Temmuz 9, 2013

Hisarlar, Darby Özel Yatırım Fonu ve EBRD ile ortak oldu

Tarım, otomotiv, inşaat makinaları sektöründe faaliyet gösteren, Türkiye’nin ilk traktör kabini ve toprak işleme makinaları imalatçısı Hisarlar, Darby Özel Yatırım Fonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile finansman ve öz sermaye yatırımı gerçekleştirdi.

Orta ve Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Asya’da öz sermaye ve uzun vadeli finansman yatırımı yapan Darby Özel Yatırım Fonu ve Orta Avrupa’dan Orta Asya’ya uzanan coğrafyada 29 ülkenin piyasa ekonomisine geçişini ve özel sektör yatırımlarını destekleyen Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Hisarlar’ın 2012’de hazırladığı 5 yıllık iş planı doğrultusunda Hisarlar’a uzun vadeli finansman ve öz sermaye yatırımı yaptı. Türkiye’de tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalar arasında, önce toprak işleme makinası ile başlayan ve son olarak Türkiye’nin Tarım makinaları sektörünün ilk ARGE merkezini açan Hisarlar ile yapılan bu ortaklık sonrasında DARBY ve EBRD temsilcilerinin de aralarında bulunduğu imza töreni gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hisarlar CEO’su Zafer Türker, “Gelecek büyüme planlarımız dâhilinde yapmamız gereken yatırımlar ve stratejiler için Darby Özel Yatırım Fonu ve EBRD ile görüşmelerimiz olumlu sonuçlandı. İş hacmimizi arttırmak için yaptığımız iş planlarını kendilerine sunduk ve uzun vadeli kredilerle bu planımızı gerçekleştirmek isteğimizi ilettik. Özellikle 40 yıldır içinde bulunduğumuz tarım sektöründeki planlarımızı gerçekleştirebilmek adına ihtiyaç duyulan finansal kaynağın yanında, bu sektördeki tecrübeleri ve birikimleri sayesinde ilk tercihimiz Darby Özel Yatırım Fonu ve EBRD oldu” diye konuştu.

Türker, şöyle konuştu: “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD)’nin ve Darby Özel Sermaye Fonu’nun Hisarlar’ı seçiminde, firmamızın yapmış olduğu yatırımlar, ortaya koyduğu iş planı ve Hisarlar markasının gücü etkili oldu. Son 10 yılda ortalama yüzde 33 büyüme gerçekleştiren Hisarlar Grup, Tarım makinaları sektörünün ilk AR-GE merkezi ve dünya çapında Bombardier, John Deere, Terex ve Bomag gibi müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerle EBRD’nin dikkatini çekmiştir. EBRD, Türkiye Strateji Planı’nda da açıkladığı, tarım sektörü, inovasyon ve yüksek katma değerli endüstriler alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin desteklenmesi konusundaki planları dahilinde Hisarlar ile ortaklık yaparak, firmamıza güç katmıştır.”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir