Temmuz 28, 2008

Hyundai 2008'de de büyümesini sürdürüyor

Automotive News Global Pazar Verileri Raporu’na göre 2007 yılında dünya çapında gerçekleştirdiği satışlarla dünyanın en büyük beşinci otomotiv üreticisi konumuna yükselen Hyundai, büyümesini 2008’de de sürdürmeye devam ediyor. Hyundai’den yapılan açıklamaya göre; firma, ilk 6 aylık satışlarını yüzde 15 oranında arttırdı.  Hyundai, net karlılığını da bir önceki yıla göre yüzde 2.2 yükseltti. Hyundai’nin dünya çapındaki satışları 1 milyon 489 bin 801 adede yükselirken bu artışta yeni tanıtılan lüks sedan Genesis ve yenilenen Sonata’nın büyük bir etkisi oldu.

Hyundai’nin net karlılığı, geçen yılın ilk ayındaki 910,7 milyon USD’den bu yılın ilk altı ayında 933,1 milyon USD’ye yükseldi. Satışlar ise geçen yılki 14,7 milyar USD’den yüzde 17 oranında artarak 17,2 milyar USD’ye çıktı. Bu artışta en büyük pay, ürün yelpazesindeki zenginlik ve maliyeti düşürmek için yapılan çalışmalardan kaynaklandı. Kore Wonu’nun, Amerikan Doları ve Euro karşısında değer kaybetmesi de karlılık oranlarında yükselişi beraberinde getirdi.

2012’de hibrit araçlar üretecek
Hammadde ve yakıt fiyatlarının yılın ikinci yarısında da yükselmesi beklenirken Hyundai Motor Company, maliyetleri düşürüp agresif bir ihracat politikası izleyerek zorlu koşulların üstesinden gelmeyi planlıyor. Yakıt fiyatlarının yükselmesine cevap olarak 2009 yılında hibrid araçlarının ve 2012’de de hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli araçlarının üretimine başlamayı planlayan Hyundai Motor Company, bu sayede hem kullanım maliyetlerini azaltacak hem de çevrenin daha fazla korunması sağlanacak.

İ30 talebini karşılamak üzere yeni üretim merkezleri
Avrupa’dan gelen yoğun talepler  i30’u satışlarda ilk sıraya yerleştirdi. Hindistan ve Çin’de açılan ikinci fabrikalarla bu talebe karşılık verilmesi planlanırken i30 için gelen taleplerin karşılanması amacıyla gelecek yıl Nisan ayında açılması beklenen Çek Cumhuriyeti fabrikasının yıl sonunda üretime geçmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir