Mayıs 19, 2008

Hyundai ve Microsoft işbirliği

Hyundai Otomotiv Grubu, yazılım şirketi Microsoft Corp. ile Seul’da yeni nesil araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinin ortak gelişimi için uzun dönemli bir anlaşma imzaladı. Bu ortaklık dahilinde Microsoft Oto yazılım platformu baz alınarak yenilikçi ve ilerici çözümlerin gelişimi için çalışılşacak ve Hyundai modellerinin gelecekteki araç içi teknolojileri hazırlanacak. Gerçekleştirilen imza törenine Hyundai Otomotiv Grubu Başkanı Eui-Sun Chung ve Microsoft Başkanı Bill Gates’in yanı sıra Hyundai Otomotiv Grubu Teknoloji Başkanı Hyun-Soon Lee ve Microsoft Otomotiv Kolu Genel Müdürü Martin Thall katıldı.

Anlaşmayla ilgili Chung, “Hyundai Otomotiv Grubu’nun stratejik vizyonu, otomotiv ve enformasyon teknolojilerinde dünya lideri olmak. Microsoft ile ortaklığımız bu vizyonu gerçekleştirmemizi sağlayacak” şeklinde açıklama yaptı.  Thall de : “Geliştireceğimiz yeni sistemler tüketicilerin araç içindeki deneyimlerine yeni bir boyut kazandıracak. Hyundai ile Microsoft, 2006 ilkbaharından bu yana araç içi teknolojilerinin geleceği için vizyonlarını paylaşıyordu. Bu anlaşma doğrultusunda artık ortak olarak yeni nesil sistemlerin gelişimini yapacağız”şeklinde konuştu.

Ortaklıkla beklenen  yenilikler
Hyundai tarafından yapılan açıklamaya göre; ortaklığın ilk ürünü, mobil cihazlar ile ses kontrollü iletişimin kurulmasını sağlayan yeni nesil bilgi-eğlence sistemi olacak. Bu sistem 2010 yılında ilk olarak Kuzey Amerika pazarında tanıtılacak ve daha sonra tüm dünyadaki Hyundai modellerine adapte edilip multimedia ve navigasyon sistemlerinde kullanılacak. Bu sayede Hyundai kullanıcılarının özellikle her türlü ses formatıyla araç içindeki müzik keyfi artırılacak. Küçültülmüş masaüstü bilgisayarı olarak da adlandırılabilecek bu yeni nesil eğlence sistemi, araçların tanıtımından sonra da güncellenebilecek, yeni fonksiyonlar yüklenebilecek, hatta daha üst sürümler yüklenebilecek. Yazılım bazlı kullanımı kolay bu format sayesinde araç içinde kullanılan multimedia teknolojisine yeni bir dönem başlamış olacak.

IITA le İyiniyet mektubu da imzalandı
Anlaşmanın yanısıra Hyundai ve Microsoft ile beraber IITA (Institute for Information Technology Advancement – Enformasyon Teknolojileri Gelişim Enstitüsü) da, ortak olarak Otomotiv Bilgi İşlem Merkezi kurmak amacıyla bir iyi niyet mektubu da imzaladı. Hyundai, Koreli yazılım ve cihaz üreticilerinin global pazarlara açılmasını sağlamak ve fırsat yaratmak amacıyla kurulacak merkez için önümüzdeki beş yıl 166 milyon USD’lik yatırım yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir