Mayıs 4, 2011

Karsan “Geleceğin Taksisi” ihalesini kaybetti New York'un taksilerini Nissan üretecek

Amerikan New York Daily News gazetesi, ‘Geleceğin Taksisi’ olarak adlandırılan New York taksi ihalesini Japon üretici Nissan’ın NV200 modeliyle kaazandığını duyurdu. Böylece biri Türkiye’de üretilen Ford Transit Connect ve diğeri Türk malı Karsan olan iki finalist ihalede elenmiş oldu. Karsan’ın önerdiği ‘Karsan V1’ modelinin, New York Taksi ve Limuzin Komisyonu’nca reddedildiğini duyuran gazete, raporda Karsan hakkında; “İrade ve teknik kabiliyeti’ni kanıtlamış olsa da yeni bir imalat paradigması olan yeni bir imalatçı olduğu, ABD’nin mevzuatını çok yakından bilmediği, ABD’de mevcut satış, hizmet veya destek altyapısı bulunmadığı” görüşlerine yer verildiği açıkladı.

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum; ihalenin sonucunuyla ilgili CNBC-e'den Melis Kobal'a açıklamalarda bulundu. Nahum şunları söyledi: “Karsan'ın böyle bir programı yürütmek konusundaki deneyimi olmaması bizi seçmemelerinin ana nedeni olarak ortaya konuyor. New York Times'ın cumartesi çıkan nüshasında bir rapora dayanarak yapılmış açıklamadan bahsediyorlar. Diğer iki rakibe göre programı yerine getirme konusunda risk taşıdığımız ortaya kondu. Bu bizim kendi özeleştirimizi yapabilmek için çok önemli. Artık kamuya mal olmuş bir rapor olduğu kanaatindeyiz. Biz bu raporu elde etmek için çalışmaya devam edeceğiz. New York eyaletinde olan her ihalede denetçilerin ihaleyi denetlediklerini biliyoruz. Bu kez sanki farklı bir şey varmış gibi kulağımıza geliyor. Acaba ihalede 'bir çıkar çatışması oldu mu' konusunda daha ciddi bir bakış varmış gibi duyum aldık. Böyle bir araştırma sürüyor diye duyuyoruz.”

Dünyada daha çok kent var

“İhalenin iptali yönünde girişimimiz olmayacak. Bizim için bu ihale bitmiştir. Bir ihalede kazanan da olur, kaybeden de. Kaybedenin olgunlukla karşılaması lazım. Aracımızın teknik yapısı, tasarımımız üzerine hiçbir kritik almadık. New Yorker'ın bugün çıkan sayısında New York'a yakışan tek araç olduğu yazıyor. Tüm şartları yerine getiren tek aracın bizimki olduğu söylendi. Program üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. New York bizim için bitti, ama dünyada dünyada çok kent var.”

Doğru dürüst tek taksi Lonra'da

“New York markalaşma açısından çok önemliydi. Keşke kazansaydık. Şimdi aracın gelişmesi sanki ihaleyi kazanmışız gibi devam ediyor. Dünyanın değişik büyük kentleri konusunda araştırma yapıyoruz. Bugün dünyada doğru dürüst taksi bir tek Londra'da var.”

2013'te üretime geçilecek

“Bugünün ihtiyacına cevap veren araç için büyük bir pazar olduğu kanaatindeyiz. Bu aracın bu ihtiyacı çok iyi yorumladığını düşünüyoruz. Bu taksinin üretime geçişi 2013 son çeyrek olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir