Ocak 29, 2008

Hyundai Genesis'in ilk siparişleri Amerika'dan

Hyundai, spor sedan otomobili Genesis’i Detroit Otomobil Fuarı ile tüketicisiyle buluşturdu. Yaz aylarında satışa sunulacak olan Genesis’e ilk ön siparişler ise fuar sırasında Amerika’dan alınmaya başlandı.

Tasarım
Genesis; 5005 mm’lik uzunluğa, 1863 mm’lik genişliğe, 1490 mm’lik yüksekliğe ve tam 2935 mm’lik dingil mesafesine sahip olmasına rağmen spor bir sedan otomobil olarak tasarlandı. Yüksek performanslı motorları ve dinamik platformuna uygun olarak aracın iç ve dış tasarımı da bu yönde hazırlandı. Güçlü ve akıcı hatlara sahip olan araçta özellikle Xenon teknolojisine sahip yenilikçi ön far tasarımı, büyük radyatör ızgarası, estetikliği vurgulayan arka stoplar ve dinamik bel çizgisi ön plana çıkıyor.

Genesis’in iç tasarımında da dış hatlardaki sportif çizgiler hissediliyor. Dizaynı, kabin içi genişliği, kullanılan üstün teknolojisi ve sunduğu özelliklere kadar oldukça zengin olan Genesis, ait olduğu segmentte Avrupalı ve Asyalı rakiplerinden üstün olan donanım ve yüksek performansı daha uygun fiyatlarla sunacak. Genesis’in yüksek teknolojili sistemleri arasında Lexicon LOGIC 7 isimli, 12 kanallı dijital amfiye ve tam 17 hoparlöre sahip 500 Watt’lık gelişmiş ses sistemi (Genesis haricinde dünyada sadece Rolls-Royce Phantom modelinde sunuluyor), Bluetooth, telefon arayüzü, USB/iPod harici bağlantıları, 30 GB hafızalı ve 8 inç ekranlı navigasyon sistemi, AFLS ayarlanabilir ön far sistemi, geri vites seçildiğinde devreye giren arka kamera ve orta konsoldaki multi-media butonu gibi birçok özellik bulunuyor. Genesis’te ayrıca deri kaplı ön konsol ve kapı panelleri, ısıtmalı ve soğutmalı sürücü koltuğu, buğulanma önleyicili nem sensörü, yağmur sensörlü silecekler, ultraviyole ışınları yansıtmayan ve yazın sürekli serin kalan deri kaplı direksiyon simidi (segmentinde ilk), elektrikli açılıp kapanan arka gölgelik, elektronik park freni, kapıya yaklaşıldığnda otomatik açılan kilit sistemi ve motoru çalıştırıp susturmak için start/stop butonu sunuluyor.

Güvenlik
Hyundai’nin üstün teknolojisi ve güvenlik sistemlerine sahip olan Genesis’te aktif ve pasif güvenlik donanımları sunuluyor. Araçta kullanılan Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC), ön ve arka yolcuları tamamıyla koruyan sekiz havayastığı, arkadan çarpmalarda yolcuları koruyan elektronik aktif koltuk başlıkları, ön ve arka tamponlara yerleştirilen 8 adet ultrasonik sensör, öndeki araç ile mesafesini otomatik olarak ayarlayabilen akıllı hız sabitleyici (SCC – Smart Cruise Control), Brake Assist ve EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi ve dört tekerlekte de disk frenler güvenliği en üst seviyeye çıkarıyor.

Performans
Genesis’te her türlü ihtiyaca cevap verebilen V8 ve V6 motor seçenekleri sunuluyor. Tau serisi olan V8 motor, 4627 cc’lik hacme ve SHIFTRONIC isimli manuel kullanıma imkan tanıyan ZF marka 6 kademeli otomatik şanzımana sahip. 6500 d/d’de 375 HP maksimum güç ve sadece 3500 d/d’de 441 Nm maksimum tork üretiyor.
Genesis’te iki adet CVVT (Continuously Variable Valve Timing – Sürekli Değişken Supap Zamanlaması) ve VIS (Variable Intake System – Değişken Emme Sistemi) teknolojisinin kullanıldığı Lambda serisi V6 motor seçeneği de bulunuyor. 3.3 litrelik hacme sahip olan motor, 6200 d/d’de 268 HP maksimum güce ve 4500 d/d’de 317 Nm maksimum torka sahip. Diğer V6 motor olan 3.8 litrelik ünite ise 6200 d/d’de 290 HP maksimum güç ve 4500 d/d’de 360 Nm maksimum tork üretiyor. Üç motor da çevre dostu özelliklere sahip ve üçü de ULEV (Ultra Low Emission Vehicle – Ultra Düşük Emisyonlu Araç) sınıfında yer alıyor.

V6 motorlu Genesis’lerde Aisin marka 6 kademeli ve SHIFTRONIC özellikli otomatik şanzıman bulunuyor. Özenle ayarlanmış oranlara ve düzgün vites geçişlerine sahip olan bu şanzıman, overdrive özelliği sayesinde de uzun otoyol kullanımlarında sessiz ve konforlu bir sürüş imkanı sunuyor.Manuel kullanım istendiği taktirdeyse vites kolunu sağa itmek ve vitesleri büyütüp küçültmek mümkün oluyor.

Genesis’te, gelişmiş süspansiyon sistemine yer veriliyor. Genesis’te ön ve arka tarafta kullanılan beş kollu sistem sayesinde hem konforlu hem de tüm tepkileri en iyi şekilde alabileceğiniz dinamik sürüş yakalanıyor. Ayrıca ASD isimli ayarlanabilir amortisörler sayesinde sürüş konforu ve yol tutuş artırılıyor ve Genesis’in büyük cüssesine rağmen daha dinamik bir araca dönüşmesi sağlanıyor.

Genesis’in ilk etapta Amerika, Kore ve Çin’de satışa sunulması, daha sonra da gelecek tepkiler doğrultusunda Avrupa’da yollara çıkması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir