Mayıs 16, 2008

IRU Kongresi tüm dünyadan endüstri ve hükümet önderlerini bir araya getirdi

İstanbul’da 15 Mayıs 2008’de açılan 31. IRU Dünya kongresi, 2000 karayolu taşıma şirketi yürütme kurulu başkanı ve 70 ülkenin hükümetlerinde karar verme yetkisine sahip profesyonelleri bir araya getirdi. Önde gelen konuşmacılar arasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 1990-1991 yılları arasında Sovyet Rusya devlet başkanlığını yapan Mikhail Gorbachev de yer aldı. Kongre, 5 Kıtanın Konusu Karayolu Taşımacılığı ve Taşımacılıkta Barış başlığı altıda yapıldı.

Kongrenin açılışı IRU Başkanı Janusz Lacny tarafından yapıldı. Lancy; karayolu taşımacılığının, insanlar ve ticareti bir araya getirmesindeki  rolü  üzerine konuştu ve kongrede işlenecek ve işlenen konuların tüm hükümet görevlileri, iş dünyası ve basın için olduğu kadar çok daha fazla insanlık için çok önemli olduğu ve aynı zamanda tüm dünya refahı ve barışı için katkısının, rolünün herkes tarafından bilinmesi gerektiğini açıkladı.

Organizasyon kapsamında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ev sahipliği yaptığı 26 ülke bakanının katılımıyla bir bakanlar konferansı da düzenlendi. Katılımcı ülkeler arasında; İran, İspanya, KKTC, Litvanya, Suriye, Bulgaristan, Afganistan, Polonya, Singapur, İsveç, Çin, Kazakistan, Moğolistan, Kosova, Karadağ, Bosna Hersek, Finlandiya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Japonya, Letonya yer aldı. Ulaştırma Bakanları büyük ipek yolunun tekrar canlandırılması için neler yapılması gerektiği üzerine düşüncelerini dile getirdiler ve Bakanlar toplantısı sonuç bildirgesi yayınlandı. Yayınlanan ortak deklarasyon ile İpek Yolu’nun canlandırılması için şu kararlar alındı: İkili, bölgesel ve uluslar arası işbirliğinin geliştirilmesi, ulusal ve bölgesel taşımacılık politikalarının koordinasyonu, taşımacılık politikalarının gelişimi için ortak altyapı ve üstyapı projelerinin geliştirilmesi, taşımacılık koridorlarının ve sınır kapılarının iyileştirmesi için kamu, özel sektör işbirliği, uluslararası taşımacılığın geliştirilmesi için ikili ve çok taraflı anlaşmaların imzalanması, uluslar arası konvansiyonlara ve anlaşmalara taraf olunması, dünya ticaret örgütü kurallarının tam olarak işletilmesi, bu kapsamda özellikle transit geçiş serbestisi kuralına işlerlik kazandırılması, dökümanların basitleştirilmesi, vergi ve ücretlerin rasyonalizasyonu, kotaların kaldırılması, profesyonel sürücülere verilen vize prosedürlerinin kolaylaştırılması.

IRU Dünya Kongresi TOBB TOFED ve UND işbirliği ile gerçekleştirildi.Dernek başkanları kongre boyunca gerçekleştirilen çeşitli panellerde hem izleyici hem de konuşmacı olarak yer aldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir