Ocak 21, 2013

Iveco, Brüksel'de ikili enerji konseptini tanıttı

Iveco, alternatif çekiş sistemi ve Daily’nin birkaç yeni modeliyle 91. Avrupa Otomotiv Fuarı'na katıldı. Fuar, 11-20 Ocak tarihleri arasında Brussels Expo’da gerçekleşti.
Sürdürülebilir hareketlilik, Iveco standının ve bir elektrikli, bir doğalgazlı olmak üzere beş yeni aracın ana temasıydı.
Bir diğer çekim ürünü ise geçen Eylül’de Hannover’de uluslararası tanıtımı yapılan yeni Iveco İkili Enerji konsepti. Konsept, melez dizel hafif bir aracın şasisi üzerinde tanıtıldı. 10 Ocak’ta gerçekleşen uluslararası basın toplantısında da Iveco araçlarının sürdürülebilir hareketlilik özellikleri hakkında bilgi verildi.
Alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konusundaki bu kararlılık Iveco’nun Avrupa doğal gazlı araç lideri olmasıyla perçinlendi. Şirket, 5 tonluk Daily’den 16 tonluk Eurocargo’ya ve 40 tonluk Stralis’e kadar CNG, yani sıkıştırılmış doğal gazla çalışan araçlar sunuyor.

Iveco İkili Enerji: İdeal kentsel ulaşım çözümü
 
Iveco sürdürülebilir hareketlilik için artan taleplere dair yeni teknolojileri geliştirmeye ve araştırmalar yapmaya yönelik bağlılığını yineledi. Artık hafif ticarî araçlar, bulundukları duruma göre güç kaynakları arasında geçiş yapabilecekler.
Sistem iki farklı çekiş sistemi üzerine kurulu: İlki elektrikli, sıfır emisyonlu ve düşük gürültülü; ikincisi ise (termo-elektrik) melez, uzun yolculuklar ya da şehir dışı için ideal. Bu sistem, sıfır emisyon alanlarında ve şehir dışı yollarda yüksek enerji verimliliğine erişmek için tasarlandı: Sistem sayesinde yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımları dizele oranla yüzde 25 daha az.

Fuardaki araçlar: Daily Sınıfı
Ekolojik ve güvenilir; bu iki kelime Brüksel’de sergilenen Daily araçlarının karakteristik özellikleri. Lojistik ihtiyaçları karşılayan; ürünlerin veya insanların, hem şehir içinde hem de şehir dışında taşınması için uygun, bir elektrikli bir de doğal gazlı seçeneği olmak üzere beş Iveco Daily stantda sergilendi.

Start&Stop özelliği: Yüzde 10’a kadar yakıt tasarrufu ve salınımlarda düşüş
Daily, sürücüye Start&Stop ve GSI (Vites Değiştirme Göstergesi) gibi yeni teknolojilerle sürüş kalitesini ve verimliliğini yükseltme imkânı veriyor. Start&Stop özelliği yeni 6 vitesli, 2.3 litrelik motor ile beraber opsiyonel olarak sunuluyor. Özellik araç durduğunda motoru kapatmaya ve vitesi boşa almaya yarıyor. Start&Stop özelliği sayesinde ortalama bir yolda Daily’nin tüketimi ve salınımı önceki modele oranla %10 düştü. Fark şehir içinde ve GSI’nin de kullanımıyla daha belirgin biçimde ortaya çıkıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir