Şubat 17, 2011

Karsan Akçalar otobüs fabrikasını törenle hizmete açtı

İtalya'nın en önemli ikinci otobüs markası BredaMenarinibus ile stratejik ortaklık anlaşmasını 2010 yılında imzalayan Karsan, Bursa Akçalar fabrikasındaki otobüs üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Bu anlaşma ile BredaMenarinibus otobüslerini 2011 Ocak ayında üretmeye başlayan Karsan, hattan çıkan ilk otobüsleri Roma'ya ihraç etmeye başladı. 17 Şubat 2011 tarihinde fabrikada düzenlenen resmi açılışa ise BredaMenarinibus CEO’su Roberto Ceraudo, Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ve Karsan CEO’su Murat Selek ile çok sayıda basın mensubu katılım gösterdi.

İlk 3 sene yatırım maliyeti: 25 Milyon Euro

Açılışta konuşan Karsan CEO'su Murat Selek, Bredamenarinibüs ile ilk defa otobüs segmentine girdiklerini, Karsan'ın yenilikçi çözüm anlayışını bu üretim hattı ile dünyaya bir kez daha gösterdiklerini belirtti. Selek, ” Karsan olarak otobüse yatırım yapmaktayız. Ağırlıklı olarak ilk 3 sene bu yatırım maliyeti 25 milyon Euro olacak. Otobüs tesisimiz 10 bin metrekareye varan bir alanda faaliyet gösteriyor. Şu anda Roma Belediyesine başlamış olan sevkiyat üretimini sürdürüyoruz. Bu sevkiyat sonrasında elbette hem Avrupa hem de Türkiye için otobüs üretmeye devam edeceğiz. Hem ticari hem de endüstriyel alanda BredaMenarinibüs ile işbirliği içerisindeyiz. Adetlerimizi hızla artırmak üzere planlarımızı yaptık. Türkiye ve farklı ihraç pazarlar için uygun otobüs versiyonlarını devreye sokmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

BredaMenarinibus CEO’su Roberto Ceraudo ise Karsan ile imzalanan stratejik ortaklık anlaşmasının BredaMenarinibus’un prestjini daha da ileriye taşıyacağını belirterek “Bu anlaşma özellikle, İtalya’da otobüs sektöründe iş hacmi bakımından ikinci şirket konumunda olan ve 90 yıldır faaliyet gösteren BredaMenarinibus şirketini sadece İtalya ve Avrupa sınırlarında değil, markanın Türkiye ve komşu ülkelerdeki varlığını da arttıracaktır. Karsan ile zaten iyi olan üretim kalitemizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Bu işbirliğinden karşılıklı bir büyümenin yanı sıra Karsan’ı karakterize eden yenilikçi ve girişimci ruhundan gelen ilginç yeniliklerin doğacağına eminim”. dedi.

Karsan, İtalyan BreadaMenarinibus’un otobüslerini üretmek, satmak ve BredaMenarinibus’a ihraç etmek üzere şirketle 26 Mart 2010 tarihinde Ön Anlaşma – MoU (Memorandum of Understanding) imzalamış ve bu doğrultuda Nisan ayında BredaMenarinibus’un otobüs modellerinin deneme üretimine başlamıştı. Anlaşma kapsamında belirlenen dört aylık sürenin sonunda deneme üretimlerini başarıyla tamamlayan Karsan, şirketle olan işbirliğinin kapsamını genişletmek üzere, seri üretim ve pazarlama faaliyetlerini içeren, stratejik ortaklık niteliğindeki nihai anlaşmayı ise Eylül ayında imzalamıştı. Bu anlaşma ile Karsan, BreadaMenarinibus’un bütün ürün gamının Türkiye’de münhasır olarak üretim, pazarlama, satış, satış sonrası hizmetler ve ihracatını sürdürmek üzere sorumluluğu üstlenmişti. Bu işbirliği sonucunda İtalya’ya ihraç edeceği otobüslerin seri üretimine başlayan Karsan, üretmiş olduğu BredaMenarinibus marka ilk otobüsleri olan Avancity+ L ve Vivacity+ C CNG modellerini ise ilk kez 2 -3 Aralık tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen TRANSİST 2010 organizasyonunda ziyaretçiler ile buluşturdu.

Fiili olarak üretim ise Roma Belediyesi ile yapılan anlaşma sonucunda 2011 Ocak ayında başladı. Karsan, böylelikle Roma Belediyesi için alınan ilk sipariş kapsamında BredaMenarinibus için ilk dört ayda 60 adet 8 metre Vivacity Dizel otobüs, ve 15 adet 12 metre Avancity Dizel otobüs üretmiş olacak. Mart 2010’da imzalanan Ön Anlaşma’nın ardından dört aylık deneme üretimi sırasında bir adet doğal gazlı ve bir adet dizel olmak üzere iki farklı prototip üretimi gerçekleştiren Karsan, Nisan ayına kadar aldığı ilk 75 adetlik siparişini dizel olarak üretip ihraç ederken aynı zamanda doğal gazlı (CNG) otobüs üretimine de devam ediyor olacak.

Multi tesis, BredaMenarinibus ile tamamlandı
Karsan'ın Bursa Akçalar tesislerinde üretilen J10, Renault Trucks, Peugeot, Citroen üretimlerinin yanında Akçalar 2 ismiyle yeni kurulan fabrikada da BredaMenarinibüs üretiminin başlaması, Karsan'ın her ürün gamında profesyonelce ürünler üretmesi iddiasını  tekrardan vurgulamış oldu. Karsan CEO'su Murat Selek'in otobüs fabrikasının henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtmesi ve 3 sene sonunda 25 Milyon Euro tutarında yatırımla bambaşka bir hale bürüneceğini söylemesi de Karsan fabrikasının artık  çok fonksiyonlu bir tesise dönüştüğünü göstermiş oldu.

Kentiçinde BredaMenarinibus

İtalyan BredaMenarinibus’un ürün gamında ise 6 metreden 18 metreye tam alçak taban  toplu taşıma araçları bulunuyor.  Araçlarda alçak taban, tekerlekli sandalye giriş sistemi ve araç içinde ayrılan özel güvenlikli alan sayesinde hareket engellilerin kaliteli ulaşım ihtiyaçları kolaylıkla çözümleniyor. Motor seçimleri aracın genel yapısı ve kullanım alanı dikkate alınarak özenle belirlenmektedir. Aracın arkasında enlemesine yerleştirilmiş motor sayesinde yolcu alanı ergonomisi maksimum seviyede artırılıyor. Tüm motorların CNG versiyonları da bulunuyor. Dizel ve CNG’nin yanısıra ürün gamında elektirikli motor çözümü de isteğe göre verilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir