Ocak 19, 2007

Katı atık taşımalarında semitreyler dönemi başladı

İstanbul Avrupa yakasında katı atıkların düzenli depolama alanlarına taşınma işini artık  çekici ve semitreyler araçlar yapacak. Yüksek taşıma kapasitesine sahip semitreyler araçlar ile İstanbul trafiğinde daha az araç, daha fazla katı atık taşıyacak. Yeni taşıma sisteminin tanıtımı, 19 Ocak tarihinde Yenibosna Katı Atık Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrolü  Daire Başkanı Doç.Dr.İbrahim Dinler, Ceynak Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı ve Ulusoy Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Ali Ulusu’nun katılımları ile düzenlenen törende yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Ceynak Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, semitreyler ile  katı atık taşıma sistemi devreye girmeden önce katı atıkların 8×4 tipi kamyonlar ve  32 m3 olan silo ile taşındığını, ancak bu araçların ekonomik ömürlerinin bitmesi ve işletim maliyetlerim yüksek olmasi sebebi ile daha sonra çekicilerle taşınabilen lift sistemli dorselere dönüştürülüp silolarda taşıma kapasitesi 37 m3 e çıkartıldığını belirterek şunları söyledi:
“ Aktarma istasyonlarının işletilmesi ile taşıma işi birleştirilerek ihale süresi 3 yıla çıkartıldı. Bu süreçte operasyonlarımızı iyileştirme arayışlarımız sonucu biz de semitreyler taşıma sistemini uzun bir deneme sürecinden sonra Avrupa yakasının tamamında  bugün itibari ile hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde bu projeye dönük olara 61 adet semitreyler, 70 adet çekici ve diğer araç gereçlerle  birlikte toplam 10 milyon dolarlık  yatırım gerçekleştirdik” dedi.

Avcı, yeni sistemde Volvo çekicilerin tercih edilmesine yönelik olarak da, “Bu projede kullandığımız 70 aracın 40 adeti Volvo. Volvo bize özel araç ürettiği için Volvo’yu tercih etttik. Taşınan yük ve yol koşullarına  uygun olarak özel differansiyel ile donatılmış Volvo  çekicileri bu operasoyonlarda kullanıyoruz”dedi.

Araçlarda kullanılan üst yapılar da, Ceynak’ın kendi ar-ge çalışmaları sonucu, Türkiye koşullarına uygun olarak  dizayn ettirilip, Nurak ve İtimat üst yapı firmaları tarafından imal edilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir