Mayıs 7, 2007

Hyundai Velostrer konseptinin hedefi gençler

Hyundai, Seul Otomobil Fuarı’nda tanıttığı Veloster isimli coupe konseptiyle, gelecekte çıkacak yeni araçlarının tasarımı hakkında ipuçları verdi ve daha genç bir kitleyi hedeflediğini gösterdi.

Hyundai’nin merkezinin bulunduğu Kore’deki Namyang Tasarım ve Teknik Merkezi’nde geliştirilen Veloster, HND-3 kod ismiyle bu merkezde hazırlanan üçüncü konsept araç olma özelliğini taşıyor. İngilizce’de “Velocity” (Sürat) ve “Roadster” kelimelerinin birleşiminden esinlenerek ismi konulan Veloster, bu kelimelerin özünde yatan anlamlarla birlikte 2+2 kişilik spor otomobillerin agresif karakterini bünyesinde barındırıyor.

Panoramik cam tavanı, iniş-binişlerde sağladığı rahatlığı, kullanım kolaylığı ve kabin içindeki ekipmanlarıyla yüksek teknolojiyi simgeleyen Veloster, bu özellikleriyle daha çok yeni nesil gençleri hedefliyor. Dikkat çekici bir tasarıma ve oldukça sağlam ve güvenli bir yapıya sahip olan Veloster konseptinde, 2.0 litre hacminde 4 silindirli bir motor bulunuyor. Bu motor gücünü 5 kademeli otomatik şanzımanla ön tekerleklere aktarıyor. Veloster’de,    20 inçlik jantlara sahip olan 245/35 R20 ebatlarında lastikler kullanılıyor.

Uzunluğu 4100 mm, Genişliği 1790 mm ve yüksekliği de 1450 mm olan Veloster, kompakt boyutlarıyla sportifliğini ön plana çıkarırken 2600 mm’lik dingil mesafesiyle de ön ve arkada oturan yolcular için oldukça geniş bir iç hacim sunuyor.

Hyundai Tasarım Başkan Yardımcısı Oh Suk-Geun, araçla ilgili; “Veloster ile gerçekten çok farklı bir tasarım yaratmak istedik. Yeni nesil gençler için radikal tasarımlara sahip yeni ürünler geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz. Bu araçla birlikte ilk kez 20 yaşındaki tüketiciyi hedefliyoruz. Veloster, Hyundai için yepyeni bir yönü ve istikameti simgeliyor” dedi.

Hyundai yöneticileri, Veloster ile birlikte önümüzdeki dönemlerde çıkacak modellerin tasarımlarının daha radikal ve dikkat çekici çizgilere sahip olacağını, bu sayede de hem küçük hem de orta yaşta bulunan tüketicilere kalplerinden giden yollarla ulaşmak istediklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir