Aralık 17, 2006

İhlas Motor'dan Türkiye'nin ilk cip fabrikası

İhlas Motor ile İngiliz otomotiv şirketi Zahav arasında Türkiye'de cip ve hafif ticari araç üretimi konusunda işbirliği anlaşması imzalandı.

Londra'da İngiliz şirketiyle yüzde 50-50 yatırım ortaklığıyla imzalanan anlaşma kapsamında araçların şasi ve kupası Çin'den, motor ve aktarma aksamları Avrupa'dan ve diğer bütün parçaları yerli yan sanayiden kullanılacak. 2008 yılı sonu itibariyle faaliyete geçmesi beklenen Türkiye'nin ilk cip fabrikasında yılda 15 bin adet araç üretimi planlanıyor.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan İhlas Motor Genel Müdürü Osman Ağaoğlu, araçlarını ileride yüzde yüz yerli hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek şunları söyledi: “Otomotiv fabrikamızın bütün aşamaları 5 yıllık bir zaman periyodu içinde tamamlanacak. İlk etapta montaj ünitesi devreye girecek. Daha sonra boyama ve pres kaporta ünitelerini kuracağız. Üretilecek araçların markası İhlas Motor tarafından belirlenecek. İlk etapta yüzde 40 olarak planlanan yerli katkı payı oranı, yatırımlarımız tamamlandığında yüzde 70'lere çıkacak.”
 
Cipe binmek hayal olmaktan çıkıyor
Cipin lüks otomobil sınıfına girdiği için Türkiye'de otomobil satın alma gücündeki önemli bir kitlenin cipe binemediğine dikkat çeken Osman Ağaoğlu, üretilecek araçların tamamen Avrupa standartlarında olacağını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Araçlarımız kesinlikle ucuz Çin malı anlayışı içinde değerlendirilmemeli. Çünkü biz bu araçları Çin'den ithal edip satmayacağız. Zaten Çin'den araç getirip Türkiye'de satmak şu aşamada mümkün değil. Tıpkı diğer yerli üreticiler gibi biz de AB normları içinde Türkiye'de üretim yapacağız. Fakat şunu hemen söyleyebiliriz ki, yurdumuza ithal edilen ciplerle kalitede yarışacak ve kesinlikle daha az fiyatla satılacaktır. İngiliz şirketi ilk başta bu yatırımını Rusya veya İspanya'da yapmayı planlamıştı. Ama Türkiye'nin AB üyeliği söz konusu olunca ve İhlas Motor'un önceki yıllardaki satış ve satış sonrası hizmetlerindeki başarılarını görünce, yatırımı ülkemizde yapmaya karar verdi.
Araçlar Türk kalite kontrolünden geçip Türk işçisinin alın teri ve emeğiyle üretilecek. 200'den fazla yerli yan sanayi tedarikçilerimizle de çalışarak büyük bir katma değer oluşturacağız. Ancak rekabetçi fiyat politikasıyla bu araçları satacağımız için cipe binebilmeyi hayal olmaktan çıkartıyoruz.”
 
İhraç pazarları
İhlas Motor üreteceği araçları Türkiye pazarının yanı sıra başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere komşu ülkeler, Orta Doğu ülkeleri ve Rusya'ya ihracat etmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir