Eylül 21, 2008

Karsan iş başında. Renault kamyonlar yerli üretim bandında.

Renault Trucks ile Karsan arasında yapılan üretim anlaşması ile ilgili olarak Karsan tarafından yeni bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda özet olarak aşağıdaki bilgiler verildi:

Otomotiv sanayiinde Türkiye’nin bağımsız, çok markalı araç üreticisi konumunda olan Karsan; son dönemde başlattığı “Değişim” süreci içerisinde, Temmuz 2007’de Renault Trucks ile imzaladığı anlaşma uyarınca ilk ağır kamyon üretimine 15 Eylül’de “Premium 440.19 T 4×2 Alliance” model çekici ile başladı.

Üretime Renault Premium modeli ile başlayan Karsan, diğer 2 model olan “Premium Lander>Lander” ve “Kerax” üretimlerine ise 2009 yılında başlayacak. Türkiye’de üretilecek araçlar ile Fransa’da üretilenler aynı özelliklere sahip olacaktır. Renault Trucks’ın, Fransa dışındaki en yüksek kapasiteli üretim tesisi olan Karsan, Renault Trucks için kademeli olarak üretim artışı yaparak yerlileşme oranını zaman içinde artıracak.

Renault Trucks anlaşmasına çok önem verdiklerini belirten Karsan CEO’su Murat Selek, bu anlaşma ile Karsan’ın çok farklı bir üretim sahasına girdiğini ve bu doğrultuda gereken yatırımların tamamladığını belirtti. Selek, sözlerine şöyle devam etti: “Toplam kalite yaklaşımı ve yalın üretim yönetimine sahip Karsan, Avrupa standartlarında üretim yapıyor. Renault Trucks işbirliği orta vadede yeni açılımlar getirebilir. Anlaşma gereği Karsan’ın, yılda tek vardiyada 5.000 adet ağır kamyon üretim kapasitesinden üretimin yarısını ihraç etmesi öngörülüyor”.
 
Karsan

1966 yılında kurulan Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş., 1981 yılından bu yana ticari araç üretiyor. Renault Trucks Premium, Peugeot Partner, Karsan J9 Premier ve Hyundai HD serisi modellerinin üretimini yapan Karsan, 2002 yılından itibaren otomotiv sanayiinde Türkiye’nin tek bağımsız çok markalı araç üreticisi konumundadır. Karsan çok markalı üretim stratejisi çerçevesinde Tofaş, Ford, Renault Trucks ve Türk Traktör gibi firmalara pres, kaynak, kataforez, boya ve montaj gibi çeşitli endüstriyel hizmetler de sağlıyor. Karsan, İSO’nun 2007 yılında yaptığı araştırmaya göre, “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 191. sırada yer alıyor. Halen 880 kişinin çalıştığı Karsan’ın hisseleri İMKB’de işlem görüyor.

Renault Trucks

Renault Trucks, tüm dünyada Renault markası altında, karayolu taşımacılığına yönelik küresel çözümler tasarlıyor, üretiyor ve ticarileştiriyor. 2,8-60 ton arası komple araç gamı ile bakım-onarım, yedek parça ve garanti hizmetleri sunan Renault Trucks, müşterilerinin bu konulardaki ihtiyaçlarını karşılayan bir üreticidir. Renault Trucks, müşterilerine yüksek kalite ve kullanım verimliliği taahhüt ediyor. Müşterilerine yakın bir kamyon üreticisi olan Renault Trucks, üç marka değeri ile iftihar etmektedir: Yenilik, Verimlilik ve Özen.

Renault Trucks, 1 Ocak 2001 tarihinden bu yana, Avrupa’nın birinci, Dünya’nın ikinci büyük ağır vasıta üreticisi olan AB Volvo bünyesinde bulunuyor. Bugün Volvo Grubu, 83.000 çalışanıyla 18 ülkede 180’den fazla pazarda üretim tesisine sahiptir. 2008 yılının ilk 5 aylık sonuçlarına göre Volvo Grubu, 16 ton üzeri Avrupa pazarında %27.3’lük Pazar payı ile ilk sıradadır. Grubun üyesi Renault Trucks, 2007 yılında 79.857 araç satmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir