Haziran 11, 2008

Hyundai i10 Türkiye'de satışa sunuldu

Hyundai’nin “dünya çapında en iyi küçük segment otomobili üretme” felsefesiyle hazırladığı yeni modeli i10 Türkiye’de satışa sunuldu.

Hyundai’nin i30 ile başlayan yeni isimlendirme stratejisinin ikinci üyesi olan ve Atos Prime’ın yerine geçen i10, öncelikli olarak şehir içi kullanımda tercih edilecek şekilde tasarlandı. Araç, 3565 mm uzunluğu, 1595 mm genişliği, 1540 mm yüksekliğiyle sınıfının en uzun ve yüksek aracı olarak ifade ediliyor. i10’un  2380 mm’lik dingil açıklığı bulunyor.

Hyundai i10’un kabininde, ilk bakışta orta konsolda yer alan radyo CD/MP3 çalar ve hemen altındaki klima/havalandırma kontrol butonları dikkat çekiyor. Üç kollu direksiyon simidinin arkasında ise ortada büyük hız göstergesinin, solda hararet ve sağda da yakıt deposu durumunun yer aldığı saat grubu bulunuyor. i10’un katlanabilen arka koltukları ve 225 lt’lik bagaj hacmi mevcut.

Hyundai’nin A segmentindeki aracı i10, Türkiye’ye ilk etapta 1.1 litre hacmindeki 4 silindirli motorla ithal ediliyor. Silindir başına 3 supap teknolojisine sahip bu motor, 5500 d/d’de 66 Bg maksimum güce ve 2800 d/d’de 10,1 kgm (99 Nm) maksimum torka sahip. Hyundai i10, her türlü kullanıma cevap verebilmesi amacıyla Türkiye’de 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzımanla satılıyor. 5 ileri manuel şanzımanla 151 km/s maksimum hıza çıkabilen aracın tüketimi 100 km’de ortalama 5 litre iken dört kademeli otomatik şanzıman alındığında maksimum hız 142 km/s ve ortalama tüketim de 5,9 litre olarak gerçekleşiyor.

Hyundai i10’da önde McPherson ve gazlı amortisörler, arkada ise çift bağlantılı torsiyon çubuğu ve gazlı amortisörler kullanılıyor. i10’da önde 241 mm disk ve arkada da 234 mm çapında disklerin kullanıldığı EBD (Electronic Brake Distribution-Elektronik Fren Gücü Dağılımı) destekli ABS fren sistemi standart olarak sunuluyor.

Zengin donanım seçeneklerine sahip olan Hyundai i10’da Team ve Select olmak üzere iki farklı donanım seçeneği bulunuyor. Team paketinde sürücü havayastığı, sürücü için aktif gergili ve yükseklik ayarlı emniyet kemeri, klima, EBD destekli ABS fren sistemi, elektrik kumandalı ön camlar, merkezi kilit, immobilizer, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, yükseklik ayarlı elektrik destekli direksiyon ve 4 hoparlörlü, harici bağlantılı radyo/CD/MP3 çalar gibi birçok donanım standart olarak sunuluyor. i10’un üst donanım seçeneği olan Select’te ise bu özelliklere ek olarak gövde rengi darbe emici tamponlar, dış aynalar ve kapı kolları, ön sis farları, renkli camlar, elektrikli yan aynalar ve arka camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, yolcu havayastığı ve aktif gergili emniyet kemeri yer alıyor.

Tüm Hyundai binek otomobillerinde olduğu gibi 5 yıl / 100 bin km mekanik garanti ile satışa sunulan i10 ilk etapta Kırmızı, Mavi, Koyu Gri, Açık Gri, Siyah ve Lacivert olmak üzere 6 farklı renk seçeneğiyle satılacak. i10’un manuel şanzımanlı Team paketi, 21 bin 200 YTL’lik anahtar teslim satış fiyatına sahipken bu araç otomatik şanzımanla almak istendiğinde 23 bin 200 YTL ödemek gerekiyor. Hyundai i10 Select’in manuel şanzımanlı fiyatı 23 bin 100 YTL iken Select Otomatik ise 25 bin 100 YTL’ye satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir