Haziran 24, 2011

Iveco'nun yeni Stralisleri Türkiye'de ! Yeni sürpriz ise yurtiçi nakliye çekicisi …

Iveco yeni Stralis versiyonlarını İstanbul Şile'de tanıttı. Uluslararası nakliyede kullanılan Stralisler'in yanı sıra yurtiçi taşımacılığına yönelik olarak da ürün geliştiren Iveco'nun tanıtım toplantısına Iveco Türkiye Genel Müdürü Maurizio Manera ile Genel Müdür Yardımcıları Tansu Giz ve Davide Righetto ile Iveco üst düzey yöneticileri katıldılar.

Yurtiçi taşımacılığındaki Stralis : AT440S42T/P-RR

Düşük işletim maliyetleri ve üstün konforu ile bilinen, sağlamlığı konusunda da kendisini kanıtlamış Stralis bundan böyle, yurtiçi nakliyenin ihtiyaçlarına uygun olarak özel tasarlanmış yeni versiyonu ile yurt içi taşımacılarına hitap edecek:

Iveco'nun yurtiçi taşımacılık için geliştirdiği Stralis, standart tenteli yarı-römorklardan, sıcaklık kontollü olanlara; inşaat malzemesi nakli yapanından, istasyon dolumu yapan tanker yarı-römorklara; konteyner taşıyanından sebze meyve nakliyesi yapanına kadar çok çeşitli yurtiçi yarı-römork kullanımında görev yapacak.  420 hp'lik motor gücü ile donatılan araçların teknik özellikleri şu şekilde:

Motor

Yurtiçi taşımacılığı yapacak olan AT440S42T/P-RR Stralislerde 10 litrelik cursor motor kullanılıyor.

Tüm Cursor motorlarda egzoz emisyonu Euro-5 standardını karşılıyor ve SCR teknolojisi kullanılıyor. Cursor 10 motor 420hp/309kw gücü 1550-2100d/d aralığında veriyor.  Bahsi geçen orta seviye devirlerde en yüksek gücün elde edilmesi yakıt tüketimini çok olumlu yönde etkiliyor. Motor gücünün 500-600 devirlik bir bant boyunca sabit olarak elde edilmesi ise zorlu rampalarda çok sık vites değiştirmeden seyahat edebilmeyi sağlıyor.

Aktarma Organları

Yeni versiyon Straliste standart donanım olarak ZF markasının 16S1920TD 16 ileri mekanik şanzımanı ya da opsiyonel olarak 12 ileri vitesli 12AS1930TD otomatikleştirilmiş şanzımanı bulunuyor.  Manuel şanzımanlarda standart olarak sunulan servo-shift ünitesi sayesinde sürücüler vites geçişlerinde zorlanmıyor, aynı zamanda “çift H” tipindeki vites seçim düzeni sayesinde de daha önce Iveco kullanmamış sürücüler dahi kolaylıkla aracı kullanmaya başlayabiliyor. 12 vitesli Otomatikleştirilmiş şanzımanın seçilmesi durumunda ise, vites seçimlerinin ve debriyaj operasyonunun elektronik olarak kontrol edilmesi sayesinde şanzıman ve debriyaj ünitelerinin hatalı kullanımı önlenmiş oluyor.

Arka aks oranı, düz yol ve rampa karışık, kısa ve orta mesafe kullanımı için optimize sonuç veren 3,08 olarak sunuluyor. Bu oran ile araç, -90km/h hız limitörlü olmakla birlikte- 134km/h teknik son sürat ve 40tonda yükte %47 tırmanma kabiliyeti değerlerine ulaşıyor. (Standart donanım 315/80R22.5 lastiklerle).
 
      
Şasi

Yeni Stralis'in şasi kalınlığı ise yurtiçi görevlere daha uygun olacak şekilde, 6,7mm’lik geleneksel Stralis şasi kalınlığından 1,0 mm fazla olarak 7.7mm olarak tasarlanmış.

Dingil mesafesi ise yurtiçindeki dar yollarda işe yarayacak daha yüksek manevra kabiliyetini sağlamak üzere geleneksel 3800mm dingil mesafesi yerine 3650mm olarak daraltıldı. Beşinci teker yüksekliği ise yurtiçi taşımacılığında yaygın bir oran olan 1205 mm olarak belirlendi.

Frenler

Yeni versiyonun fren sistemi -cerli HR versiyonu hariç tüm Stralis modellerde olduğu şekilde- EBS’li ön arka disk konfigürasyonunda sunuluyor. Araç freni, ITB (Iveco Turbo Brake) olarak adlandırılan dekompresyon valfli ilave fren sistemi ile destekleniyor.

Kabin

Araçta yüksek konfor ile tanınan AT kabin bulunuyor.Standart olarak çift yatak, havalı sürücü koltuğu, statik yolcu koltuğu, merkezi eşya gözü ile donatılıyor. Kabin dışına gelince, ön tampon ve kabin alt kısmındaki plastik aksam standart olarak siyah renkte sunuluyor.

Bununla beraber, damper ve silobas yarı römork uygulamalarında kullanılmak üzere Iveco’nun HR (Hub Reduction) harfleri ile adlandırılan poyra redüksiyonlu (cerli) özel bir versiyonu bulunuyor.  Bu versiyon, Trakker’da kullanılan tipte kampana frenli arka akslarla donatılıyor.

Model isimlendirmesindeki kısaltmaların anlamları

AT: Active Time (Yataklı Kabin)
440: Teknik AYA (44 ton)
S: Stralis Ürün Gamı
42: Motor Gücü (420HP)
T: Tractor (Çekici)
P: Arka pnömatik süspansiyon
RR: Zorlu Yollar versiyonu

 

Uluslararası nakliyeye bir yeni Stralis daha eklendi

Iveco, uluslararası nakliye çekicileri ürün gamına AS440S45T/P. serisini de ekledi. Ürün gamındaki mevcut araçlarla birlikte oluşan AS yüksek kabinli bu yeni versiyonun ise şu özellikleri bulunuyor:

Motor olarak 1600-2100rpm aralığında 450hp güç ve 1050-1550rpm aralığında 2100Nm tork üreten 10,3lt hacminde Cursor 10 motorla donatılıyor.  Araçta ZF 12 ileri vitesli 12AS2330TD otomatikleştirilmiş şanzımanın yanında, 16 ileri vitesli ZF 16S2220TD manuel şanzıman da alternatif olarak sunuluyor.  Araçta Avrupa yönündeki uluslararası taşımacılıkta en iyi yakıt tüketim oranını sağlayan 2,85 tahvil oranlı arka aks bulunuyor.

Model isimlendirmesindeki kısaltmaların anlamları

AS: Active Space (Üst Sınıf Yataklı Kabin)
440: Teknik AYA (44 ton)
S: Stralis Ürün Gamı
45: Motor Gücü (450HP)
T: Tractor (Çekici)
P: Arka pnömatik süspansiyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir