Mart 10, 2013

Infiniti Avrupa'daki varlığını güçlendirdi

Infiniti, global isimlendirme stratejisi ve Avrupa’da genişleme planları doğrultusundaki markanın ilk ürünü olan Q50’nin Avrupa lansmanını 83’ncü Cenevre Fuarı’nda gerçekleştirdi.

Yılın son çeyreğinde satışa sunulacak olan Q50, Avrupa pazarı için özel olarak tasarlandı. Infiniti dünyasında bir ilk olan yeni 2.2 litre 4 silindirli turbo dizel motora sahip olan model, yüksek torkuna karşın düşük CO2 salınımı ve yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. Q50 bir dizi yeniliği bünyesinde barındırıyor. Dünyada bir ilk olan sürücünün direksiyon ağırlığı ve vites düzeneğini seçebildiği Direkt Adaptif Direksiyon sistemi bunlardan sadece biri. NASA'nın gerçekleştirdiği sıfır yerçekimi araştırmalarından esinlenerek geliştirilen özel sırt destekli yeni koltuklar ve aracı üzerinde gittiği yolla adeta “mıknatıslayan” stres azaltıcı Aktif Şerit Kontrolü Q50’nin diğer yeniliklerinden.

Fuarda ayrıca motorsporları işbirliğinin gelişmesi sayesinde bu yıl ilk kez Infiniti Red Bull adını alan şampiyon F1 takımının 2013 yılında yarışacağı RB9 isimli araç da Infiniti standında otomobil severlerin karşısına çıktı. Stantta ayrıca Infiniti’nin 2015 yılında satışa sunmayı planladığı, ev tabanlı Kablosuz Şarj Sistemine sahip ilk yüzde yüz elektrikli otomobili olan LE Concept de sergilendi.

Markanın genişleyen model gamına ait “Q” ön ismini taşıyan ilk ürünü olan 2.2 litrelik turbo dizel motorlu premium sedan Infiniti Q50 Cenevre Motor Show’da Avrupalı otomobil severlerle buluştu.

Küresel pazar lansmanları kapsamında farklı motor seçenekleri ile model yelpazesini genişletecek olan Infiniti, markayı yepyeni bir çizgiye taşıyor. Infiniti’nin ileri teknoloji ürününün son örneği olan Q50, yılın ikinci yarısında Avrupa pazarında tüketiciyle buluşacak. Infiniti Q50’nin 2013 yılının son çeyreğinde 4 silindirli 2.2 litrelik direk enjeksiyonlu turbo dizel motorlu versiyonuyla Türkiye’de satışa çıkması planlanıyor.

Infiniti’nin sportif sedan modellerinde göze çarpan tasarım, performans ve teknolojik özelikleri baz alınarak geliştirilen “Q50”, 170 HP motor gücüne, 400Nm torka ve 115g/km CO2 emisyonuna sahip 2.2 litre dört silindirli dizel, 328 HP motor gücüne sahip 3.7 litrelik V6, ve akıllı çift kavrama özelliğine sahip 3.5 litrelik Hibrid 360 HP motor seçenekleriyle sunuluyor.

Dünyada bir ilk: Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi

Sürüş keyfini artıran Direkt Adaptif Direksiyon Sistemi (Direct Adaptive Steering) ve Aktif Şerit Kontrolü gibi dünyada ilk olma niteliği taşıyan özelliklere sahip yeni modelde, çeşitli sürücü ayarlarına ve sürüş özelliklerine kolayca erişim imkanı sağlayan özel bir dijital uygulama olan i-Key özelliği ve yeni nesil akıllı bağlantı sistemi Infiniti InTouch™ çift dokunmatik ekran bulunuyor.

NASA araştırmalarından esinlenilerek tasarlanan koltuklar

Japonya’da bulunan Keio Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ile birlikte çalışan Infiniti mühendisleri, vücuda en az miktarda yük uygulamak amacıyla insan vücudunun yerçekimsiz ortamda aldığı nötr duruşu gösteren NASA araştırmasından esinlenerek tasarladıkları koltuklarla konforlu oturma pozisyonunun uzun süre sürdürülmesini sağlamayı başardılar. Q50’nin ön koltukları, bu nötr duruşa mümkün olabildiğince yakın bir duruşu oluşturacak şekilde tasarlandı. Q50’nin koltukları, kalçadan göğse kadar omurga için sürekli destek sağlayarak; kas ve omurga yüklerini azaltıyor ve kan akışını iyileştiriyor; bu sayede de uzun mesafeli yolculuklarda yorgunluğu azaltıyor.

“Üç Boyutluluk” hissi sunan güçlü ve enerjik tasarım

Infiniti Q50, markanın sportif sedan modellerinin sahip olduğu sıra dışı oranlara sahip. Aracın gövdesi boyunca sahip olduğu akıcı hat arka uçta mükemmel bir bütünleşmeye imza atarak dinamik ve atletik duruşunu gözler önüne seriyor.

Infiniti’nin imza niteliğindeki gövde tasarım öğeleri arasında “Çift kemerli” ızgara, dinamik kemer şeklinde tavan hattı ve hilal şeklinde C sütunu yer alıyor. Spor modellerinde sunulan sportif ön yüz tasarımı araca agresif bir görünüm kazandırıyor. Dalgalı geçme desenli yüzey ve krom çerçeve gibi seçkin detaylar yeni ızgaranın üç boyutlu yapısına ve doku kalitesine zenginlik katarken sıra dışı LED farlar ve LED Sinyal lambalarının keskin hatları neredeyse bir insan silueti ortaya çıkarıyor. Yeni kapı tasarımı, araca giriş çıkışı kolaylaştıran yuvarlak formlu A ve B sütunları ferah kabin ortamı sunuyor.

Yeni renk paleti Q50’in yapısına ve biçimli yüzeyine uyum sağlayacak sekiz farklı premium renk seçeneği içeriyor. Gövdenin hem alt hem de üst kısımlarındaki hava akışını mükemmelleştiren yeni gövde tasarımı, sürtünme kat sayısını 0.26’ya düşürüyor.

Gövde Boyutu

Toplam uzunluk:                   4.519 mm

Toplam yükseklik:                 1.363 mm

Toplam genişlik:                   1.723 mm

Dingil mesafesi:                    2.692 mm

2.2 litre 4 silindirli yeni dizel motor

Infiniti Q50, markanın Daimler AG ile yaptığı işbirliği anlaşmasından faydalanan ilk Infiniti modeli. 2.2 litre direkt enjeksiyonlu dört silindirli turbo dizel motor, bir yandan düşük bir CO2 emisyonu sağlarken (115 g/km’nin altında) diğer bir yandan da yüksek bir güç ve tork sunuyor; bu özelliği, Infiniti sürücülerinin beklediği dinamik sürüşü garanti etmenin yanı sıra, Q50'yi Avrupa'da premium sedan pazarının merkezine yerleştiriyor. 6 vitesli düz ve 7 vitesli otomatik şeklinde sunulan iki şanzıman da Infiniti’ye özel gereksinimlere uygun şekilde geliştirildi. 170HP güce, 400Nm torka ve 115g/km CO2 emisyonuna sahip 2.2 litre dört silindirli dizel motor, 9 saniyenin altında 0’dan 100 km/s’ye hızlanma ve 4.4 l/100 km yakıt tüketimi sunuyor.

INFINITI Q50 2.2d

Motor                                       Direkt enjeksiyonlu dizel

Düzen                                       Dört silindirli

Hacim                                       2143cc

Yakıt sistemi                              Common rail

Turboşarj                                  Değişken geometri

Maksimum güç                           125kW (170HP)

Maksimum tork                          400Nm (295lb ft)

Çekiş                                        Arkadan itişli

Şanzıman                                  6 vitesli düz veya 7 vitesli otomatik

Maksimum hız                                     230km/s

0-100km/s                                 9 saniye

Kombine çevrim tüketimi              4.4 l/100 km

CO2 emisyonu                            145 g/km

 3.5 litrelik Hibrid motor seçenekleri

Yenilikçi tasarım anlayışından ve performans hedeflerinden ödün vermeden geliştirilen sportif sedan benzersiz bir sürüş keyfi sunuyor. Q50, bugüne kadar üretilen hem en iyi hızlanma performansı hem de en fazla yakıt verimliliği sunan hibrid motora sahip. 5.5 saniyenin altında 0'da n 100 km/s hıza çıkan ve 145g/km CO2 emisyona sahip olan 364 HP gücündeki Q50 3.5 Hybrid versiyon, aynı zamanda dünyanın ilk hızlı ve hassas Doğrudan Adaptif Direksiyon Teknolojisi de Q50 modelinin imzası niteliğini taşıyor.

3.5 litrelik hibrid motorda Akıllı Çift Kavrama Kontrolüne sahip Infiniti Direct Response HybridÔ sistemi bulunuyor. Yeni tek motorlu/çift kavramalı motor kontrol sistemi ile birlikte kompakt katmanlı lityum iyon akü tasarımı ve 3.5 litrelik V6 motor birlikte kullanılıyor. Sistemde kullanılan V6 motor 302 HP beygir gücü sunarken, gelişmiş 50kW elektrikli motor 67 HP beygir gücü sunuyor. Hibrid sistemi, güçlü bir hızlanma ve etkin bir yakıt tasarrufu sunarak net 360 HP beygir gücü üretiyor. Q50’nin aktarma organı da, düz vites moduna ve direksiyondan kumandalı vitese sahip ileri düzey bir 7 kademeli elektronik kontrollü otomatik şanzıman ile donatıldı. Q50, iki güç aktarma organıyla arka tekerden itiş ve Akıllı Dört Tekerden Çekişle birlikte sunuluyor.

4 tekerlekte bağımsız çok bağlantılı süspansiyon sayesinde hassas araç kontrolü sağlanıyor. Ön kısımda tek pivotlu çift salıncaklı tasarımla revize edilen arka kısım ise, artırılmış kamber sertliği ve geliştirilmiş sürüş konforu ile birlikte helezon yaylara ve Çift Akış Yolu® amortisörlere sahip çok bağlantılı bir yapıya sahip. Süspansiyonda; ön ve arka dengeleyici çubuklar ile birlikte, hafif alüminyum parçalar kapsamlı bir şekilde kullanılıyor. 

INFINITI Q50 3.5 HYBRID

Motor                                       V6 benzinli/elektrikli hibrid

Tip                                           Akıllı çift kavrama

Hacim                                       3498cc

V6 maksimum güç                      225kW (302HP)

V6 maksimum tork                      350Nm (258lb ft)

Elektrikli maksimum güç               50kW (67PS)

Kombine maksimum güç              268kW (364PS)

Çekiş                                        Arkadan çekişli veya dört tekerden çekişli

Şanzıman                                  7 vitesli otomatik

Maksimum hız                                     250km/s*

0-100km/s                                5,5 saniyenin altında*

Kombine çevrim tüketimi              6.2 l/100km (45mpg) altında*

CO2 emisyonu                            145g/km civarında*

*Tahmini rakamlar

Sportif detaylar göze çarpıyor

Q50’de 225/55R17 ölçülerinde her mevsime uygun patlamayan lastiklerle birlikte 17 inçlik alüminyum jantlar kullanılıyor. 4 tekerlekte elektrikli havalandırmalı disk frenler, Kilitlenmeyen Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı ve Fren Desteği sayesinde güvenli bir frenleme sağlanıyor.

4 pistonlu ön kaliperlere ve 2 pistonlu arka kalipere sahip olan geliştirilmiş fren sistemi mevcut. Ayrıca araçta elektrikli, araç hızına karşı duyarlı, kremayerli direksiyon sistemi kullanılıyor. 

Doğrudan adaptif yönlendirme sistemi sayesinde lastik açısı ve direksiyon hareketleri bağımsız şekilde kontrol edilebiliyor. Bu sistem sayesinde sürücünün yapmak istedikleri mekanik sistemden daha hızlı bir şekilde tekerleklere aktarılıyor. Yol koşullarına veya sürücünün tercihlerine göre kişiselleştirmeyi mümkün kılan dört farklı direksiyon ayarı bulunuyor.

F1 takımının yeni otomobili: RB9 Cenevre’de

Infiniti-Red Bull Takımı’nın pilotları Sebastian Vettel ve Mark Webber'in 2013 sezonunda kullanacağı otomobil olan RB9 Cenevre Fuarı’nda sergilendi. Infiniti moru ve lacivert tonlarının ağırlıkta olduğu araç kalbinde bir dizi evrimsel gelişmeleri barındırıyor. RB9, Infiniti’nin performans desteği ile Formula 1 yarışları için hazırlanan ilk otomobil olma özelliğini taşıyor.

Dinamik lüksün yeni adresi ‘INFINITI LE Concept’

Sıra dışı hızlanma ve ivme kazanma performasına sahip olan Infiniti LE Concept fuarda sergilenen diğer modeller arasında yer alıyor. 2015 yılında piyasaya çıkması planlanan Infiniti’nin yüzde yüz elektrikli en son teknolojiye sahip kompakt lityum-iyon batarya teknolojisi ve Akıllı Park Destek özelliğine sahip yenilikçi ev tabanlı Kablosuz Şarj Sistemi’yle de otomobil meraklılarının dikkatini çekti.

Infiniti G Sedan modeliyle neredeyse aynı uzunlukta olan Infiniti LE Concept genişlikten ve konfordan hiçbir şekilde taviz verilmeden tasarlandı. Ön kısımda bulunan iki kubbeli ızgarada yer alan aydınlatılmış Infiniti amblemi altında gizli şarj portu yer alıyor. LED ön farlar ve arka lambalar da Infiniti’nin en yeni konsept tasarımının bir yansıması olarak görülüyor.

Lüks bir otomobilin de görkemli ve sıfır emisyonlu olabileceğini kanıtlayan “Infiniti LE Concept”in kabini yeni nesil aygıtlarla donatılmış. Kabinin yumuşak kaplaması, mükemmel görüş açısı, ferahlığı benzersiz bir lüks duygusu yaşatıyor.
134 beygir gücünde ve 240 Nm tork üreten 100 kW kapasiteli yüksek performanslı senkron elektrik motoruna sahip olan Infiniti LE Consept otomobilinde 30 dakikada yüzde 80 şarj sağlayabilen ChaDeMo DC50kW hızlı şarj sistemi kullanılıyor. Başarısı kanıtlanmış lamine 24 kWh lityum-iyon (Li-ion) tasarımlı bir batarya sistemi de kullanılıyor. Bu sistemde, endüktif enerji akışı ile bataryayı şarj etmek için şarj rampasına takılı bir bobin kullanılıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir