Haziran 29, 2007

Hyundai Santa Amerika'nın güvenli aracı

Hyundai’nin SUV modeli Santa Fe, Amerika’nın en güvenli 21 aracı arasında gösteriliyor. 2007 model Santa Fe, IIHS’nin (Insurance Institute for Highway Safety – Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü) yaptığı son çarpışma testlerinde, önden, yandan ve arkadan çarpışmalarda tüm modeller arasında en iyi dereceyi elde etti.

IIHS Başkanı Adrian Lund, Santa Fe’nin testlerde elde ettiği başarıyı değerlendirerek şunları söledi; “Bu ödül Hyundai’nin müşterileri için en üst düzeyde güvenliği sunmak adına yaptığı çalışmalara iyi bir örnek teşkil ediyor. Hyundai güvenlik açısından araçlarda sürekli gelişimler yapılıyor. Santa Fe çarpışma testlerinde en başarılı sonucu elde etti. ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve ön ile arkada aktif koltuk başlıkları gibi özellikleri standart olarak sunduğu için birinciliğe yerleşti”

Enstitünün önden çarpma testleri, aracın 64 km/s hızla sabit bir bloğa çarpmasıyla gerçekleştiriliyor. Her aracın değerlendirmesi, darbe sonrasında ön konsolun içeri ne kadar geldiği, sürücü koltuğunda oturan Hybrid III dummy’de oluşan yaralanma riskleri ve emniyet kemerinin dummy’nin hareketini ne kadar önlediği dikkate alınarak yapılıyor. Yandan çarpma testlerinde ise 50 km/s hızla araca yandan çarpan bloğun oluşturduğu zarar ölçülüyor. Bu bloğun şekli ve kütlesi, standart bir pick-up veya SUV araçla aynı özellikleri taşıyor. Bu testte de ön ve arka koltuklara yerleştirilen iki adet dummy’nin vücudunda ve başında oluşan yaralanma riskleri değerlendiriliyor, kaza anında başlarının ne kadar hareket ettiğine bakılıyor ve araçta oluşan hasarların boyutları ve ortadaki B-sütununun aracın içine ne kadar girdiği ölçülüyor. Arkadan çarpmalar da, koltuk başlarının boynu ne kadar koruduğuna ve başın dikey hareketlerine bakılarak iki aşamada gerçekleştiriliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir