Nisan 4, 2012

Horoz Taşıt Servis'ten geri alımlı araç uygulaması

Son yıllarda bakım ve servis anlaşmalarına yoğunlaşan Horoz Taşıt Servis, uygulamalarında bir yeniliği başlatarak müşterilerine geri alımllı araç (BuyBack) hizmeti vermeye başladı. Bu kapsamda dünyaca ünlü Lojistik  şirketlerinden DSV ile anlaşarak ilk etapta 12 araç teslim etti. İleriki dönemlerde 60 araçlık teslimatın da gerçekleşeceği operasyonun ilk ayağına Horoz Taşıt Servis Genel Müdürü Gürkan Gürbüz, Horoz Taşıt Servis Satış Direktörü Soner Alperöz, Horoz Taşıt Servis Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeni Atanur Özdemir, Renault Trucks 2. El Müdürü Fatih Erdem, DSV'den de Kara Genel Müdürü Morten Jorgensen ile CFO Aykut Karataş katılım gösterdi.

Törende konuşan Horot Taşıt Servis Genel Müdürü Gürkan Gürbüz Horoz Taşıt Servis olarak bakım ve onarım paketlerini müşterilerine sunduklarını, kiralama işinde ise sektörde bir ilki yaşattıklarını belirterek şunları söyledi:

“Geçtiğimiz sene iyi bir yıl geçirdik ve bizim için de rekordu.Aldığımız ödüller de ekstra bir sevinç ve motivasyon getirdi. Kalitenin artırılması ve bakım onarım anlaşmaları üzerine geçtiğimiz yıldan beri çalışıyorduk. Bakım onarım anlaşmalarının teknik yönetiminin bizler tarafından sağlanmasını firmalara ilave bir maliyet düşürücü faktör olarak görüyoruz ve  amacımız o araçlara iyi bakabilmek. Kalite konusunda dış danışmanlık da aldık. Organizasyon yapılarımızı gözden geçirdik ve IT tarafında ciddi yatırımlar yaptık.

İkinci elde kiralama ve bakım onarım anlaşmalarını üstlenmede ilk meyveyi böyle bir grupla vermek bizi heyecanlandırıyor. Dünyanın sayılı firmalarından olan DSV, bu modelimiz ile Türkiye pazarında rahatlayacaktır. Bundan sonra bu yöntemi daha da ilerletme peşindeyiz. Bakım onarım işinde 450 civarında araç, sıfır ve ikinci el bu kapsam dahiline girdi ve bunu 4 haneli rakamlara 1.5 yıl içinde çıkarmaktır.”

Horoz Taşıt Servis Satış Direktörü Soner Alperöz ise 2011 yılında iki ödül aldıklarını ve bu da başarının bir sembolü olduğunu vurgulayarak ” Geçen sene en çok satan bayi ödülünü aldık. Yaklaşık 520 adet sattık.  Ayrıca kaliteyi de bozmadık ve Fransa’nın Ekselans dedikleri kalite ve performans ödülünü aldık. Yani Horoz Taşıt Servis geçen sene iki ödül birden almıştır. DSV’ye 12 adet ikinci el araç sattık. Al sattan ziyade tamamen projeli bir çalışma. 3 sene boyunca komple bakım onarımla ikinci elde çığır açacak bir yaptık.  Bu noktada müşterimiz de çok önemli. Birbirimize karşılıklı güven  içinde ticaretimizi yapıyoruz“ dedi.

DSV 6 yılda Türkiye’de çok büyüdü

DSV CFO’su Aykut Karataş ise konu ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde, Horoz Taşıt Servis’in bu uygulamasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’ye girişimiz aslında şirket olarak 2001 yılında satın almış olduğumuz bir firmanın girişi ile oldu. 2006 yılında dünya genelinde o firmayı satın almamız ile Türkiyede gelişmeye başladık. 2006 yılında 2 ofis ve 11 elemanla başladığımız durumda 2012 itibarıyla 200 personel ve 11 ofise ulaşmış durumdayız. Her yıl % 50 ile 80 arasında büyüme kaydediyoruz. 2011 yılında almış olduğumuz bir kararla Türkiye’de yatırımlarımıza başladık. Bu yatırımların ilk bacağı halka açık bir şirket olmamızdan dolayı ve Türkiyedeki operasyonel Leasinglerin çözülememesinden dolayı geride kalmıştık. Horoz’a bu projede bizimle oldukları için teşekkür ediyoruz. 2. Elde, servis, bakım ve geri alma programında hiç kimsenin yapmadığını bize yaptılar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir