Ocak 2, 2013

JCB, 500 bininci kazıcı-yükleyicisini hattan indirdi

Dünyanın en çok tercih edilen kazıcı-yükleyicilerinin ve çok yönlü iş makinalarının üreticisi JCB, Aralık ayında 500 bininci kazıyı-yükleyicisini hattan indirdi. STFA Yatırım Holding grup şirketlerinden SİF İş Makinaları’nın Türkiye pazarına sunduğu JCB, ilk kazıcı-yükleyici modelini 1953 yılında üretmişti. “Mark One” adı verilen bu makina ile yeni hidrolik güç mucizesi, ilk defa bir inşaat ekipmanına uygulanmıştı. O yıl 35 adet kazıcı-yükleyici üreten JCB, bugün üretim hattından her üç dakikada bir kazıcı-yükleyici indiriyor. Çok yönlü bir iş makinası olan JCB kazıcı-yükleyiciler, inşaat makinaları arasında çok büyük bir satış payına sahip. Kazıcı-yükleyiciler, aynı zamanda inşaat ekipmanı satış ligi tablosunda dünyanın en popüler 4. iş makinası olarak konumunu koruyor.

JCB’nin 500 bininci aracını hattan indirmesi üzerine bir açıklama yapan JCB Yönetim Kurulu Başkanı Sir Anthony Bamford, “Kazıcı-yükleyicilerimizi üretildiği günden bu yana geliştirmeye devam ettik ve bugün dünyanın en çok yönlü inşaat makinasının sahibi olduk. Geçtiğimiz altmış yılı aşkın süredir yapılan yenilikler, JCB’yi kazıcı-yükleyiciler alanında dünya lideri yaptı ve bu konumu korumamızı sağladı. Bugün 300’den fazla model üretimi yapabiliyoruz” dedi.

İngiltere, Hindistan ve Brezilya’daki JCB fabrikalarında üretilen kazıcı-yükleyiciler 120 farklı ülkede satılıyor. Bugüne kadar kazıcı-yükleyici ürün grubunu üreten iş birimi, İngiltere’nin en prestijli ödüllerinden olan “Kraliçe Ödülü”ne yedi defa layık görüldü.

JCB’nin en çok satan ve en çok yatırım yaptığı modellerinden biri olan ve JCB Dieselmax motorunun güç sağladığı kazıcı-yükleyiciler, kullanıcılarına büyük oranda yakıt tasarrufu sağlıyor. JCB, kazıcı-yükleyicilerin yanında teleskobik yükleyiciler, paletli ve lastik tekerlekli ekskavatörler, mini ve mikro ekskavatörler, arazi araçları, nokta dönüşlü yükleyiciler, paletli yükleyiciler, sıkıştırma ekipmanları, engebeli arazi forkliftleri ve Fastrac traktörler de üretiyor.

JCB’nin ürettiği 500 bininci kazıcı-yükleyici, şimdiye kadar üretilmiş olan en güçlü ticari JCB kazıcı-yükleyici olan 5CX modeli. Bu model, JCB’nin en üretken modeli ve saatte 344 ton toprak taşıyabiliyor veya günde 196 kamyon yükleyebiliyor. JCB’nin 500.000’inci kazıcı-yükleyici modeli, dünyanın en önemli pazarlarından biri olan Rusya’daki bir müşteriye teslim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir