Ağustos 26, 2013

Kapılar

 

Birkaç yıl öncesine kadar komşularımızla yaptığımız ticaret ve işbirliği, özellikle doğu ve güneydoğuda uluslararası taşımacılığı ve ticareti hızlı bir şekilde geliştirdi. Batı ve Doğu Avrupa taşımalarındaki duraksama ve yavaşlamayı artan Ortadoğu ve Asya taşımalarıyla dengelemesi sayesinde Türkiye, dünyanın hayret ve hayranlıkla izlediği büyüme rakamları ile yoluna devam etti.

Zaman zaman Habur’da geçiş zorluklar
ı, kapıda uzayan kuyruklar yaşansa da sorunları kimi zaman çözerek kimi zaman erteyerek yolumuza devam ettik. Komşularla “sıfır sorun” söylemi hem Türkiye’ye hem komşularımıza umut ve canlılık aşıladı.

Aradan geçen k
ısa sürede, hatta son aylarda ortaya çıkan gelişmeler, Suriye’den sonra Mısır kapısının da neredeyse kapanması, Mısır ihracatı ve Mısır üstünden yapılacak geçişler konusunda bugünden yarına planlama değil, tahmin yapmayı, ön görüde bulunmayı bile imkansız hale getirdi. Asıl önemlisi Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da devlet gücünün yerini bölgesel ve yerel otoritelerin alıyor olması. Anlayışı ve görüşü ne olursa olsun bu tür yönetimlerin yaygınlaşma eğilimi ticareti, taşımayı, refahı ve geleceği tehdit edecek boyutlara ulaşıyor. Bu durum taşımacıları, otomotiv sektörünü, güvenilir ve işinin ehli ticaret ve üretimi yok ediyor. Bir yanda kaçak akaryakıt bir yanda akaryakıt üstündeki vergilerden dolayı oluşan yüksek akaryakıt fiyatı ile kötülüğün finansmanı sürüyor. 10 numara yağdan sonra katran karanlığı ve kaos içine mi gidiyoruz soruları ile karabasanlar görüyoruz. Dünün tankerler veya gizli bölmelerle hacmi artırılmış depolarıyla yapılan akaryakıt ticareti veya kaçakçılığının bugün henüz hikmetine akıl erdirilemeyen bir şekilde sayıları binlerle ifade edilen atlı ve yayalarla yapılmaya kalkışılması ve elde taşınan bidon seviyesine indiğinin haberlerini hayret ve dehşetle okuyor, dinliyoruz.

Dünün h
ızla gelişen ve üretimini tüm dünyaya ihraç eden Gaziantep başta olmak üzere tüm Anadolu kentlerinde, üretim ve ticaret yapanlar, nakliyatçılar nefeslerini tutmuş korku içinde ve sadece akıl, fikir ve izan dileyerek olayların tırmanışının durmasını ve normalleşme bekliyorlar…

Belirsizli
ğin, kaosun ve kargaşanın artması hepimizi, ekonominin tüm kesimlerini içine çekecek. Yaz sıcağının ve ateşin sonbaharla birlikte dinmesi, sağduyu ve aklın sesinin dinlenmesi tüm insanlarla birlikte taşımacıların ve ticari araç üreticilerinin ortak dileği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir