Haziran 7, 2013

Hareket, 918 tonluk reaktör Tüpraş'a taşıdı

Taşımacılık sektörünün önde gelen markalarından Hareket, 1.6 milyar dolar yatırımla hayata geçirilecek İzmit Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm Ünitesi Projesi kapsamında bir rekora imza attı.
2014 yılında bitmesi planlanan proje için ithal edilen ve 918 ton ağırlığıyla bugüne kadar Türkiye’ye ithal edilmiş tek parçada en ağır yük olan dev reaktör, Hareket tarafından taşındı. 

32 m. boyunda 8,5 m. çapında tek parçada 918 tonluk dev reaktörü taşıyarak Türkiye’de rekor kıran Hareket, Derince Limanı’nda kendinden tahrikli 40 dingilli, 320 tekerlekli hidrolik dorse üzerine yüklediği dev reaktörü deniz yoluyla İzmit Tüpraş Limanı’na, oradan da montajın yapılacağı şantiye sahasına taşıdı. Reaktör, Hareket’in 600 tonluk vinci ile birlikte çalışan 1350 tonluk vinç ile yerine yerleştirildi.
Projenin en önemli parçası olan reaktörün taşımasını, Türkiye’de ilk kez kullanılan 40 dingil kendinden tahrikli modüler treyler ile gerçekleştiren Hareket, bu proje ile sektörün Oscar’ı sayılan ESTA Mükemmelliyet Ödülleri’ne başvurmaya hazırlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir