Mart 6, 2008

Haliç'in çamuruna özel damper

Taşımacılıkta, taşınacak ürünler için çeşitli uygulamalar gerçekleştirilir. Her malın taşınacağı özel araçlar bulunmaktadır. Sıvı malzemeler tankerlerle, katılar damperli kamyonlarla taşınır. Ancak taşınacak bazı özel malzemeler bulunur ki bunlar için özel uygulamalar ve çözümler gerekir.

Bu kez taşınacak özel malzeme Haliç’in çamuru oldu. Bu özel duruma özel uygulamayı da Öztreyler gerçekleştirdi. Öztreyler Haliç için özel çamur damperi üretti.

Özel sızdırmazlık önlemleri üstün yalıtımı sayesinde, dorse içerisinde akışkan haldeki çamur güvenle taşınıyor. Kullanılan üstün malzeme sonucu çamurun taşındığı mesafenin önemi kalmıyor. Damper içerisine uygulanan dalgakıran sistemi sayesinde sarsınta sırasında taşma gibi riskler ortadan kalkıyor.

1985 yılından bu yana Haliç’in temizlenmesi çalışmaları aralıklarla da olsa sürüyor. Bir yandan bu bölgede kirliliğe yol açan kaynaklar islah edilirken, bir yandan da Haliç içerisinde biriken çamur temizlenerek, suyun devir-daim olması sağlanıyor.

Öztreyler, çamur taşımak için özel olarak ürettiği dorseler daha önce belediyenin katı atık taşımada kullandığı 8×4 ve 8×2 Volvo FL araçlara monte edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir