Nisan 12, 2013

Goodyear, lastik kullanımı konusunda öneriler

Kış lastiklerinin yaz lastikleri ile değiştirilmesi konusunda sürücüleri uyaran Goodyear, sürücülerin güvenliği, konforu ve yakıt tüketimlerini çok yakından ilgilendiren mevsimine göre lastik kullanımı konusunda önemli bilgiler verdi.
Goodyear Türkiye Genel Müdürü Emin Özkan mevsimine göre doğru lastik kullanımı ile ilgili şunları söyledi: “Kış mevsiminin bitmesi ile sürücülerin kış lastiklerini mevsim şartlarına uygun lastiklerle değiştirmesi bir çok yönden önem taşıyor. Kış lastikleri 7 derecenin altında hamur yapısı gereği daha iyi yol tutuşu daha az fren mesafesi sağlarken bunun aksine yaz lastikleri yaz şartlarında kış lastiklerine göre her yönden çok daha iyi performans gösteriyor. Bunun dışında yuvarlanma direncine bağlı yakıt tüketimi ve gürültü emisyonu konularında kış lastiklerinin yaz mevsiminde kullanılması verimlilik açısından uygun olmamaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı biz Goodyear olarak sürücüleri mevsimine göre doğru lastik kullanımı ile ilgili bilgilendiriyoruz. Nisan ayı itibari ile lastik değişimlerini yapmalarını tavsiye ediyoruz.”

Mevsimine göre lastik kullanımının avantajları

·         Hamur yapılarındaki farklılıktan dolayı daha kısa fren mesafesi ve ıslak/kuru zeminde yola tutunma performansı

·         Yaz lastiklerinin sırt diş yapılarından dolayı daha az gürültü ve daha çok konfor sağlaması

·         Yaz lastiklerinin yuvarlanma dirençlerinin az olması sebebi ile kış lastiklerine göre daha az yakıt tüketimi sağlaması

·         Mevsimsel lastik değişimi ile lastiklerin daha uzun süre kullanılabilmesi ve lastik ömrünün uzaması

EfficientGrip Performance, segmentinin en yüksek lastik etiketi değerlerine sahip!

EfficientGrip Performance, ıslak yol tutuşu için A ve yuvarlanma direnci için B etiket değerlerine sahip olarak, pazarda mevcut olan en yüksek AB lastik etiketi sınıfında yer aldığının altını çizen Goodyear Tüketici Lastikleri Direktörü Sibel Raif, “EfficientGrip Ürün Ailesi toplam 68 ebatla her tip araç için tüketicilerin beklentilerini karşılayacak. Yeni lastiklerimiz bizi gururlandıran bir performansa sahip. Yalnızca Avrupa lastik etiketinin gerekliliklerini karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda otomotiv test dergilerinin dikkate aldığı 15 kritere ve bizim Goodyear olarak değerlendirdiğimiz 50’den fazla kritere de uygun olan sağlam bir ürün gamına sahibiz. AB lastik etiketleme uygulamasında kazanma stratejimiz, Ar-Ge ve teknoloji kapasitemizin bir göstergesidir. Bu kapasiteyi kullanarak, başarımızı 2014’e ve ötesine taşıyacağız” dedi.

EfficientGrip Performance yakıt tasarrufu sayesinde kendini amorti ediyor

100 kilometrede ortalama 7 TL yakıt tüketen benzinli bir araç üzerinden yapılan testlerde, yakıt tüketim değeri B sınıfı olan EfficientGrip Performance, F değerine sahip bir lastiğe göre kullanım ömrü boyunca 890 TL yakıt tasarrufu sağlıyor.
Benzin litre fiyatının 4.72 TL baz alınarak yapılan hesaplamaya göre EfficientGrip Performance’ın kendi kendini amorti ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir