Eylül 12, 2013

Katmerciler, Ukrayna’nın yollarını süpürecek

Katmerciler, ihracat yaptığı ülke sayısını Ukrayna ile birlikte 42’ye çıkartırken prestijli bir projeye daha imza atıyor. Katmerciler, Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) tarafından, 2015 yılında Ukrayna’nın ev sahipliğinde düzenlenecek 39. Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda da (EuroBasket 2015) kullanılmak üzere, LPG’li, çevre dostu yeni bir yol süpürme aracı geliştirdi.

Ukrayna’nın önde gelen kamyon üreticisi AutoKraz işbirliğiyle ve Kraz kamyoneti üzerine kurulumu gerçekleştirilen aracın tanıtımı, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Aleksander Vilkul’un da katıldığı bir törenle yapıldı. “EuroBasket 2015” hazırlıkları kapsamında, 29 Ağustos 2013 tarihinde düzenlenen tören, Ukrayna’nın Odessa kentinde bulunan Bölgesel Kalkınma, İnşaat ve Konut Bakanlığı sahasında gerçekleştirildi. Katmerciler Ar-Ge ekibi tarafından, Ukrayna’nın soğuk iklim koşullarına uygun olarak geliştirilen araç büyük beğeni topladı.
Başbakan Yardımcısı Vilkul, yol süpürmenin çalışmasını gördükten sonra “Bu aracın üretilmesi Avrupa Şampiyonası arifesinde çok önemli bir Ar-Ge çalışmasıdır. Ukrayna’nın tüm şehirlerinde olmak üzere yolların bu araçla temizlenmesi için bakanlık olarak tüm desteğimizi sağlayacağız” dedi.

Katmerciler-Kraz işbirliği genişleyebilir

Son derece düşük yakıt tüketimi, yüksek verimliliği ve minimum emisyon üretimiyle çevreci bir araç olan yol süpürme, 4-6 metreküp arası hacimlerde üretilebiliyor. 1500 metreküp su tankı olan ve hem sağda ve hem solda iki adet fırçası bulunan aracın kabin içi de özel olarak tasarlandı. Ergonomik gösterge paneli, ergonomik koltukları, açısı ve yüksekliği ayarlanabilen direksiyon mili, klima kontrol sistemi ile donatılmış olan araç, kabin içinde bulunan dijital yönetim panosundan kullanılabiliyor.
Yol süpürmenin en önemli özelliklerinden biri de Ukrayna’nın soğuk iklim şartlarına uyum sağlayarak çalışabilmesi. Katmerciler-Kraz ortak yapımı araç, altı ay boyunca Ukrayna’nın çeşitli fuarlarında sergilenecek.
Katmerciler ve Kraz şirketleri ileriye dönük farklı ekipmanların üretimi için de ortak çalışmalar yapmaya hazırlanıyor. Bu ortak çalışmaların görüşülmesi için Kraz şirketi yetkililerinden oluşan bir heyetin İzmir’de bulunan Katmerciler’i yakın zamanda ziyaret etmesi planlanıyor.
Katmerciler İcra Kurulu Başkanı Mehmet Katmerci, her iki tarafa da katma değer sağlayacak şekilde, karşılıklı işbirliğini geliştirme konusunda Kraz yönetimiyle ortak bir yaklaşıma sahip olduklarını belirtti.
İtfaiyeden çöp aracına, damperden tankere, araç kurtarmadan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’na, yaklaşık 30 farklı tipte araç üretebilen ve dört kıtadan 42 ülkeye ihracatı olan Katmerciler, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “En Büyük İhracatçı Firmalar” listesinde, 2012 yılında elde ettiği 62,7 milyon dolarlık ihracat geliriyle 247’nci sırada yer alıyor. Listede sektörden bir başka şirket bulunmazken, Katmerciler, sektörünün ihracat liderliğini yıllardır kesintisiz devam ettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir