Kasım 29, 2013

Goodyear. genç ve acemi sürücülere yol gösteriyor

Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA), Avrupa Sürücü Okulları Birliği (EFA) ile birlikte üstlendiği yeni bir araştırma projesinin bulgularını paylaştı. Goodyear Şirketi, araştırmanın yanı sıra, “Yol Güvenliği Projesi”nin sonuçlarını içeren rapor ile ''Önce Güvenli Sürüş: Acemi Sürücüler için Yol Güvenliğinin Artırılması” çalışmasını da yayınladı. Rapor, Avrupa Ulaşım Güvenliği Konseyi’nin, 28 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de düzenlediği panelde tanıtıldı ve görüşüldü.  
Goodyear’ın Avrupa Sürücü Okulları Birliği ile birlikte yürüttüğü projede; Avrupa’daki sürüş eğitmenlerinin, genç sürücülerin yol güvenliğine yönelik yaklaşımına odaklanıyor. Proje; Goodyear’ın acemi ve genç sürücülerin yol güvenliğineilişkin mevcut araştırması üzerine oturtuluyor ve acemi sürücülerin yol güvenliğinin artırılması için kanun yapıcılara, yol güvenliği paydaşlarına ve otomotiv sanayisine tavsiyelerde bulunuyor.

Bu araştırma, Goodyear’ın dördüncü yıllık yol güvenliği anketi olmakla birlikte sürücü eğitiminin rolüne odaklanan ilk çalışma. Goodyear Şirketi, son iki yıldır Avrupa Sürücü Okulları Birliği (EFA) ile birlikte çalışmalar yürütüyor. Bu araştırmada, Avrupa’nın yanı sıra, Rusya, Türkiye ve Güney Afrika’yı da kapsayacak şekilde toplam 2334 sürüş eğitmeninin görüşleri alındı. Ayrıca, araştırma, ebeveynlerin gençlerin sürüş alışkanlıkları üzerindeki önemli etkileri ve pazarlar arasındaki sürüş eğitimi farklılıkları gibi ilginç bulguları derleyen ilk anket olma özelliğini taşıyor.
Goodyear ve EFA, “Yol Güvenliği Projesi”nin sonuçlarına ilişkin raporu genişleterek, sürüş eğitmenleri için en önemli konuları gündeme taşımayı, güvenli ve sorumlu bir sürüş için genç sürücülerin farkındalığını artıracak yaklaşımlar keşfetmeyi amaçlıyor. Goodyear tavsiyeleri ile, siyasetçileri, test uygulamalarına araba bakımının dahil edilmesi ve test süreçlerinin geliştirilmesi için araştırmalar yapılmasına yönelik kanun tasarıları hazırlamaya yönlendirebilir.
 

Araştırma ile ilgili görüşlerini sunan Goodyear Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Tüketici Lastikleri Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef, şunları söyledi: “EFA’nın acemi sürücüleriçin yol güvenliğinin artırılmasına yönelik Goodyear ile işbirliği içindeçalışmasını sevinçle karşılıyoruz. Araştırmalarımız gösteriyor ki, kanunyapıcılar ve otomotiv sektörü birlikte çalışarak deneyimsiz ve acemi sürücülerinyol güvenliğiyle ilgili farkındalığını daha fazla artırabilir. Araba kullanmayınasıl öğrendiklerini ve yol güvenliğiyle ilgili davranışlarını etkileyenfaktörlerin neler olduğunu anlamak istiyoruz. Bu nedenle, sürüş eğitmenlerindenaldığımız geri bildirimlerle, sürüş eğitiminin son kırk yılda nasıl değiştiğinive  olası gelecek trendlerinin neler olacağınıgörmeyi hedefledik.”

Goodyear’ın bu projesi, eğitim ve testte en iyi uygulama olup acemi sürücülerin güvenli sürücüler olması için etkili koçluk tekniklerini kapsıyor. Araştırma ayrıca, sürücü eğitimlerini geliştirecek yeni teknolojiler ve acemi sürücülerin araba bakımıyla ilgili bilgi seviyeleri gibi birçok konuyu ele alıyor. 
Goodyear ve EFA bu verileri, Yol Güvenliği Projesi yol haritasını şekillendirmek için kullanmayı amaçlıyor. Goodyear, sürücü okullarıyla daha yoğun işbirliği kurarak,deneyimsiz ve genç sürücüleri yolda daha güvenli olabilmeleri konusunda bilgilendirmenin ve toplumsal farkındalık yaratacak kampanyaların öneminin altını çiziyor.
Goodyear’ınprojesi ile ilgili konuşan Avrupa Sürücü Okulları Birliği (EFA) Başkanı John Lepine, “Goodyear ile tekrar çalışma fırsatı bulduğumuz bu proje, Avrupa genelindeki sürüş eğitmenlerinin tutumlarını anlamamızda çok önemli bir rol oynayacak. Goodyear’ın önceki yol güvenliği araştırmasının yanı sıra, 2013 programından edineceğimiz öngörüler de sürücülerin yol güvenliği eğitimlerinin rolünü anlamamızda bize destek olacaktır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir