Ağustos 26, 2008

Hyundai Matrıx'in 2009 modeli çıktı

İlk kez 2005 yılı Eylül ayında ülkemizde satışa sunulan ve 2007 Nisan ayından itibaren de sadece Türkiye’de İzmit’te üretilip dünya pazarlarına ihraç edilmeye başlanan Hyundai’nin MPV-B segmentindeki modeli Matrix, yenilenen yüzüyle Türkiye ve dünya yollarına çıktı. Hyundai Matrix, yenilenen görünümü ve özellikleriyle Mart 2008’de Cenevre Otomobil Fuarı’yla dünyaya tanıtılmıştı. Matrix’in özellikleri yenilenen özlelikleri ise şöyle:

Tasarım

Matrix’’in tasarımındaki  yenilikler ön taraftan başlıyor. Çamurluklara kadar uzanan ve daha da büyütülen ön farlarla birlikte yeni tasarıma kavuşan radyatör ızgarası ilk bakışta dikkati çeken değişiklikler arasında yer alıyor. Matrix’in ön taraftaki yenilikleri tamponda da devam ediyor. Tasarımı yenilenen ön hava giriş kanalı daha da büyütüldü. Bu değişim, Matrix’in daha sportif hale getirilen ön kaputunda, ön çamurluklarında ve yeni tip jant kapaklarında da görülüyor. Arka tarafta en önemli değişiklik tamponda ve arka kelebek cam altında yapıldı. Sportif çizgilerle yeniden tasarlanan arka tamponda formu değiştirilen sis farları da dikkat çekiyor.

Matrix, tasarım açısından ilk bakışta yüksek sürüş pozisyonu, her türlü açının rahat bir şekilde görülebildiği ve yola hakimiyeti tam anlamıyla sağlayan geniş ön camıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 4060 mm uzunluğa, 1740 mm genişliğe ve 1635 mm yüksekliğe (tavan raylarıyla birlikte 1685 mm) sahip olan Matrix’in, 2600 mm’lik aks mesafesi sayesinde de geniş ve ferah bir iç hacmi sunuyor.

MPV sınıfındaki bir aracın sunduğu tüm avantajlara sahip olan Matrix’in iç tasarımındaysa yeni siyah renk ön konsola ve gri döşemelere yer verilirken orta konsolda bulunan radyo/CD çalara MP3 ve USB özelliği eklendi ve etrafındaki çerçeveler yenilendi. Göstergeler, orta konsoldaki bilgi ekranı, klima kontrolleri, dört kapıda elektrikli camlar, yüksek oturma pozisyonu, görüş açılarını artıran geniş camlar ve 40/60 oranında katlanan arka koltuklar gibi özellikler korundu. Sunroof opsiyonel olarak sunulmaya devam ederken Matrix’in 345 litrelik bagaj hacmi, arka koltulklar tam olarak yatırıldığında 1.284 litreye çıkıyor.

Motor Seçenekleri

Hyundai Matrix Türkiye’de, common-rail direkt enjeksiyon teknolojili 1.5 litre CRDi-VGT dizel motor ve 1.6 litre benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle üretiliyor. 1.5 litre hacme sahip olan CRDi-VGT motor, 4000 d/d’de 110 PS maksimum güç ve 1900 ile 2750 d/d arasında tam 24 kgm’lik (235 Nm) tork üretiyor. Bu motorla 0’dan 100 km/s hıza 13.9 saniyede çıkan Matrix, 170 km/s’lik maksimum hıza ulaşıyor. Değişen aerodinami sayesinde yakıt tüketim değerleri düşürülen 1.5 CRDi-VGT motor, Matrix ile şehir içinde 100 km’de 6.3 litre ve şehir dışı kullanımda sadece 4.5 litre yakıt tüketiyor. 1380 kg’lık boş ağırlığı bulunan Matrix dizelin 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi ise 5.2 litre.

Hyundai’nin 1599 cc’lik benzinli motoru ise Matrix için 5800 d/d’de  103 PS maksimum güç ve 4500 d/d’de 14.4 kgm (141 Nm) maksimum tork üretiyor. Matrix’te 1.6 litrelik motor için 5 ileri manuel ve 4 kademeli otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Manuel şanzımanla 170 km/s maksimum hıza çıkan Matrix 1.6, 0’dan 100 km/s hıza 12.7 saniyede ulaşıyor ve 100 km’de ortalama 7.2 litre yakıt tüketiyor. Otomatik şanzımanlı Matrix 1.6 ise 14.2 saniyelik 0-100 km/s ilk hızlanmaya, 166 km/s’lik maksimum hıza ve 100 km’de 8.3 litre ortalama yakıt tüketimine sahip.

Donanım seçenekleri

Matrix’in Türkiye’de üretilmesiyle birlikte oldukça zengin ve birçok versiyon arasından tercih edilebilen donanım seçenekleri sunuluyor. Daha önce 3 ayrı donanım paketi sunulurken yenilenen araçla birlikte donanım paketleri 4’e yükseltildi.

Türkiye’de üretilen Matrix’in Start, Team, Select ve Style olmak üzere dört farklı donanım seçeneği bulunuyor. Yeni eklenen başlangıç donanım seviyesi Start’ta sürücü havayastığı, elektrik kumandalı ön ve arka camlar, aktif gergili emniyet kemerleri, asimetrik katlanabilen arka koltuklar, arka koltuklarda hareketli baş dayamaları, çocuk koltuğu sabitleme mekanizması (ISOFIX), immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, kaza anında katlanabilen direksiyon mili, gövde rengi kapı kolları ve tamponlar ve elektrik kumandalı yan aynalar sunuluyor. Team paketindeyse bu donanımlara ek olarak direksiyon yükseklik ayarı, manuel kontrollü klima, dört hoparlörlü radyo/CD/MP3 çalar, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar, ön sis farları, renkli camlar, fasılası ayarlanabilir cam silecekleri, arka cam sileceği ve isteğe bağlı olarak ABS fren sistemi alınabiliyor.

Select paketindeyse, Start ve Team paketlerinin özelliklerine ek olarak ön yolcu havayastığı, standart ABS, metal görünümlü ön konsol, dijital bilgi ekranı, 6 hoparlörlü radyo/CD-MP3 çalar, bel ve yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, arka koltuklarda bardak tutacaklı kol dayama, bagaj içi filesi, gövde rengi yan dikiz aynaları, tavan rayı ve otomatik şanzımanlı versiyonda sürücü koltuğu kol dayaması alınabiliyor. Style paketindeyse tüm bu donanımlara ek olarak yan havayastıkları, deri kaplı vites topuzu ve direksiyon simidi, arka spoyler, elektronik kontrollü tam otomatik dijital klima, nem sensörü, arka spoyler, AQS hava kalite kontrol sistemi ve 15 inçlik jantlara sahip 195/55 R15 ebadındaki lastikler sunuluyor. Ayrıca elektrikli açılır tavan da isteğe bağlı olarak alınabiliyor.

Türkiye’de üretilen Matrix’te Bronz Gri, Mika Bordo, Metalik Açık Gri, Safir Mavi ve Lacivert olmak üzere yepyeni 5 renk seçeneği sunulmaya başlandı. Toplam 9 farklı renk alternatifi bulunan Matrix’te ayrıca İnci Beyazı, Derin Siyah, Kum Beji ve Kristal Mavi renkleri arasından da seçim yapılabiliyor.

Hyundai Matrix’in fiyatları, motor ve donanım seçeneğine göre 23 bin 900 YTL ile 33 bin 300 YTL arasında değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir