Ocak 31, 2011

Karsan Hyundai işbirliğinde önemli adım

Karsan; Hyundai ile geliştirilmekte olan yepyeni bir ticari araç modelinin tüm Avrupa pazarları için münhasır üreticisi ve Türkiye’deki münhasır dağıtıcısı olma yolunda MoU imzaladı.

Taraflar arasında Ekim 2010 tarihinde imzalanan Niyet Mektubu (Letter of Intent – LOI) nun ardından bugün imzalanan MoU (Memorandum of Undestanding) ile birlikte Karsan, Hyundai Motor Company (HMC) tarafından yeni geliştirilecek olan 3 – 6 ton arasında azami yüklü ağırlığa sahip van, kamyon ve minibüs versiyonlarını içeren yepyeni bir ticari araç modelinin tüm Avrupa pazarları için münhasır üreticisi ve Türkiye’deki munhasır dağıtıcısı olma yolunda Şirket ile anlaştı.

Üretime başlangıç yılı 2014 olarak belirlenen yeni modelden, ilk 6 yılda toplam 200,000 adetlik bir üretim gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

İmzalanan MOU ile birlikte taraflar pazarlama, ürün geliştirme ve endüstriyel alanlarda kapsamlı çalışmalar yürütecekler. Nihai anlaşmanın Temmuz 2011’de imzalanması öngörülüyor.

İmza töreninde konuşan HMC Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. Y. Choi, söz konusu projenin Hyundai için önemine işaret ederek, bu proje sayesinde Hyundai’nin Avrupa ticari araç pazarında çok daha güçlü bir konuma geleceğini ve bu hedefe ulaşmalarında Karsan ile yapılan işbirliğinin anahtar rol oynadığını belirtti. Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ise; bu MoU’nun Hyundai-Karsan ilişkisinde farklı bir boyuta geçilmekte olduğu anlamına geldiğini ve bu projenin temelini oluşturduğunu, bu projede Hyundai’nin güçlü global markasıyla Karsan’ın esnek ve kaliteli üretim becerisinin bir araya geldiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir