Şubat 21, 2011

Karsan'ın New York taksisi ilgi görmeye devam ediyor

Karsan, kardeş şirketi Hexagon Studio'nın tasarım ve mühendislik desteğini alarak, ABD'nin New York kenti için düzenlenen “Geleceğin Taksisi” (ToT – Taxi of Tomorrow) ihalesi için geliştirdiği  “Karsan V1″in gerçek boyutlu iç ve dış modelini, ihalede finale kalmasının ardından New York’ta tanıttı.

Karsan V1’in tanıtıldığı “Basın Organizasyonu”nda aracı ilk defa görme fırsat bulan yabancı basının yanısıra, Türk otomotiv editörleri ile bir araya gelen Karsan Murahhas Azası Jan Nahum; ihalenin kazanılması halinde Başbakan’ın dile getirdiği Türk markasının doğmasının neredeyse kesinlik kazanacağını belirtti.

Nahum sözlerine şöyle devam etti; “Markalaşmanın yolu, herhangi bir araç yapmak değil evrensel belli bir ihtiyacı tespit edip o ihtiyaca cevap veren bir ürün konsepti yaratmak ve bu ürünle global pazarlarda kabul edilir olmaktan geçiyor. Bizler Karsan V1 ile bunu amaçladık, Dünya’nın en kalabalık ve en popüler metropollerinden biri olan New York’ta açılan ihaleye girdik. Burada amaç, dünya otomotiv sunumunda gördüğümüz bir boşluğu doldurmak, münhasıran taksi kullanımına yönelik bir aracı geliştirmekti. Bu arada taksi yolculuğunu bir mecburiyetten, bir maceraya  döndürebilen ve verimli zaman harcanabilen bir mekan yaratılması amaçlandı. Aynı zamanda ihale şartlarına uyarak engelli yolculara da eşit ulaşım hakkı sağlamak önemli gayelerden biri oldu. Böylelikle dünya otomotiv sunumunda ikinci bir boşluk daha doldurulmuş oldu.

V1’in bu özellikleri, ve varolan diğer araçlardan farklılığı finale kalmamızın ana nedeni oldu. Uluslararası arenada Karsan ve Türkiye’nin isminin birlikte telafuz edilmesi ve hala ediliyor olması, New York’taki taksilerinin içinde yer alan ekranlarda her 15 dakikada bir Karsan’ın ismi ve Karsan V1’in video’sunun geçiyor olması belki milyonlarca dolarlar değerinde reklam ve tanıtım yaratılmasını sağladı. Bu girişimimiz ile hem Karsan hem de Türkiye ile ilgili yurt dışında büyük bir farkındalık sağlamış olduk. Sadece finalist olarak sağlanmış olan bu tanıtım,  ihaleyi kazanmamız durumunda oluşacak olan kamuoyunun boyutu hakkında bize ipucu vermekte. New York’ta hergün taksiye binen 700.000 kişi, ve 10 yıl boyunca New York’un konu olduğu çekilecek her filmde kaçınılmaz olarak yer alacak olan V1 sayesinde bu ürünün ve Türk otomotiv sanayinin markalaşması kaçınılmaz olacak. Buradan da özlemini duyduğumuz Türk markasının doğması neredeyse kesinlik kazanacak.”

İlk yürüyen prototip Aralık 2011’de hazır olacak

Aracın geliştirme sürecine devam etmekte olan Karsan; 2011 yılının ikinci yarısında ilk yürüyen prototipi bitirmeyi planlıyor. 2012 yılının başında ise fonksiyonel ve çarpma testlerinin yapılacağı 25 adet değişik prototipi üretip test programına sokacak. 2012’nin ilk yarısının sonunda ise üretim yatırımının yapılmasına imkan verecek, mühendisliği tamamlanmış nihai prototiplerin üretilmiş olması planlanıyor. 2013 yılının ortalarında da Karsan V1’in üretimine geçilecek.

Bugün 9 üretici firmaya ait 16 farklı modelde 13 binden fazla lisanslı taksiye sahip olan New York’un taksileri 2014’ten itibaren değişecek. İhaleyi kazanması halinde Karsan, münhasır olarak 10 yıl süresince yılda 2 bin 650 adet aracı New York taksi pazarına satmakla yükümlü olacak. Bu süreç boyunca Karsan araçların performans, etkinlik ve güvenlik gibi özelliklerinin gelişiminden de sorumlu olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir