Temmuz 15, 2013

Hafif ve dayanıklı Arocs Loader

Euro 6'ya geçerken inşaat serisini de yenileyen ve inşaat sektörüne “güç, etkinlik, dayanıklılık” sunmak üzere Arocs Serisi'ni geliştiren Mercedes-Benz, Arocs Loader 4×2 çekicisini ve Arocs Loader 8×4/4 beton mikseri ile daha az yakıt tüketerek daha fazla yük taşıma olanağı sunuyor. Bu araçların Temmuz 2013'ten itibaren Avrupa pazarına sunulması planlanırken Türkiye'de ise yasal düzenlemeler doğrultusunda 2016 yılında olabilecek.

Euro 6 emisyon teknolojisi nedeniyle genel olarak araçlar daha ağır olmasına rağmen Arocs Loader serisi araçlar emsallerine nazaran hafif tasarlanmış ve faydalı yük optimizasyonu yapılmış. Arocs Loader 4×2 çekici ile damper uygulamalarında daha fazla ekonomiklik elde ediliyor. 32 ton toplam azami ağırlığa, 9250 kg boş ağırlığa sahip Arocs Loader 8×4/4 beton mikseri de daha fazla faydalı yükü daha etkin bir şekilde taşıyabilme imkanı taşıyan bir araç. Kullanıcılar 8×4/4 şasi ve 9 metreküplük mikser ile rahat bir şekilde 8 metreküp hazır beton taşıyabiliyorlar. Her taşımada elde edilen tasarruf aracın ekonomikliğinden azami faydalanmayı garanti altına alıyor.

Neden daha hafifler?

Arocs Loader çekici ve beton mikserinin çok daha fazla faydalı yük taşıyabilmesi, bir dizi teknik önlemle sağlanıyor. Ağırlık optimizasyonu yapılmış aracın ön camı, genişliği artırılmış arka dingil ve tekil lastikler buna örnek. Alıcıya araç konfigürasyonunda mümkün olan en fazla esnekliği sağlayabilmek için belirli bazı özelliklerden vazgeçme imkanı da sunuluyor. Arocs Loader 8×4/4 beton mikseri “S” tipi, yani 170 mm yüksekliğinde ClassicSpace kabinle donatılıyor. Yeni Arocs araçalr, “Blue Efficiency Power” özellikli dizel motorlara sahip ve bu motorların hepsi Euro 6 standardında. Arocs Loader 8×4/4 beton mikserinin motoru7.7 litre hacminde ve maksimum gücü 235 kW. Arocs Loader çekici ise 315 kW'a kadar 4 farklı güç seçeneği sunan 10.7 litrelik motorla donatılıyor. En iyi faydalı yükü taşıyabilme kapasitesi için arka akslar özel olarak geliştirilmiş ve daha fazla dingil aralığı ile hipoid aks sunuluyor. Tekerlekler tekli olarak düzenlenmiş velastiklerin ölçüsü 385/65 R22.5. Bu kombinasyon ağırlık avantajının yanı sıra daha az yakıt tüketmesini de sağlarken, güvenlikten taviz verilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir