Ocak 2, 2013

İzmir'e 300 yeni Avenue

İzmir Büyükşehir Belediyesi, tamamı klimalı ve engelli binişine uygun 33 milyon Euro maliyeti olan 300 yeni solo Avenue için protokolü Temsa Global ile imzaladı. Şubat ayından itibaren teslim edilmeye başlanacak ve Ağustos’ta tamamı hizmet verecek Avenue ile ESHOT’ta klimasız otobüs kalmayacak. İzmir’deki ortalama otobüs yaşı da 5’e düşecek.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 28 Aralık Cuma günü düzenlenen törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, 90 dakika içinde tek bilet uygulaması ile en ucuz ulaşımın İzmir’de gerçekleştirildiğini söyledi. Kocaoğlu, “Biz ‘tek bilet 90 dakika’ dedik. Böyle bir uygulama hiçbir yerde yok. Otobüse dar gelirli vatandaşımız, öğrencimiz, sabit gelirliler biniyor. O zaman biz otobüsü bütün dünya kentlerinde olduğu gibi sübvanse etmek zorundayız. Bunu herkes yapıyor. Portekiz’e gittik, gördük. Orada ulaşıma devletin ‘yüzde 30-50 arasında’ sübvansesi var. Oran, ulaşımın çeşidine göre değişiyor. Bizde böyle bir sübvanse yok. O zaman bunu Büyükşehir Belediyesi sübvanse etmek zorunda. 90 dakika uygulamasıyla, dar gelirli vatandaşlarımızın cebine ayda ortalama 100 TL katkı koyuyoruz. Bu, asgari ücretin yüzde 10’undan fazla katkı sağladığımız anlamına gelir” dedi.

9 yılda 15 misli büyüme

İzmir’deki körfez ulaşımı için üretimi devam eden 15 yeni yolcu gemisi ile raylı sistem yatırımları hakkında da bilgi veren Kocaoğlu, “Raylı sistemde göreve geldiğimizde 11 km hat vardı. Şu anda 94 km.. 80 km’lik Aliağa-Menderes hattını bitirdik, 2.5 km Bornova hattını Evka 3’e kadar uzattık. Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nın çalışmaları da sürüyor. İZBAN projesinde Menderes’ten Torbalı’ya demiryolunun uzatılması için çalışmalarımız sürüyor. Bu hattımızı 112 km’ye çıkartıyoruz. Tramvaylarla birlikte İzmir’de raylı sistem hatlarını 15 misli arttırarak 158 km’ye çıkacağız. Bunu 9 yılda gerçekleştirdik” dedi.

Otobüs filosu 1500’e ulaşıyor

Göreve geldiği günlerde klimalı otobüs olmadığını hatırlatan Kocaoğlu, “ÜNIVERSIADE 2005 Oyunları için bazı otobüslerimize klima taktırdık. Klima ile tanışmamız böyle oldu. Ardından metroya da klima geldi. Alçak tabanlı otobüsümüz yoktu. Şimdi sayıları arttı. 300 Avenue ile sayı bin 172 olacak. Sefere çıkan otobüslerin yüzde 80- 85’i alçak tabanlı ve klimalı. Elimizde halen eski otobüsler var. Bunları süreç içinde yenileyeceğiz. Göreve geldiğimizde 1 milyon 100-200 bin yolcu taşıyorduk; şimdi ise günlük 1,5 milyon yolcu taşıyoruz. Otobüs filomuzu da 1500’e çıkarttık. Filonun yüzde 75’ini yenileriyle değiştirdik. Avenue ile İzmir’deki ortalama otobüs yaşı 5’e düşecek” diye konuştu.

Avenue’nin yakıt tüketimi düşük

TEMSA CEO’su Tamer Ünlü ise, 2013 yılında toplam 1.350 otobüs üretimi planladıklarını ve Avrupa’nın en büyük otobüs fabrikası olmaya aday olduklarını söyledi. İzmir için üretecekleri Avenue modelinin çok beğenildiğine dikkat çeken Ünlü, “O kadar beğenildi ve o kadar sattı ki, şu anda tüm belediyelere veriyoruz. Belediyeler ‘sizinkiler daha az yakıyor’ diyor. Vatandaşlar otobüs duraklarında sabırla Avenue’nin gelmesini beklediklerini söylüyor” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir