Nisan 25, 2007

İF 2007 Ürün Tasarım Ödülü Mo.T.İ.S.'in

Mo.T.İ.S.  “Kamyoncular Kabinde Yaşar” temasıyla taşımacılık alanında İF 2007 Ürün Tasarım Ödülü’ne layık görüldü. Kavramsal bir çalışma olan ve kamyon kabini iç tasarımında modüler ve pratik çözümler sunan Mo.T.İ.S. ödülünü Hannover’de düzenlenen CeBIT 2007 Fuarı’nda aldı.

Mo.T.İ.S.; Grammer’in liderliğini yaptığı ve Bauer, Dometic,  Fritzmeier, Formtec, hymer idc, Remis, Senoplast, Thomas şirketlerinin ortak çalışması sonucu üretilen bir proje. Grammer’in taşıt kabinleri üzerinde uzun yıllar çalışması sonucu oluşan bilgi birikimi projenin uzmanlık alanlarına bölünmesine ve kabin içinin bir yaşam alanına dönüştürülmesine olanak  vermiş.

Kabin içinin bir yaşam alanı olarak kullanılma teması pek yeni bir konu değil özellikle Amerikan kamyonlarında görülen bir uygulama olan yaşam alanı teması kabinin çeşitli amaçlar için kullanılmasına imkan veriyor. Mo.T.İ.S. projesi de kabinin yaşam alanı olarak kullanılabileceği konusunda yaptığı çalışmalarda iki koltuk bulunan sürücü kabininde koltuklardan birinin rahatlama ve dinlenme koltuğu olarak kullanılabileceğini aynı zamanda bilgisar ile merkeze bağlanılarak yol durumu yada iş ile ilgili güncellemelerin yapılabileceğini, yemek pişirilerek yenebileceğini gösteriyor.

Mo.T.İ.S.’te iki kişinin yatma alanı ve yatak kullanımı kaldırma mekanizması ile çözümlenmiş, ayrıca elbiseler için bir dolap gibi kullanılabiliyor. Sürücü temizlenmek ya da yeni güne başlamak için kabin içindeki duşu yada tuvaleti kullanabiliyor.  Buzdolabı yada dondurucudan çıkarmış olduğu yiyeceği fırın, mikrodalga ya da ocakta hazırlayabiliyor. Günün gelişen olaylarını ve haberleri çok fonksiyonlu eğlence sisteminden öğrenebiliyor, dinlenebiliyor.

Modern ve hümanist
Mo.T.İ.S.’in kabin içi tasarımı hymer idc Innovations and Design Center tarafından hayata geçirilmiş. Şirketin Yönetici Direktörü Prof. Johan Tomforde M.B. Smart otomobillerinin babası olarak tanınıyor.  Firma, MoTIS projesinde katılımcıları modern ve hümanist bir projeyi hayata geçirmiş. Mo.T.İ.S. standart kabinlere göre bir tarzı olduğunu, uzun zaman  harcanmış bir projenin ürünü olduğunu, almış olduğu ödülle kanıtlıyor .

Kullanılan malzeme kalitesi ve pratik kullanıma yönelik tasarım, projenin hayata geçirilebilirliğini mümkün kılıyor. Günümüz ticari taşıtlarında eksikliği görülen kişisel malzeme ve dökümanların depo edilebilmesi yada saklanabilmesi için raf ve gözlerin unutulmaması Prof. Tomforde’nin özellikle üzerinde durduğu bir konu. Bu konuda ticari taşıtlarda görülen akımın dışında bir çizgi izlediklerini belirten Tomforde; “Yer aldığımız proje bir meydan okumaydı. Tamamen yaratıcı ve modüler elementlerden oluşan bir sistem kurmayı amaçladık. Esinlendiğimiz taşıtlar motorlu karavanlar ve mobil evlerdi. Bu tür taşıtlarda kullanılan donanım ve ekipmanları uyarlayarak çok amaçlı kullanım için konumlandırdık, böylece sürücülerin dinlenmiş ve sağlıklı olarak taşıt kullanmalarını imkanlı kıldık” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir