Mart 4, 2011

Kayseri DAF'la büyüyor

DAF-Tırsan Kayseri'de ilgi görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz Aralık ayında Kayserili ABC Nakliyat'a 25 adet DAF XF çekici ve 40 adet tenteli Tırsan yarı römork teslim eden DAF-TIRSAN, Mart 2011'in ilk günlerinde de yine Kayserili olan Boydak Holding'e dev bir teslimat gerçekleştirdi. Holding, Boytrans Lojistik Hizmetleri ve Ticaret AŞ bünyesinde kullanılmak üzere, 10 adet DAF CF 85.410 4X2 On Road- Çekici ve 20 adet Tırsan Perdeli Maxima Semi Treyler satın aldı  ayrıca 2 adet ADR'li tankeri de bünyesine katan Boydak, ikinci tankerini Mart ayının sonunda teslim almayı planlıyor.

 
Tırsan Adapazarı Fabrikasında gerçekleştirilen törende; Boytrans Genel Müdürü Vekili Kenan Kızılkaya araçların temsili anahtarlarını Tırsan Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Tırsan Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Altun ile Tırsan Araç Teslimat Satış Yöneticisi Özgür Ayçiçek'ten aldı.
 
Çetin Nuhoğlu, 1998'de Kayseri'nin pazar payının %98'inin DAF olduğunu ve bugün ortalamanın çok üzerinde pazar payına sahip olmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti belirtti. Boydak'ın da kuruluşundan  itibaren DAF-TIRSAN'dan araç satın aldığını ve tahminen kendilerine 200 veya üzerinde araç teslim ettiklerini; ayrıca Boydak'ın filosunun %95'inden fazlasının Tırsan markasından oluştuğunu söyledi.
 
Tırsan ikinci ar-ge merkezini kuruyor
 
Nuhoğlu, toplantı sırasında  ar-ge konusundaki yeni çalışmalarına da değindi. Bu senenin sonunda İstanbul'da ikinci ar-ge merkezini açacaklarını açıklayan Nuhoğlu: “Türkiye'de yapamayacağımız araç kalmayacak. Daha çok çeşide ve inovasyona yönelik ürünler yapacağız. Toplam 48 ülkeye ihracat yapıyoruz. Vietnam, Özbekistan gibi ülkelere de  ihracat yaptık, ama bizim asıl pazarımız yine Avrupa. Polonya ve Almanya pazarına 500'er araç yollayacağız. Gelecek dönemlerde Rusya yatırımımız da olacak. Tırsan, üretimiyle yaklaşık 200 milyon Euro ciro yapıyor. Her sene de yaklaşık 10 milyon Euro'ya yakın yatırım yapmaya devam ediyor. Ar-ge merkeziyle, özellikle eğitim konusunda yaptığı çalışmalarla bölgesi için ciddi bir artı değer sağladığını inanıyorum” diye konuştu.
 
İlk 5'e girme hedefini başaracak
 
İhracat rakamları hakkında da bilgi veren Nuhoğlu sözlerine şunları ekledi: “Ocak- Şubat 2011 aralığını, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda %380'lik bir ihracat artışı olduğunu görüyoruz. Şu an günlük 23- 25 arası treyler üretimi gerçekleştiriyoruz. Mart ayında 552 adet treyler araç üreteceğiz. Yıllık 5 bin 500 olan üretim hedefimizi pazardaki hareketlilik paralelinde 6 binlere taşıyabileceğiz. Bu da daha önce 2012 yılında gerçekleştirebileceğimizi öngördüğümüz Avrupa’da ilk 5’e girme hedefimizi, bu yıl  başarmamızı sağlayacak.” 
 

Türkiye'nin yatırım şansı devam ediyor
 
Nuhoğlu, dünyadaki yoğun talep nedeniyle Türkiye'deki kotalarını alamadıklarını ve  distrübütörlerine yeteri derecede araç verememenin sıkıntısını yaşadıklarını da aktardı. 2007 yılında Romanya ve Türkiye'nin  yeni fabrika yatırımına aday olduğunu, fakat 2008 yılındaki krizden dolayı DAF'ın bu yatırımı, Brezilya'ya kaydırdığını hatırlatan Nuhoğlu, ” Avrupa canlanması sürdüğü sürece Türkiye'de yatırım şansı olacaktır, çünkü Türkiye hem bölgesinde hem de sahip olduğu yetkinlikle otomotiv sektöründe inanılmaz bir avantaja sahip” dedi.
 
Boytrans'ın filosu genişliyor
 
Boytrans Lojistik’in Genel Müdür Vekili Kenan Kızılkaya da; “Bizim için önemli olan hizmet ve yedek parça kalitesidir. DAF'tan memnununuz ve memnuniyetimiz artarak devam ediyor” diyerek DAF'ı tercih etme nedenini açıkladı. Çalışmaları hakkında da bilgi veren Kızılkaya; “Günde 350 sefer ile holding şirketlerimizin ürünlerini taşıyoruz. Filomuz, 112 treyler ve 80 çekiciden oluşuyor. Seferlerimizin yalnızca %20'sini kendi araçlarımızla karşılayabiliyoruz, dolayısıyla dışarıdan araç da kiralıyoruz. Her 5 yılda bir araç yenilemelerimiz oluyor. Bu yeni yatırımımızı  filomuzu genişletmek amacıyla yaptık. İhtiyaçlarımız doğrultusunda yeni alımlar da gerçekleşebilir” şeklinde konuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir