Şubat 3, 2006

İETT Mercedes Citaro'lar ile Filosunu Büyüttü

İstanbul’un kentiçi ulaşımda en büyük otobüs filosuna sahip İETT, satın aldığı 239 adet Mercededes Citaro ile otobüs filosunu genişletti.

Ocak ayı içinde teslim alınarak trafiğe çıkmaya başlayan 100’ü normal,139’u körüklü olan Mercedes Citaro’lar yolcuların iniş ve binişlerde kolaylık sağlamak için alçak tabanlı üretilmiş. Alt yapı sorunu olmayan ana arterlerde çalışacak otobüslerin körüklü olanları boğaz hattında, solo tipleri şehir merkezindeki ana güzergahlarda hizmet verecek.

Diğer yanan Mercedes Benz Türk, Citora otobüslerin kullanımına yönelik olarak İETT sürücülerine Ayazağa garajında teorik ve pratik eğitim verdi.

İETT’li sürücüler, Citaro otobüslerin; motorun rampalarda güçlü çekiş özelliği, sessiz çalışması,özürlü yolcuların araçlara biniş-inişlerde kolaylık sağlayan yan yatma özelliği, akıllı araç sistemi sayesinde arızayı bildirme ve kapılar kapanmadan hareket etmeme gibi özellikleri ile İstanbul trafiğinde hem sürücüler hem de yolcular için kullanımı en rahat araç olduklarını belirtiyorlar.

İETT Etüd Plan Proje Daire Başkan Yardımcısı Aydın Karadağ, yeni Mercedes Citora araçlarına ilişkin Taşıyanlar’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2.660 araçlık filoya sahip İETT’nin yeni Mercedes Citaro’lar filo büyüklüğümü 3.000 araca yaklaştı. Yeni araçların 15 yaş ortalamasında olan filomuzun araç yaşını daha da gençleştirdi.

Diğer yandan İETT, İkitelli garajında örnek bir atölye çalışması gerçekleştirerek sahip olduğu Mercedes,Man,İkarus marka araçların motor, kaporta ve iç dizayn bakım ve yenileme işlemlerini kendisi yapıyor. 10 yaşın üstündeki araçların dış ve iç görünümlerini tamamen yenileyen İETT, yardım amaçlı olarak İstanbul’un zorlu trafiğinde uyum sağlayamayacak kadar yaşlı olan araçlarını bakımdan geçirerek, Anadolu’daki belediyelere düşük ücretler ile bağışlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir