Şubat 8, 2012

Hafif ticari ve binek araçta Ocak ayı lideri Renault

Renaılt Grubu (Renault + Dacia ), Ocak ayı hafif ticari ve binek araç satış rakamlarını kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamaya göre şirket, Ocak ayı sonu itibarıyla binek + hafif ticari pazarda birinciliği elde etti. 5 bin 890 adet araç satışı ile yüzde 19,9 pazar payı elde etti. Bu sonuç Temmuz 2002’den sonra toplam pazarda elde edilen en iyi sonuç oldu.


Renault, Ocak 2012’de 4 bin 710 adet satış ile toplam pazarın lideri oldu. Marka geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puan artış ile yüzde 15,9 pazar payı etti.


Dacia markası bin 180 adet satış ile toplam pazardan yüzde 4 pazar payı aldı. Marka binek + hafif ticari araç pazarında markalar arasında 7. sıraya yükseldi. Bu satış adediyle geçen yılın aynı dönemine göre +1,6 puan artış kaydetti. Bu sonuçlar markanın pazarda elde ettiği en iyi sonuçlar oldu.Renault Grubu


– Binek + hafif ticari araçta; Renault Grubunun satışları, 2011’e göre + 2,8 puan artış gösterdi. Grup, ay içinde yüzde 19,9 pazar payı elde etti.


– Renault Grubu, binek araç satışında 2011 senesine göre +2,8 puan artış ile yüzde 24 Pazar payı elde ederek pazarda ilk sıraya yerleşti.


– Hafif ticari araç satışında; Grup 916 adet satış gerçekleştirdi ve geçen yılın aynı dönemine göre +1 puan artış kaydetti.


Renault markası


– Binek araç satışında Renault markası 0,8 puan artış kaydetti.


– Türkiye’nin en çok satılan ilk iki modeli Fluence ve Symbol oldu.


– Ocak ayında satılan her 6 araçtan biri Renault markasına ait.


Dacia markası


– Dacia, Ocak ayında toplam pazarda 7. marka oldu. 2012 Ocak ayı sonunda yüzde 4 toplam pazar payı ile satışlarında 1,6 puan arttırdı.


– Dacia markasının amiral gemisi Duster ise 405 adet satış ile yüzde 1,9 pazar payı elde ederek lansmanından itibaren en yüksek pazar payını elde etti ve 4×4 segmentinde Ocak ayında en çok satılan model oldu.


– Markanın diğer modeli Sandero ise segmentinden yüzde 2 pay alarak 4. sırada yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir