Şubat 14, 2008

İTO ve Fon Leasing anlaştı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve  Fon Leasing; KOBİ’lere özel, orta vadeli kaynak desteği sunmak amacıyla, 13 Şubat 2008’de İTO Merkez Binası’nda anlaşma imzaladı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Ferruh Gök, Fon Leasing Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atila Kurama, Fon Leasing Genel Müdürü Hüseyin Güldal’ın katıldığı protokol imza töreninde, yapılan anlaşmaya ilişkin ayrıntılar açıklandı.

Yürürlüğe giren anlaşma ilk etapta İstanbul’da yerleşik işletmeler dahilinde uygulamaya geçiyor.  Daha sonra ise aynı uygulamanın Ankara,İzmir, Bursa, Kayseri gibi diğer büyük şehirlerin ticaret odalarıyla da hayata geçirilmesi hedefleniyor. Programdan İTO’ya kayıtlı olan ve gerekli şartları taşıyan bütün işletmeler faydalanabilecek. Böylece işletmeler, ihtiyaçları olan makine-teçhizat, taşıt, gayrimenkul,yeni teknolojik aletler gibi gereksinimlerini  uygun şartlarda tedarik edebilecekler. Program için oluşturulan toplam fon 200 milyon YTL. Anlaşmadan yararlanmak isteyerek İTO’ya başvuran şirketler,Fon Leasing şirketine yönlendirilecekler. 10- 1000 bin YTL arasındaki leasing taleplere 1 günde, 101-250 bin YTL arasında gelen taleplere 3 günde cevap verilecek.  250 bin YTL’nin üzerindeki talepler ise ayrıca değerlendirmeye alınacak.  Şirketler başvurular esnasında leasing kapsamındaki 12 kategoriden birini de seçebilecek; kategori başlıklarını ise şunlar oluşturuyor; 24 saatte leasing, tek fiyat uygulaması, sıfır yöntem gideri, kendi vadeni kendin belirle, kendi kiranı kendin belirle, para birimini kendin seç, vade sonuna kadar tek sigorta poliçesi, İTO üyesine özel limit hesabı,  özel çağrı merkezi, peşinatsız leasing,  iki günde gayrimenkul leasingi, alt kiralama ve kiracı devri.

KDV oranının artışı KOBİ’lere nakit olarak yansımayacak
Fon Leasing Genel Müdürü Hüseyin Güldal; anlaşmayla KOBİ’lerin kazanacağı avantajları şöyle dile getirdi; “İTO üyeleri için şirketimiz özel avatajlar sağlayacak. Bunların başında vadelerin istenildiği gibi uzatılabilmesi, taksitlerin istenildiği gibi tesbit edilebilmesi yer alıyor. Firmalardan yönetim giderleri alınmayacak.  Nakit akışına uygun ödeme planları yapılacak. Leasing’de KDV’yi kendimiz finanse edeceğiz ve bunu taksit taksit firmalara yansıtacağız. Dolayısıyla bugünkü KDV artışı nedeniyle yatırım yapacak olan İTO üyeleri doğrudan kendi nakitleriyle bir ödeme yapmak zorunda kalmayacaklar. Kendilerine teknik destek vermeyi de arzu ediyoruz, istedikleri çalışmaları kendilerine yapacağız. İsterlerse onlara teknik destek de vereceğiz.”

İTO kuruluşlarla anlaşmalara devam edecek
Bu anlaşmayla, İTO’nun banka ve katılım bankalarıyla imzaladığı protokol sayısı 11’e çıkmış oldu.  Daha önce anlaşma yapılan bankalar; İş Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, Şekerbank, Fortisbank, Vakifbank, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Bank Asya ve Denizbank. Başkan Yalçıntaş İTO üyelerine kolaylık sağlayan kuruluşlarla bundan sonra da işbirliği anlaşmaları imzalayacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir