dünya lansmanının İngiltere gibi ticari araç
pazarının lokomotifi olan bir ülkede yapılmasından gurur duyduklarını
belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “Ford’un tamamen yeni
bir segmente giriş yapmasına vesile olan Tourneo Custom konseptinin
ardından Transit Custom ürünümüzü de dünya kamuoyu ile paylaşıyoruz.
Türk mühendis ve işçilerinin emeğinin geçtiği yeni ürünlerimiz hem Ford
Otosan hem de Türkiye’yi gururlandırmaya devam ediyor. 2011 yılını
ticari araçta yatırım yılı olarak açıklamıştık ve meyvelerini görmenin
ötesinde artık müşterilerimizin beğenisine sunuyor olmaktan mutluyuz.
Yeni Transit ailesi, 46 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Ford Otosan,
Ford dünyasının ticari araç üssü olmaya devam edecek. Yeni Transit
ailesi, müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda geliştirildi ve
sahip olduğu teknolojik özelliklerle sınıfının çıtasını yükseltmeye
devam ediyor,”.

Çarpıcı yeni görünümü, otomobil benzeri iç bölümü ve sürüş dinamikleri, akıllı teknolojileri ve sınıf lideri yakıt ekonomisiyle Ford Tourneo Custom, yolcu taşıma araçları sınıfında şıklık ve fonksiyonelliği yeni bir düzeye çıkarıyor. Tourneo Custom, Ford binek otomobillerinde kullanılanla aynı kinetik tasarım diline dayanan gelişmiş, aerodinamik bir profile sahip. Bu daha sportif duruş, cesur bir şekilde arkaya doğru yükselen omuz çizgisi, gövdeye entegre pürüzsüz camlar, ayırt edici eğik dörtgen ızgara ve belirgin tekerlek çıkıntılarıyla ortaya konuyor.

Sekiz ya da dokuz koltuklu düzenlemelerle sunulan Tourneo Custom, kısa (SWB, toplam 4.97 metre uzunluk) ve uzun dingil mesafeli (LWB, toplam 5.34 metre uzunluk) olarak iki versiyona sahip ve her ikisi de hem yolcular hem de bagajlar için geniş alan sağlıyor. LWB versiyonunun ek uzunluğu, üçüncü koltuk sırasının arkasında ilave geniş bagaj alanı sağlıyor. İki metrenin altındaki yüksekliğiyle Tourneo Custom ayrıca birçok otoparkın yükseklik sınırına uygun.

Ford Avrupa Baş Tasarımcısı Paul Campbell

Çok yönlü, otomobil benzeri iç bölüm

Tourneo Custom ayrıca yüksek kaliteli malzemelerden üretilen bütünüyle yeni iç bölümüyle yolcu taşıma sınıfına otomobil benzeri bir tarz ve şıklık getiriyor. Çok iyi şekillendirilmiş sürücüye dönük ön panelde Ford'un binek otomobil ailesinde bulunanlara benzer teknolojiler yer alıyor. Kokpit ayrıca derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon kolonuyla son derece iyi ayarlanabilir sürüş pozisyonuna da sahip.

Farklı düzenlerde kolayca katlanabilen arka koltuklar, ihtiyaca göre kısmen veya tamamen çıkartılabiliyor. Diğer taraftan arka yolcular geniş alanın yanı sıra konforlu ve tamamı döşemeyle kaplı kabinin tadını çıkartabiliyorlar.

Akıllı araç teknolojileri

Tourneo Custom tarafından sunulan yüksek düzeyde teknoloji, aşağıdaki özellikleri içeriyor:

-ECOnetic Teknolojiler – Ford’un gelişmiş, düşük CO2 özellikleri arasında Euro5 araçlarda Start/Stop ve Akıllı Şarj Sistemleri de bulunuyor.

-Sesle kumanda edilen SYNC, araç içi bağlantı sistemi – Cep telefonu ve müzik çalarların araca bağlanabilmesine ve sesle kumanda edilebilmesine olanak tanıyor

-Acil Durum Desteği – SYNC sayesinde sunulan bu özellik, araç içindekilerin kaza halinde Acil Yardım Hizmeti ile bağlantıya geçmesine ve araç konum bilgilerini sağlamasına yardımcı olmak üzere tasarlandı

-Gelişmiş güvenlik sistemleri – sürücü, yolcu, yan ve perde havayastıklarını içeriyor

-Geri görüş kamerası – İç aynaya entegre edildi

-Şeritten Ayrılma Uyarısı ve Sürücü İkazı – En yeni nesil sürüş destek sistemi, sürücünün istemeden şeritten ayrılması ya da direksiyon başında yorulması durumunda sürücüyü uyarıyor.
 
Yakıt ekonomisinde önde Motor olarak Ford'un 2.2 litre Duratorq TDCi dizel motorunun 3 ayrı güçteki versiyonları sunuluyor: 100PS, 125PS ve 155PS. 6 vitesli manuel şanzıman ve standart Start/Stop sistemini içeren Tourneo Custom, sınıf lideri 6.5 litre/100 km yakıt tüketimi ve 172gr/km CO2 salımı sunuyor.

Tourneo Custom, otomobil benzeri sürüş dinamikleri sağlamak üzere atak ve iyi tepki veren kullanım, daha iyi sürüş konforu ve daha düşük gürültü düzeyi sunacak şekilde geliştirilen yeni bir Ford ticari araç platformuna dayanıyor. Üstün fonksiyonellik, dayanıklılık ve düşük kullanım maliyeti sunan araç 2 yıl/50.000 km'lik servis aralığına sahip.

Yeni Tourneo Custom üretimi 2012 ortalarında Ford'un Kocaeli fabrikasında başlayacak ve yılın sonlarına doğru da piyasaya sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir